Neler Yeni

Yardım Bilgisayar boştayken ekran kartı 40 derecede fan çalışıyor, fandan ses geliyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Abdullah Aslan
2 ay önce kadar Abdullah abinin videosunu yaptığı Gigabyte RTX 3060'lı sistemi almıştım. Bilgisayar boştayken ekran kartı fanından ses geldiğini duydum durum şöyle bilgisayar boştayken, ekran kartı 40 45 dereceyken MSI afterburner programından kontrol ettiğim kadarıyla fan saçma bir şekilde %77 ile çalışmaya başlıyor sonra duruyor. Bildiğim kadarıyla ekran kartı 60 dereceye gelmeden fan çalışmaz. Asıl olay şu ki fan hızı %50'nin altındayken ekran kartından ses çıkıyor. 1 ay kadar önce garantiye gönderdim ekran kartını ama sorun tespit edilmediğini söylediler ve geri gönderdiler. Daha sonra ekran kartı ile yüksek grafikli oyunlar oynadığımda (Spiderman, Watchdogs 2, legion , Jedi Fallen order) Fps saçma bir şekilde 50 ye 40 a düşüyor. İnternetten fps testlerine baktığımda iste böyle bir şey yok. Daha sonra kartı tekrar garantiye yolladım bu problemlerin olduğunu söyleyerek değişim yaptılar. Bugün ekran kartı elime ulaştı ama bunda da aynı ses sorunu var. Ekran kartından gelen ses bu şekilde
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem
GIGABYTE GeForce RTX 3060 EAGLE OC 12GB GDDR6 192 Bit
GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram x2
ASUS PRIME B450M-K II 4400MHz (OC) DDR4 SOKET AM4 D-Sub DVI-D HDMI M.2 mATX Anakart
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Abdullah Aslan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Abi Çok oyun oynuyormusun birde bilgisayarı tutuğun oda kapalı bir yerse normaldir garantiye yolla
bunun oyun oynamakla alakası yok bilgisayar yeni ekran kartı yeni boşta fan çalışıyo duruyo ses çıkarıyo sorun burda

Atyxah

80+ Silver
bunun oyun oynamakla alakası yok bilgisayar yeni ekran kartı yeni boşta fan çalışıyo duruyo ses çıkarıyo sorun burda
yazılımından bir ayarı felan olabilir mi sıcaklık olarak

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Fan ayarı bios üzerinden yapılır. Oradan kontrol etmek gerekli.
Ayrıca Msi afterburner bir yazılımdır yani yazılımsal problemler oluşabilir. Her değer direk doğru dememekte fayda var. Revo uninstaller gibi bir programla kalıntı bırakmadan silmek veya başka bir program denemekte sorunu kaldırmaya yarayacaktır.
Videoda çok az miktarda coil whine olduğu belli. Güçlü kartların kaçınılmaz sesidir korkulacak bir şey değil, performansa etkisi olmaz. Ekran kartına yük bindikçe şiddetide artacaktır.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Abdullah Aslan
Fan ayarı bios üzerinden yapılır. Oradan kontrol etmek gerekli.
Ayrıca Msi afterburner bir yazılımdır yani yazılımsal problemler oluşabilir. Her değer direk doğru dememekte fayda var. Revo uninstaller gibi bir programla kalıntı bırakmadan silmek veya başka bir program denemekte sorunu kaldırmaya yarayacaktır.
Videoda çok az miktarda coil whine olduğu belli. Güçlü kartların kaçınılmaz sesidir korkulacak bir şey değil, performansa etkisi olmaz. Ekran kartına yük bindikçe şiddetide artacaktır.
şimdi ekran kartının fanı normalde 60 derece gelmeden çalışmaz yeni nesil en azından. Benim ekran kartım 45 derecede çalışıp duruyor bunu biostan düzeltebiliyorsam herhangi bir rehber videosu falan var mıdır ?

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
şimdi ekran kartının fanı normalde 60 derece gelmeden çalışmaz yeni nesil en azından. Benim ekran kartım 45 derecede çalışıp duruyor bunu biostan düzeltebiliyorsam herhangi bir rehber videosu falan var mıdır ?
Evet normalde öyle ancak değiştirilebiliyor. Anakart modelin neyse ona göre rehber bulursan daha çok işine yarar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Abdullah Aslan

Ekler

• önce.png
    önce.png
    8 KB · Hit: 70
  • sonra.png
    sonra.png
    9.7 KB · Hit: 110