Neler Yeni

Rehber Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
Bilgi şelalesi galiba o adam :d

Tam sistem bu bak
İ5 9400F
Amd radeon Rx 550
Asus A320
32 gb ram :D
Psu yok kanka kasa,da yok
Ssd diye Harddisk sofsmksssf
ve 6300 lira onlar pfkspfgsfsfggsfsf

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Tam sistem bu bak
İ5 9400F
Amd radeon Rx 550
Asus A320
32 gb ram :D
Psu yok kanka kasa,da yok
Ssd diye Harddisk sofsmksssf
ve 6300 lira onlar pfkspfgsfsfggsfsf
Açabilmek için kafamıza balon sürtüp anakarta sokacaz PSU neden yok :d

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
(Kesin yapılmıştır ama neyse :D) Eminim forumdaki herkes biliyordur. Amacım bilmeyenlere anlatmak. Forumdaki yeni üyelere atarsanız ve bol bol uplarsanız sevinirim.

Bilgisayar hakkında bilgili birilerine danışma ve "mahalle bilgisayarcısına" gitme sorunsalı

Özellikle mahalle bilgisayarcıları mükemmel üçkağıtçılardır. Mesela bi bilgisayar topla dediniz mahalle bilgisayarcısı abnize o da gitti 5000 TL'ye Adata SU630 ve RX 550 bilgisayar topladı. Hem de daha ucuza ama kendisi üstüne para ekliyor biraz da ben kazaniyim diye! Akraba falan dinlemeyin benim başıma geldi. Akrabadır dedik acımadı yapıştırdı i3 10110U'lu laptopu oyun laptopu diye. Oyun için masaüstü al bile demedi... Gelelim bilmeyenlere. Belki mahallede yoktur bilgisayarcı kankinize gittiniz o da sallayarak sadece markaya, fiyata ve ışıklara bakarak bilgisayar topladı. Siz de aldınız masum bir şekilde.... Ama bunları yapmak yok. Gerçekten bilgili birilerine danışmak lazım. Mesela teknoloji forumları. (Burası gibi)

Bütçeyi parçalara düzgün şekilde ayırma

Bunun örneğini şöyle açıklayabiliriz. Diyelim ki 4700 TL'lik bir sistemimiz var ve biz de bilgisayarım çok hızlı olsun ışık hızında olsun diye Samsung veya Seagate FireCuda M.2 SSD aldık. Artık süper hızlı SSD'lerimiz var ama bütçenin çoğunu kapladığından işlemci gibi parçalara daha az bütçe kalıyor.

Sorunlu veya o fiyata değmeyen parça seçmeme

Diyelim ki fiyatı cazip geldi Sharkoon SHP650 V2 veya Adata SU630 gibi parçalar seçmemeliyiz. Yoksa sorunlu SSD alıp o fiyata değmeyen hatta sorunlu bir PSU almış oluruz. Başka bir örnek de Asus ROG. Evet Asus ROG'un ihtişamı herkesi büyülüyor ama sırf ROG diye 1660 SUPER parasına RX 570 var. Görünüşe ve markaya bakmayın kankiler...

Ekran kartına darboğaz yaptıracak işlemci seçmeme

Diyelim ki temizinden bir 2060 aldınız. Ama o da ne! İşlemci minnak bi Ryzen 3 1200 veya i3 9100F! Sonuç ise işlemci %99 ekran kartı %30 :D Ama darboğaz yapmasın diye çok yüksek işlemci şeçmenin bir manası yok. Mesela biliyorsunuzdur darboğaz nedir, siz de kesinlikle ama kesinlike darboğaz olmasın diye (örnek veriyorum) RX 550 kartınıza Ryzen 5 3600 veya i5 10600K aldınız. Buna gerek yok. Videolardan araştırıp bakmaktır darboğaz hangi en uygun işlemcide yapmaz diye.

Mağazadakilerin veya çevremizdekilerin her dediklerine inanma

Diyelim ki mağazadaki eleman (dışardan alacaksanız) diyor sizin bütçenize göre sistem. Adam 6000 TL bütçeye dengesiz ve F/P olmayan bir sistem diyor. Orda duracaksınız ama. Adama diceksinizyine der misiniz diye sonra çıkarcaksınız kağıt kalem yazacaksınız. Sonra eve gideceksiniz soracaksınız araştıracaksınız bu fiyata değer mi, iyi mi falan. Sonra kazıklanmayın yazık olur :p Bu arada forumda denk geldim. Allah'tan forumda denk geldim yoksa inanacaklardı :d Bir de çevredekilere gelelim. izoly bilgisayarlar neden alınmaz videosuna bakıyorsunuz diyelim. Ama klasik yorumcu geliyor ve "GTA 5 yüksek ayarlar 60 FPS izoly çok iyi" diyorlar. Okuyanlar da GTA V 60 FPS'i görünce inanıp alası geliyor. Ama gerçek şu ki GTA V sanılanın aksine yüksek sistem isteyen bir oyun değildir.

Tüm parçalara değil de sadece 1-2 parçaya önem verme

Sadece ekran kartına önem verdik ve diğerlerine "eh şöyle ucuzundan koyim nolacak" dedik. Eskiden ben de böyle düşünürdüm. Ama her parçaya önem verilmelidir. Eskiden ben de yapardım. Ekran kartı, işlemci ve PSU'ya önem verirdim :d

Performansdan çok görünüşe bakma

Günümüzdeki en büyük problemlerden biri. YouTube'da bakın izoly, Turbox bilgisayar alan kişilere (çoğu çocuktur). Bilgisayarını resmen tanrı ilan ediyor ışık banyosu diye. Hatta bazen beni bile içine çekiyor ışıklı olması :d Diyoruz "Bak kardeşim bu bilgisayarlar kazıp ve çöp ve sen sadece ışıklara bakarak performansını diyorsun.". Onlar da inkar ediyorlar "uUuĞa bİ sUs bE bİşE bİlMiYoN" diyerek. Bana da denk geldi. Lütfen bundan vazgeçin YouTube'daki izoly, turbox kurbanları....

60 FPS varsa tamamdır sorunsalı

Yine izoly skandalı falan. Adamlar 60 FPS mükemmel falan diyor. Halbuki ekranlar 60 Hz ile bitmiyor. Diyelim ki çekiliş falan kazandın 140 Hz monitör kazandın. Eee? 60 FPS aldığından 144 Hzin bir anlamı kalmayacak. Ve buna rağmen 60 FPS veriyor diyerek bilgisayarlarına muhteşem diyorlar.

Evet rehberim burda sonlanıyor rehberi okumasanız bile bu mesajı gördüğünü için teşekkürler :D Eklememi veya değiştirmem gerektiği şeyler varsa söyleyebilirsiniz.
zevkle okudum daha fazla olsa yinede okurdum ama en başta dediğin varya arkadaşınıza da sormayın dedin ona açıkçası biraz alındım fdfadfdfs çünkü benim çoğu arkadaşım doanım için bana gelirler bende biraz bilgili olduğumu düşünürüm o yüzden sanırım( gold ve üstü olan abiler sizden daha bilgili değilim yanlış anlamayın benimki naçizane bir fikir :))

tahay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Taha Yılmaz Başaran
h
(Kesin yapılmıştır ama neyse :D) Eminim forumdaki herkes biliyordur. Amacım bilmeyenlere anlatmak. Forumdaki yeni üyelere atarsanız ve bol bol uplarsanız sevinirim.

Bilgisayar hakkında bilgili birilerine danışmama sorunu ve "mahalle bilgisayarcısına" gitme sorunsalı (Gitmeyin ha sakın mahalle şeyine falan)

Özellikle mahalle bilgisayarcıları mükemmel üçkağıtçılardır. Mesela bi bilgisayar topla dediniz mahalle bilgisayarcısı abnize o da gitti 5000 TL'ye Adata SU630 ve RX 550 bilgisayar topladı. Hem de daha ucuza ama kendisi üstüne para ekliyor biraz da ben kazaniyim diye! Akraba falan dinlemeyin benim başıma geldi. Akrabadır dedik acımadı yapıştırdı i3 10110U'lu laptopu oyun laptopu diye. Oyun için masaüstü al bile demedi... Gelelim bilmeyenlere. Belki mahallede yoktur bilgisayarcı kankinize gittiniz o da sallayarak sadece markaya, fiyata ve ışıklara bakarak bilgisayar topladı. Siz de aldınız masum bir şekilde.... Ama bunları yapmak yok. Gerçekten bilgili birilerine danışmak lazım. Mesela teknoloji forumları. (Burası gibi)

Bütçeyi parçalara düzgün şekilde ayırın

Bunun örneğini şöyle açıklayabiliriz. Diyelim ki 4700 TL'lik bir sistemimiz var ve biz de bilgisayarım çok hızlı olsun ışık hızında olsun diye Samsung veya Seagate FireCuda M.2 SSD aldık. Artık süper hızlı SSD'lerimiz var. 3 saniyede PC ve canlı ders açıldığından uykuya daha çok zaman kalıyor. ama bütçenin çoğunu kapladığından işlemci gibi parçalara daha az bütçe kalıyor.

İşlemciye uymayan anakart aldığınızdan emin olun

Bunu yapan hiç yoktur ama söylemekte fayda var. Alacağınızın işlemcinin soketine ve alacağınız anakartının soketine bakın. Eğer aynıysa ve anakartın destek listesinde seçtiğiniz işlemci varsa öyle alın. Düşünsenize biri yapmayıp Intel anakarta AMD işlemci alıyor :d Pinler öpüşüp karşılıklı yok olurlardı. Gerçi rahatlatıcı bir ses çıkartırdı ama neyse :d

Alacağınız RAM'in anakartınızın desteklediği RAM MHz'ini geçmediğinden emin olun (ve önemli detay)

Yoksa (diyelim) 3000 MHz RAM alırsınız. Takarsınız anakarta. Sonra X.M.P. açarsınız ama o ne! RAM'ler 2666 MHz'de. Forumlarda konu mu açarsınız, garantiye falan mı gönderirsiniz bilmem ama dikkat edin. Düşünseniko konu açıyor MHz şöyle böyle diye. 4 wsayfalık konu oluyor ama bir tane Allah'ın kulu çıkıp da anakartı ve işlemciyi sormuyor :D

Sorunlu veya o fiyata değmeyen parça seçmeyin

Diyelim ki fiyatı cazip geldi Sharkoon SHP650 V2 veya Adata SU630 gibi parçalar seçmemeliyiz. Yoksa sorunlu SSD alıp o fiyata değmeyen hatta sorunlu bir PSU almış oluruz. Başka bir örnek de Asus ROG. Evet Asus ROG'un ihtişamı herkesi büyülüyor ama sırf ROG diye 1660 SUPER parasına RX 570 var. Görünüşe ve markaya bakmayın kankiler...

Ekran kartına darboğaz yaptıracak işlemci seçmeyin

Diyelim ki temizinden bir 2060 aldınız. Ama o da ne! İşlemci minnak bi Ryzen 3 1200 veya i3 9100F! Sonuç ise işlemci %99 ekran kartı %30 :D Ama darboğaz yapmasın diye çok yüksek işlemci şeçmenin bir manası yok. Mesela biliyorsunuzdur darboğaz nedir, siz de kesinlikle ama kesinlike darboğaz olmasın diye (örnek veriyorum) RX 550 kartınıza Ryzen 5 3600 veya i5 10600K aldınız. Buna gerek yok. Videolardan araştırıp bakmaktır darboğaz hangi en uygun işlemcide yapmaz diye.

Mağazadakilerin veya çevremizdekilerin her dediklerine inanmayın

Diyelim ki mağazadaki eleman (dışardan alacaksanız) diyor sizin bütçenize göre sistem. Adam 6000 TL bütçeye dengesiz ve F/P olmayan bir sistem diyor. Orda duracaksınız ama. Adama diceksinizyine der misiniz diye sonra çıkarcaksınız kağıt kalem yazacaksınız. Sonra eve gideceksiniz soracaksınız araştıracaksınız bu fiyata değer mi, iyi mi falan. Sonra kazıklanmayın yazık olur :p Bu arada forumda denk geldim. Allah'tan forumda denk geldim yoksa inanacaklardı :d Bir de çevredekilere gelelim. izoly bilgisayarlar neden alınmaz videosuna bakıyorsunuz diyelim. Ama klasik yorumcu geliyor ve "GTA 5 yüksek ayarlar 60 FPS izoly çok iyi" diyorlar. Okuyanlar da GTA V 60 FPS'i görünce inanıp alası geliyor. Ama gerçek şu ki GTA V sanılanın aksine yüksek sistem isteyen bir oyun değildir.

Tüm parçalara değil de sadece 1-2 parçaya önem vermeyin

Sadece ekran kartına önem verdik ve diğerlerine "eh şöyle ucuzundan koyim nolacak" dedik. Eskiden ben de böyle düşünürdüm. Ama her parçaya önem verilmelidir. Eskiden ben de yapardım. Ekran kartı, işlemci ve PSU'ya önem verirdim :d

Performansdan çok görünüşe bakmayın

Günümüzdeki en büyük problemlerden biri. YouTube'da bakın izoly, Turbox bilgisayar alan kişilere (çoğu çocuktur). Bilgisayarını resmen tanrı ilan ediyor ışık banyosu diye. Hatta bazen beni bile içine çekiyor ışıklı olması :d Diyoruz "Bak kardeşim bu bilgisayarlar kazıp ve çöp ve sen sadece ışıklara bakarak performansını diyorsun.". Onlar da inkar ediyorlar "uUuĞa bİ sUs bE bİşE bİlMiYoN" diyerek. Bana da denk geldi. Lütfen bundan vazgeçin YouTube'daki izoly, turbox kurbanları....

60 FPS varsa tamamdır sorunsalı

Yine izoly skandalı falan. Adamlar 60 FPS mükemmel falan diyor. Halbuki ekranlar 60 Hz ile bitmiyor. Diyelim ki çekiliş falan kazandın 140 Hz monitör kazandın. Eee? 60 FPS aldığından 144 Hzin bir anlamı kalmayacak. Ve buna rağmen 60 FPS veriyor diyerek bilgisayarlarına muhteşem diyorlar. Muhteşemdir tab2de (!)

Çevre birimlerine para ayırdığınızdan emin olun

Sadece bilgisayar yeterli olmaz. Klavye, mouse gibi detaylar da var. Sonra heyecanla PC'yi aldıktan sonra dersiniz ki: "LAN, bizim klavye mouse da vardı". Sonra diğer çevre birikimlerine para biriktirene kadar ohooo. Bir de canlı ders varsa ayrı dert :D (Dert dediğim konuları anlayamama değil zaten ne öğretiyorlar bilmiyorum. Sıkıntı karne notları.

Evet rehberim burda sonlanıyor rehberi okumasanız bile bu mesajı gördüğünü için teşekkürler :D Eklememi veya değiştirmem gerektiği şeyler varsa söyleyebilirsiniz.
ocam çok iyi yazmışsın ama bir hata var ”işlemciye uymayan anakart aldınızdan emin olun” demişsin onun dışında harika

Ciri

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Eline sağlık

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,449
Üyeler
156,492