Neler Yeni

Ekran Kartı Sıfırlama

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hasan Reiz
Merhaba. 1080p 180hz monitör ile kullanmak üzere 8.000 TL ya 2. el XFX RX 6800XT aldım. Bütün testlerini yaptım. FunMark 62 dereceyi geçmiyor. Çalışmasında, sesinde vs. herhangi bir olumsuz duruma rastlamadım. Kir, pas, korozyon gibi durumlarda yok. İnternette araştırdığımda normal olduğu söylenen fakat benim takıldığım, kafamı bulandıran 2 durum var:
1) Coil Whine denilen cızırtı sorunu. Örneğin Cs2 de full ayarlarda 250-300 fps arası alıyorum ve bu seviyelerde baya bi cızırtı yapıyor. Sync açarak monitör seviyesine yani 180 fps e sabitliyorum. Bu durumda ses baya baya kesiliyor. Bazı bazı öncekine göre daha kısık sesle cızırtı oluyor. Cyberpunk da full ayarlarda ortalama 150 fps alıyorum. Burda da aynı şekilde bu fps değerlerinde yüksek cızırtı sesi var. Bu durum normal mi ? Bu Coil Whine denilen olayın sesden başka bişeye zararı olur mu ?
2) Ekran kartı kendini soğutmaya çok erken başlıyor. Örneğin asus 3060 ım var. 50 derecelerden sonra fan açıp ne kadar zorlanırsa zorlansın kendini ortalama 70 derecede tutuyor. Ama bu kart 50 dereceden sonra fanları baya hızlı döndürmeye başlıyor ve tam yük altında 60-62 derecede sabit kalıyor. Tabi bu arada 3 fan son hız döndükleri için sağlam ses yapıyorlar. MSİ afterburner ve AMD nin kendi yazılımı üzerinden biraz oynadım fan hızı azalttım ve gördüm ki önceden fanlar %75 çalışarak 62 derecede tutarken, benim yaptığım ayarlarla %40 fan çalışarak 64-65 derecede sabitleniyor ve tam yük altında da daha fazla ısınmıyor. Şimdi sorum şu: Mantıken bu fanlar %40 çalışarak da bu ekran kartını aynı derecede soğutabiliyorken neden %75 çalışıyor ? Acaba önceki sahibi bu şekilde bir ayar yapmış olabilir mi ? Ekran kartını ilk kutusundan sıfır açıldığı haline yani fabrikaya ayarlarına sıfırlamak, varsa üzerinde bu şekilde yapılmış özelleştirme ayarlarını kaldırmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Top Bottom