Neler Yeni

Avukatsız isim değiştirme nasıl yapılır ve çok uğraştırır mı?

Kong98

80+
18'den büyüğüm. İsmimi kendimce haklı nedenden dolayı değiştirmek istiyorum ama avukata verecek param yok. Galiba asgari ücret kadar para vermem lazımmış, yanlış biliyorsam bilgilendirebilirsiniz öğrenirim ben de. Ben yeni bir hazır sistem almak istiyorum ve bütçem 30bin. Bu paramı avukata veremem bu yüzden işimi kendim yapmam gerekli. Biraz araştırdım ve kendim halledersem 800 TL - 2000 TL arası bir rakam ile işimi halledebilirmişim. Peki avukatsız nasıl yapacağım bu işleri kısa da olsa biraz açıklar mısınız?

e-Devlet'ten bir ara yapılıyormuş galiba ama yakın bir zamanda kalkmış galiba, yanlış biliyor olabilirim. e-Devlet'ten ancak isimde bir yanlışlık gibi bir sorun varsa değişiklik yapılabilirmiş galiba, bunun dışındaki nedenler için mahkemeye gitmem lazımmış sanırım ve haklı bir neden göstermem lazımmış anladığım kadarıyla. Acaba ben işimi kendim halledersem bu işin 5-6 aydan fazla uzama ihtimali var mı? Çok uğraştırır mı? Bulunduğum şehir İstanbul, Ankara falan gibi yoğun değil. Avukatsız bu işleri 5-6 aydan fazla uzamayacak şekilde tek başıma nasıl hallederim?

KAANT10X

80+ Bronze
2. Adın değiştirilmesi
Madde 27- Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir.
Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilân olunur.
Ad değişmekle kişisel durum değişmez.
Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Konuyla ilgili TMK hükmü bu bunun için avukata ihtiyaç yok diye biliyorum ama söz konusu dilekçeyi hazırlama süreci önemli. Zira hakim haklı sebebe dayalı olarak takdir yetkisini kullanacak yani iddia ettiğin olgu haklı sebep olmalı. Bunun için dilekçeni yazarken ciddiyetli ve gerekli kanun maddelerine atıfta bulunarak yazman lazım gerekçeleri vermen aynı zamanda ispat ile yükümlü oldugun için olguları ispat etmek zorundasın. Sanırsam sadece imla ile ilgili hatalar nüfus müdürlükleri tarafından düzeltiliyor onun dışında mahkeme kararı şart.
Mesaj otomatik birleştirildi:

2. Adın değiştirilmesi
Madde 27- Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir.
Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilân olunur.
Ad değişmekle kişisel durum değişmez.
Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Konuyla ilgili TMK hükmü bu bunun için avukata ihtiyaç yok diye biliyorum ama söz konusu dilekçeyi hazırlama süreci önemli. Zira hakim haklı sebebe dayalı olarak takdir yetkisini kullanacak yani iddia ettiğin olgu haklı sebep olmalı. Bunun için dilekçeni yazarken ciddiyetli ve gerekli kanun maddelerine atıfta bulunarak yazman lazım gerekçeleri vermen aynı zamanda ispat ile yükümlü oldugun için olguları ispat etmek zorundasın. Sanırsam sadece imla ile ilgili hatalar nüfus müdürlükleri tarafından düzeltiliyor onun dışında mahkeme kararı şart.
Yine dikkatimi çekti ozellikle avukat vurgusu yapmışsınız. Dediğim gibi avukat şart değil ama sizin için süreci yürütecek olası hak kayıplarının önüne geçme açısından belki yararı olabilir. Ama siz zamanım var ve davayı kolaylıkla takip ederim diyorsanız boşuna para vermeyin.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,968
Üyeler
156,413
Son üye
Moziii
Top Bottom