Neler Yeni

Babam bana ders konusunda baskı yapıyor ne yapmalıyım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Cevahir
Hepinize iyi günler mezunum bu yıl yks sınavına hazırlanıyorum normalde düzenli ders çalışan biriyim haftada 6 gün dershaneye gidiyorum eve gelince evde de ders çalışıyorum babam bana ders baskısı yapıyor babam bana gece gündüz ders çalış hiç bir şey yapma televizyon izleme telefona bakma sadece ders çalış diyor bu 2 haftadır dershanede deneme sınavlarında netlerim biraz düştü dün babam dershaneye gitmiş babama bu aralar netlerimin düştüğünü rehberlik öğretmenim söylemiş babam dünden beri bana biraz daha fazla ders baskısı yapıyor mesela dün akşam ders çalıştım sonra ailemle birlikte çay içmeye geldim televizyon da güzel bir film oynuyordu ailecek izliyorduk sonra çayımı içtim biraz oturup film izleyeyim kafamı dağıtırım dedim ama babam bana çayını içtin hadi şimdi git ders çalış dedi sonra gittim ders çalıştım sonra bugün 1 Mayıs dolayısıyla dershane tatil bugün dershaneye gitmedim şu an evdeyim ve hala ders çalışıyorum bu sabah kalktım kahvaltı yaparken babam bana bugün hiç durma ders çalış dedi. Ne yapmalıyım?

Fatih Sultan Terim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,091
İsim
Oozdmrsm
Hepinize iyi günler mezunum bu yıl yks sınavına hazırlanıyorum normalde düzenli ders çalışan biriyim haftada 6 gün dershaneye gidiyorum eve gelince evde de ders çalışıyorum babam bana ders baskısı yapıyor babam bana gece gündüz ders çalış hiç bir şey yapma televizyon izleme telefona bakma sadece ders çalış diyor bu 2 haftadır dershanede deneme sınavlarında netlerim biraz düştü dün babam dershaneye gitmiş babama bu aralar netlerimin düştüğünü rehberlik öğretmenim söylemiş babam dünden beri bana biraz daha fazla ders baskısı yapıyor mesela dün akşam ders çalıştım sonra ailemle birlikte çay içmeye geldim televizyon da güzel bir film oynuyordu ailecek izliyorduk sonra çayımı içtim biraz oturup film izleyeyim kafamı dağıtırım dedim ama babam bana çayını içtin hadi şimdi git ders çalış dedi sonra gittim ders çalıştım sonra bugün 1 Mayıs dolayısıyla dershane tatil bugün dershaneye gitmedim şu an evdeyim ve hala ders çalışıyorum bu sabah kalktım kahvaltı yaparken babam bana bugün hiç durma ders çalış dedi. Ne yapmalıyım?
Ders çalışmalısın

Light

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
306
İsim
Arda Yıldırım
Ben de aynı durumu yaşıyordum. Tartışma çıkarmadan bu durumu düzgün bir şekilde konuşmanız ve arada dinlenmeye ihtiyacın olduğunu babana söylemen lazım. Baban geleceğin için endişeleniyor biliyorsundur ama bu bazen fazla darlayıcı olabiliyor. Artan sınav stresiyle de netlerinin düşmesi normal endişelenme. Çalışmana devam et, babanı kırmamaya çalış sonunda mutlu çıkan sen olacaksın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Cevahir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben de aynı durumu yaşıyordum. Tartışma çıkarmadan bu durumu düzgün bir şekilde konuşmanız ve arada dinlenmeye ihtiyacın olduğunu babana söylemen lazım. Baban geleceğin için endişeleniyor biliyorsundur ama bu bazen fazla darlayıcı olabiliyor. Artan sınav stresiyle de netlerinin düşmesi normal endişelenme. Çalışmana devam et, babanı kırmamaya çalış sonunda mutlu çıkan sen olacaksın.
Benim bazen hiç ders çalışma isteğim olmuyor ama yine de zorla çalışıyorum bu sefer öyle olunca derse odaklanamıyorum bir şey anlamıyorum aileme karşı gelemiyorum babama bir şey diyemiyorum babam çok sinirli biri

Retr0x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Retr0x
hocam babanız sizin iyiliğiniz için söylüyor sınava az kaldı biraz daha sıkın dişinizi sonrasında istediğinizi yaparsınız
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim bazen hiç ders çalışma isteğim olmuyor ama yine de zorla çalışıyorum bu sefer öyle olunca derse odaklanamıyorum bir şey anlamıyorum aileme karşı gelemiyorum babama bir şey diyemiyorum babam çok sinirli biri
hocam durum bende de aynı derse odaklanmakta sıkıntı yaşıyorum ama çalışmaktan başka şansım yok

Light

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
306
İsim
Arda Yıldırım
Bunu karşı gelme olarak görme fikirlerini belirteceksin sadece. Konuşmaya çalış baktın anlaşacak gibi görünmüyorsunuz mecbur 1 ay daha katlanman gerekiyor. İşin boyutu tartışmaya evrilirse dersten tamamen kopuyor çünkü insan. Odaklanma sorunu için de ders çalışmak istemiyorsan o an kitap okuyabilirsin. İsteksiz olduğum zamanlarda kitap okuyup hızlı okuma antrenmanları yapardım.

djhmz

80+
Rehberlik öğretmenin seninle bu durumu konuşmadı mı? Üzerinde oluşan baskıyı kendisine iletmedin mi? Babana sadece oğlunuzun netleri düştü biraz daha çalıştırın mı dedi? Rehberlik öğretmeninle konuşup durumu anlatmalısın sınavın yaklaşmasıyla oluşan baskının artmasından bahsetmelisin. babanla konuşamıyorsan en azından onu, seni baskılamasına sebep olan ve etkileyen faktörleri azalt. Öğretmeninin çok fazla çalışıyor artık okuduğundan da bir şey anlamıyor, herşeyin bir ölçüsü var bu işler dinlenmeden olmaz v.s şeklinde konuşmasını sağlaman daha iyi olur

cancan1135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
297
İsim
can
kardeşim baban keyfi demiyor seni düşündüğü için diyor nasihat vermek haddime değil fakat yaşın ilerleyip çoluk çocuk sahibi olunca geçmişe bakıp keşke biraz daha fazla ders çalışıp maddi yönden daha iyi bir hayatım olsaydı demezsin en azından.

Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Hamza Boz
Hocam YKS2024 ogrencisi olarak soyluyorum bende de ayni durum vardi, netlerimi arttirinca suratlarina vurdum ve suan hic ders calis demiyolar netlerini yukseltmeye bak zaten şunun şurasında çok bir şey kalmadı ya da babana de ki 37 gün kaldı bana böyle baskı yapıp moralimi bozma motivasyonumu düşürme biraz anlayış göster de

Top Bottom