Neler Yeni

Avast 16.5 Milyon $ Ceza Aldı

habbassaka

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,090
İsim
Berk
Avast 2014 te başlayan ve 2020 yıllarında müşteri bilgilerini (8 petabytedan fazla dosyadan bahsediliyor) satmaktan dolayı FTC tarafından bildirilen tarayıcı datalarını toplamak ve tanıtım amacıyla 3.taraf Jumpshota ve dahil olan bağlı taraflara iletmesi nedeniyle 16.500.000$ ceza aldı.

Avast ve AVG bilinen birer antivirus yazılım şirketidir.
(Jumpshot 2020 ocak ayında kapatılmıştı.)

Amerika, İngiltere, Meksika, Avustralya, Kanada ve Almanya üzerindeki kişiler %50 çoğunluğu oluşturuyor.

Jumpshot reklam şirketi Omnicom ile yaptığı bu sözleşmeyle bu ihlalleri yapmış oldu.
İnternetteki izini silmek isteyenlere verilen bu hizmetin karşılığı verilerin satılması olmuş.
Mozilla Firefoxta 4 ürünün de Avast Online Security, Avast SafePrice, AVG Online Security ve AVG SafePrice eklentilerini 2019 yılında tepki olarak kaldırmıştı.

FTC 16.5mio$ para cezası dahil Avast'ın elde ettiği verileri tanıtım amacıyla 3.taraflara pazarlamasıni ve satışını yasakladı.

Firmanın yorumlarına yer vermiyorum...
Bu bir karalama yazısı değil özel ve önemli bir gelişmedir.
oldum olası avast ve avg ısınamamıştım bir dönem nod32 kullanıyordum ama zamanla ondan da soğudum. herhalde günümüzde bu işi hakkıyla yapan bir tek kaspersky kaldı... hala lisans alıp kullanırım... bir de şişkonun hep şu sözü aklıma gelir.. bir ürün bedavaysa, ürün sizsinizdir.. adam hep haklı..

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
oldum olası avast ve avg ısınamamıştım bir dönem nod32 kullanıyordum ama zamanla ondan da soğudum. herhalde günümüzde bu işi hakkıyla yapan bir tek kaspersky kaldı... hala lisans alıp kullanırım... bir de şişkonun hep şu sözü aklıma gelir.. bir ürün bedavaysa, ürün sizsinizdir.. adam hep haklı..
Avastta hatırladığım kadarıyla ücretli bir kısım dahil internette iz bırakmamak için özel promosyon yapıyorlardı. Yeni kullanıcılara bunu ücretsiz veriyoruz dediler. Reklamında müşteri bilgilerini 3.tarafa veren diğer tarayıcıyı ve malware yayanları eleştiriyordu güya.
🤷🏻‍♂️

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
935,219
Üyeler
146,903
Son üye
veyselsevim
Top Bottom