Neler Yeni

Yardım B550-F Gaming işlemci güç soketi

Qael

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Mehmet Can Sezer
Merhaba,

Asus Rog Strix b550f gaming anakart kullanıyorum. Kasayı kurarken standart bağlantıları yaptım. Ama bu anakartın (fotoğrafta işaretledim) cpu güç kablosunun bağlandığı 8 pinlik slotun yanı da extra 4 pin daha var . Oraya bağlantı yapmadım, bir kaç aydır kullanıyorum bir sorun yaşamadım.

Sorduğum şeyler komikse aldırmayın bilmediğimden soracağım:

1 - İşlemcim fazla ısınıyor, oradan da güç çekemediği için olabilir mi? (Diablo 4 te 80 dereceyi gördüm)

2 - Psu tam modüler ama 4 pin yuvası yok, işlemci için klasik 4+4 pin yuvası var, oradan bir kablo daha çekip 4 pini taksam diğer 4 pin dışarda kalsa sorun olur mu ? Yoksa bu anakartın bahsettiğim yuvası için ayrıca bir 4 pin yuva mı olması gerekirdi?

Eğer bağlayacakdam;
3 - Şu an takılı 4+4 pin kablonun kendi paralel bağlantısı var ucu boşta kalan, onu bağlamak mı iyi yoksa Psudan ye bir kablo mu çekeyim (psu kutusundan bir sürü kablo çıktı bir sürü yuva da boş ) ?

Ekler

• IMG_6038.jpeg
    IMG_6038.jpeg
    57.1 KB · Hit: 25

ege001

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,748
İsim
ege erdem demirelli
Orası oc yaparsan fazla güç çektiğinde zorlanmamasi için diye biliyorum. İşlemcinin soğutucu nedir?

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,409
İsim
Batuhan
4 pin daha var . Oraya bağlantı yapmadım, bir kaç aydır kullanıyorum bir sorun yaşamadım.
8+4 Güç Girişi Var +4 Olan Güç Kısmı O.C İçin .

Bir Sorun Teşkil Etmez .

Keepr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
536
İsim
Enes Altunışık
Merhaba,

Asus Rog Strix b550f gaming anakart kullanıyorum. Kasayı kurarken standart bağlantıları yaptım. Ama bu anakartın (fotoğrafta işaretledim) cpu güç kablosunun bağlandığı 8 pinlik slotun yanı da extra 4 pin daha var . Oraya bağlantı yapmadım, bir kaç aydır kullanıyorum bir sorun yaşamadım.

1 - İşlemcim fazla ısınıyor, oradan da güç çekemediği için olabilir mi? (Diablo 4 te 80 dereceyi gördüm)

2 - Psu tam modüler ama 4 pin yuvası yok, işlemci için klasik 4+4 pin yuvası var, oradan bir kablo daha çekip 4 pini taksam diğer 4 pin dışarda kalsa sorun olur mu ? Yoksa bu anakartın bahsettiğim yuvası için ayrıca bir 4 pin yuva mı olması gerekirdi?

Eğer bağlayacakdam;
3 - Şu an takılı 4+4 pin kablonun kendi paralel bağlantısı var ucu boşta kalan, onu bağlamak mı iyi yoksa Psudan ye bir kablo mu çekeyim (psu kutusundan bir sürü kablo çıktı bir sürü yuva da boş ) ?
O fazladan 4 slot arkadaşın dediği gibi oc kullandığındaki extra güç sağlanması için. İşlemcinin ısınması soğutucunla, kasa hava akışınla vs. alakalı.

• Beğen
Reaksiyonlar: Qael

ThE LoSt

80+ Silver
Merhaba,

Eğer bağlayacakdam;
Psu nuzda uygun kablo yoksa boş bırakılabilir mühim değil tek 8 pin cpu konektöründen 384w gibi bir güç elde edilebilir bununda karşılığı bir işlemci yok maalesef içiniz rahat olsun.

• Beğen

Qael

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Mehmet Can Sezer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Orası oc yaparsan fazla güç çektiğinde zorlanmamasi için diye biliyorum. İşlemcinin soğutucu nedir?
Fuma 2 vardı da arctic liqit 360 aldım bağlamafım henüz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Psu nuzda uygun kablo yoksa boş bırakılabilir mühim değil tek 8 pin cpu konektöründen 384w gibi bir güç elde edilebilir bununda karşılığı bir işlemci yok maalesef içiniz rahat olsun.
Peki ben o 8 pinlik kablo zaten 4+4 ya , taksam 4lü olanı diğeri boşta kalda, sorun olmaz yani ?

ege001

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,748
İsim
ege erdem demirelli
Fuma 2 vardı da arctic liqit 360 aldım bağlamafım henüz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki ben o 8 pinlik kablo zaten 4+4 ya , taksam 4lü olanı diğeri boşta kalda, sorun olmaz yani ?
Hocam ikiside 5600x islemciyi cok rahat sogutabilir aslinda. Termal macun en son ne zaman degistirdiniz ve hangi macunu surdunuz?

• Beğen

Qael

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Mehmet Can Sezer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ikiside 5600x islemciyi cok rahat sogutabilir aslinda. Termal macun en son ne zaman degistirdiniz ve hangi macunu surdunuz?
Aralık ayında sistemi yeniden topladım işlemci ve fuma 2 hariç tüm parçalar yeni. Macun Arctic MX-6 almıştım. Daha önce de kendim kurdum çok bir hata yapmamışımdır diye düşünüyorum. Kasanın arka egzoz fanı çok kötü, Yeni soğutucuyu takınca üstte bulunan silverstone air blazer fanlardan birini arkaya takacağım. Tüm fanlar pbw çalışıyor ama yok yine de sıçak. Hatta ekran kartı ve işlemcinin camdaki hizası bile inanılmaz ısınıyor. Daha önce de forumda sordum arkadaşlar macun az ya da çok olmuştur demişlerdi. Bende ileriyi düşünerek hemde zamlanır falan diye aldım soğutucuyu. Hazır kasayı sök tak yapacakken, işlemci güç slotu da aklıma gelince sizlere de bir sormak istemiştim. ama anladığım kadarıyla bahsettiğim sokete güç versem de olur veremesem de olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Şenol Özen
Aralık ayında sistemi yeniden topladım işlemci ve fuma 2 hariç tüm parçalar yeni. Macun Arctic MX-6 almıştım. Daha önce de kendim kurdum çok bir hata yapmamışımdır diye düşünüyorum. Kasanın arka egzoz fanı çok kötü, Yeni soğutucuyu takınca üstte bulunan silverstone air blazer fanlardan birini arkaya takacağım. Tüm fanlar pbw çalışıyor ama yok yine de sıçak. Hatta ekran kartı ve işlemcinin camdaki hizası bile inanılmaz ısınıyor. Daha önce de forumda sordum arkadaşlar macun az ya da çok olmuştur demişlerdi. Bende ileriyi düşünerek hemde zamlanır falan diye aldım soğutucuyu. Hazır kasayı sök tak yapacakken, işlemci güç slotu da aklıma gelince sizlere de bir sormak istemiştim. ama anladığım kadarıyla bahsettiğim sokete güç versem de olur veremesem de olur.
Merhaba sorun güç pinleriyle alakalı değil hocam. 5600x işlemci vermeer B0 kod adlı bir yapı ile piyasaya çıktı. Bu aşırı ısınma sorunu vermeer B2 revizyonunda çözüldü. Vermeer B2 reviyon olan cpular 5700x 5700 ve 5800 x takısı olmayan. Yapmanız gereken şey eğerki cpu bakımlarını yaptıysanız biosa girin advanced sekmesine oradanda amd overclocking bölümünden curve optimizer kullanın. Youtube dan nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemciye undervolt yapıyor yani işlemci aynı frekansta çalışırken cpu voltajlarını düşürerek daha serin ve performanslı çalışmasını sağlıyor. Bu destek amd nin resmi undervolt özelliğidir. Dediğim gibi memnun olacağınız bir özellik bu. Bunu kullanırsanız eğer. Youtube da 5600x undervolt asus diyerek aratırsanız nasıl yapıldığını gösteriyor iyi akşamlar. Ha unutmadan işlemciler yazları fazla ısınır amd kullanan herkese undervolt curve optimizer öneriyorum.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,224
Üyeler
141,262
Son üye
laros
Top Bottom