Neler Yeni

PSU 24 pin ve SATA güç kablosu yeni ATX 12VO standardı ile değişiyor!

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
hocam okudum anladım fakat bende anakart kpnusına geçtiniz ya oradan 12v sata konusuna geçince ipler koptu ya
tam anlıyodum ciddi ciddi yalandan değil ama v değerleri karışınca hepsi birden gitti
Eğer anlamadığın yeri tam olarak detay verebilirsen sana anlatabilirim :D:

Rambo87

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Eyvallah reis. Bilgiler icin. Gerci ben okumustum tweak pc.
lakin bu standard önceliklen oem partner gelicek diye duydum.
12 pin power gpu olayina.
cözüm adapter gelcek.
2x 8 pin contact primär side. Second side ekran karta 12 pin.

gerci fark etmez. Adamlar yeni psu almaya zorluyor.

bana göre am5 ve socket 1700

bide yeni cpu ryzen 5000 ve 12900k
Özel erp Spezifikation gerek duyucak.

Hadi Hayirlisi

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli
Allah aşkına ne anladın bakmadan yazar mısın?:)
Hocam sonuna kadar okudum en iyi anladığım yer aynı iki sistemin bu yeni psu şekli sayesinde, daha az güç çekeceği :)

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
İleride olur büyük ihtimal şey olsa veri ile elektrik aynı kablodan iletilse daha iyi olur. Şuan zor ama ileride olur. Bu teknoloji şuanda var. PowerLine olarak geçiyor. Ethernet kablosunu bağlıyorsunuz oradan internet veriyorsunuz prize takıyorsunuz. O da evin elektrik hattına veriyor. Diğerini de evin herhangi bir prizine takıyorsunuz oradan interneti kullanıyorsunuz.

KTimur

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Elinize sağlık efendim. Yanlış analamadım isem bu yeni ATX 12VO ile kablo sayısında da azalma oluyor değil mi ? Ayrıca boşta olan performansı çok iyi, forumda gezerken yada başka işler ile uğraşırken sistemin güç harcaması iyi bir şey, sistemi uzun süre boşta kullanmasak bile faturaya olumlu bir etkisi olur.

"Damlaya damlaya göl olur."

Rambo87

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Adamlar akili
Tek bu yeni kablo olayi degil.
Bu özel yeni standart 3.3 ve 5 volt dc yok etmek istiyorlar.
Maksat full 12 volt dc ve yüksek ampere

Trexsons

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Hocam sonuna kadar okudum en iyi anladığım yer aynı iki sistemin bu yeni PSU şekli sayesinde, daha az güç çekeceği :)
La adamın 1 sayfa yazdığı şeyi 1 cümlede anladım yazmıştın. Aslında bende PSU ile ilgili olduğunu anlamuştım.:)

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop

LastShot

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Berk Esenli
La adamın 1 sayfa yazdığı şeyi 1 cümlede anladım yazmıştın. Aslında bende PSU ile ilgili olduğunu anlamuştım.:)
:D anladığını söyle dedin söyledim aga adam bilgili uzun uzun yazmış fakat benim anlayabildiğim ve sen dediğinde hatırladığım yer orası atarın neye la :)

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
Eğer anlamadığın yeri tam olarak detay verebilirsen sana anlatabilirim :D:
ya neyse gene az çok anladım da ikinci okuyuşumda
yetecek kadar anladım yani
ama benim asıl sorum şu ki
böyle bir standart neden geldi?
kablo değişikliği falan hanş gerekmvar mıydı

Dahası  
Reaksiyon skoru
176
İsim
bruuuh
Selam hepinize, bu konuda ATX 12VO standardı ile ilgili konuşacağım, direkt konuya giriyorum.

Günümüz PSU'larında birçok kanal vardır, 12 V(sb) olsun, 5 V(sb) olsun, 3.3 V olsun, ve PSU'larda 24 pin ATX güç kablosu, SATA güç kablosu ve MOLEX güç kablosu vardır.
Alıntıyı görüntüle

ATX 12VO standardı ile bunlar değişecek.
ATX 12VO standardına göre üretilmiş bir PSU'da 12 V harici bir kanal yok, ve 24 pin ATX güç girişi, SATA güç ve MOLEX kablosu bulunmamakta.
(Fun Fact: ATX 12VO standardına uyan PSU'nun markası High Power)
Alıntıyı görüntüle

24 pin kablo yerine kullanılan 10 pinli kablo:
Alıntıyı görüntüle

Attığım videodaki PSU'da SATA güç ve MOLEX kablosu var ama sadece 12 V veren kısımlar duruyor, normalde olmaması lazım, bunu elinizdeki HDD'ye taktınız diyelim, büyük bir ihtimalle çalışmayacaktır, çünkü HDD'nin gerek duyduğu tüm voltaj türleri bulunmamakta, sadece 12 V.
Alıntıyı görüntüle

"Peki bu PSU'ların değişen kablolarını nasıl anakartımıza takacağız?"

Yeni standart ile anakartlara da bu girişler gelecek, örnek olarak ASRock'un Z490 Phantom Gaming 4SR model anakartını alalım. Ayrıca bu anakart ATX 12VO standardına uyan tek anakarttır.
Görebileceğiniz üzere anakartın üstünde normalde görmeye alışık olduğumuz 24 pin güç girişi yok, onun yerine 10 pinlik ATX12VO girişi ve onun yanında ise ATX_BRD_PWR2 girişi var. (kırmızı ile işaretli)
Alıntıyı görüntüle

Sürpriz! Anakartın üstünde 2 adet SATA_PWR_CON adlı 4 pinli giriş var, bu girişler sayesinde SATA olan cihazlarımıza gücü sağlayabiliyoruz. (sarı ile işaretli)

"E PSU'dan 12 V geliyor sadece, 5 V veya 3.3 V isteyen SATA cihazımıza bu güç nereden geliyor?"

Anakartın üzerinde PSU'larda olan elektrik regülatörleri var, bu sayede 12 V güç SATA gücü olmak üzere 5 V'a veya 3.3 V'a dönüşebiliyor. (yeşil ile işaretli) Anakart üreticilerinin buraya bir koruma kapağı yapması iyi olurdu çünkü Allah muhafaza buraya elimizi değersek çarpılma şansımız var :D.
Bu saydığım değişiklikler haricinde anakartta başka bir farklılık yok, her şey olması gerektiği gibi.

"İyi hoş, peki bu bizim ne işimize yarayacak la?"

Arkadaşlar dediğim gibi normal PSU'larda bulunan 5 V, 3.3 V gibi kanallar ATX 12VO standardına göre üretilmiş PSU'larda bulunmamakta, bulunmadığı için de enerji tasarrufuna yol açıyor ve PSU boşa çalışmadığı için daha az ısınıyor. Ne kadar gerekliydi bilemem ama bence verimliliğe önem gittikçe artıyor, ki haklı olarak.

Linus'ın videosundaki örnek bilgisayarda boşta iken 60 ila 80 Watt arasında güç tüketiyor. Test sistemindeki anakartı ve PSU'yu ATX 12VO standardına uyan parçalar ile değiştirdiği zaman sistem boşta iken 30-40 Watt arasında güç tüketiyor. Aradaki fark benim gözümde büyük.
Tabii ki buradaki değerler boştaki değerler, render başlattığın zaman o kadar fark olacağını beklemeyin, ki videoda da öyle anlatılıyor.

Kaynak video:

Eğer cidden buraya kadar okuduysanız size teşekkür ediyorum.
Herhangi bir sorunuz var ise elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Yorum olarak "Okumadım ama beğeni attım xdxd" yazmayın, eğer bu yazıyı beğeni atarken görüyorsanız lütfen beğeni atmayın, veya beğeni atmak için konuyu baştan aşağı okuyun, boşuna yapmadık, bilgilendirme amaçlı yaptık, bilgiye kapalı iseniz beğeni atmayın.

Buraya kadar, şimdi dağılın! İyi forumlar.
asrock z490'dan etkilendim. güzel bir iş çıkarmışsın dostum tam bir rehber eline sağlık

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
ya neyse gene az çok anladım da ikinci okuyuşumda
yetecek kadar anladım yani
ama benim asıl sorum şu ki
böyle bir standart neden geldi?
kablo değişikliği falan hanş gerekmvar mıydı
Olay sadece kablo ve verimlilikten ibaret değil aslında.
@Rambo_87 hocam daha iyi anlatır aslında sana :D.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
906,843
Üyeler
140,706
Son üye
Kayra Işık