Neler Yeni

Yardım B450 (S2H ile TOMAHAWK MAX) donanımsal farklar nelerdir?

ygtcntpl

80+ Bronze
Selamlar, önceki konuda ki yanıtlarınız için teşekkür ederim, yanıtlarınızı dikkate alarak TOMAHAWK MAX anakartına geçeceğim.

TOMAHAWK MAX ile S2H'nin farkı nedir arkadaşlar? Mesela şey diyorlardı 5600x ile s2h kullanırsan anakarta zarar verirsin falan filan, aynı olay msi kartında da geçerli mi? Bu fiyat farkını neye ödüyoruz? (Flash ile bios güncelleme olayını biliyorum.)

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş
VRM ısınıyor diye duydum. (Anakarttan anakarta -işlemciye göre)
@Leade ve @cfranko daha iyi bilirler

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
ATX olması ve daha fazla SYS FAN girişi olması ve 12V RGB girişi olması ve daha iyi VRM i olması dışında çok bi fark yok

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
No S2H.

• Muhteşem
Reaksiyonlar: cici

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,309
İsim
.
Selamlar, önceki konuda ki yanıtlarınız için teşekkür ederim, yanıtlarınızı dikkate alarak TOMAHAWK MAX anakartına geçeceğim.

TOMAHAWK MAX ile S2H'nin farkı nedir arkadaşlar? Mesela şey diyorlardı 5600x ile s2h kullanırsan anakarta zarar verirsin falan filan, aynı olay msi kartında da geçerli mi? Bu fiyat farkını neye ödüyoruz? (Flash ile bios güncelleme olayını biliyorum.)
Tomahawk öncelikli olarak vrm yapısında çok daha üstündür.
Atx matx farkları var.
5600x ile s2h kullansanız zarar vermez ama tam verimli olmaz, hiç olmazsa b450 tomahawkta kullanmanızı öneririm.

• Muhteşem

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24

Her şeyden önce VRM farkı var dostum, sadece onun için bile alabilirsin. Uzun uzadıya yazmamı istersen söyle.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,309
İsim
.
ATX olması ve daha fazla SYS FAN girişi olması ve 12V RGB girişi olması ve daha iyi VRM i olması dışında çok bi fark yok
Oc yapmayacak ki, ne yapsın tomahawkı, b450m h yeter.
(!)

• Muhteşem

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,722
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı
b450 tomahawk, Richtek RT8894A kontrolcü ile çoklanmadan 4 gerçek faz ve faz başına 2 adet üst 4c029N, altta ise 2 adet 4C024N mosfet bulunuyor sanırım ve soğutma olarak çok daha iyi. S2H ise ıntersil ISL95712 kontrolcü ile çoklanmadan 4 gerçek faz ve faz başına üst taraf 1 adet 4c10N ve alt taraf 2 adet 4c06n mosfet bulunduruyor yani CPU VRM yapısında fark bu. Mosfetler hakkında detaylı bilgi istersen link de bıraktım. Anakarta zarar vermez bu arada. Tomahawk çok daha iyi kart geçmeye değer fakat mümkünse B550M mortar falan geçin.

ygtcntpl

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Her şeyden önce VRM farkı var dostum, sadece onun için bile alabilirsin. Uzun uzadıya yazmamı istersen söyle.
Çok sevinirim hem bilen birisinden bilgilenmiş olurum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

b450 tomahawk, Richtek RT8894A kontrolcü ile çoklanmadan 4 gerçek faz ve faz başına 2 adet üst 4c029N, altta ise 2 adet 4C024N mosfet bulunuyor sanırım ve soğutma olarak çok daha iyi. S2H ise ıntersil ISL95712 kontrolcü ile çoklanmadan 4 gerçek faz ve faz başına üst taraf 1 adet 4c10N ve alt taraf 2 adet 4c06n mosfet bulunduruyor yani CPU VRM yapısında fark bu. Mosfetler hakkında detaylı bilgi istersen link de bıraktım. Anakarta zarar vermez bu arada. Tomahawk çok daha iyi kart geçmeye değer fakat mümkünse B550M mortar falan geçin.
VRM falan ne hiç bilmiyorum inanın ama anladığım kadarıyla TOMAHAWK daha iyi :D (Ben bugüne sadece parçaların birbirleriyle olan uyumlarını ve verecekleri performansı araştırdım. Hiç detayına inmedim.)

Son düzenleme:
  • Muhteşem

ThE LoSt

80+ Gold

vrm , termal başarım dahili fan desteği gibi farklılıklar mevcut

Top Bottom