Neler Yeni

Yardım Bilgisayar Çok Geç Açılıyor

TALHA MURAT

80+ Silver
anakart geç devreye giriyor geç güç dönüyor psu yeni mi büyük ihtimal o sorunlu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Açılışının videosunu çekip YouTube'a atar mısın?
siz technopatda da vardınız hayırdır ne oldu da geldiniz.

servet95

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Servet Yücel
Bios ayarlarına girin UFEI başlatıcıyı İşletim sisteminin olduğu SSD'yi en başa gelecek şekilde tekrar ayarlayın. Kaydedin ve çıkın. Eğer düzelmediyse sorun yazılımda değildir. Donanımsal olarak bilgisayarınızda Harici olarak taktığınız ürünlerde sıkıntı olabilir. Wifi Antenini çıkartın tekrar resetleyin, mouse çıkarın tekrar resetleyin, klavyeyi çıkarın tekrar resetleyin, harici HDD varsa çıkarın tekrar resetleyin. Bütün olasıkları deneyerek sorunu bulmaya çalışın. Eğer sorun çözülmediyse işlemci ve ekran kartı fanları hariç bilgisayar fanlarını sökerek tekrar resetleyin. Yine bir sonuç alamazsanız farklı bir PSU ile tekrar çalıştırın. Yine düzelmediyse sorun anakarttadır. Anakartı garantiye gönderin.

Yakın zamanda format attıysanız ve UFEI sistemi açılışta USB'den boot etmeye programlayıp kaydettiyseniz ve sonradan düzeltmediyseniz bilgisayarınız usb'den boot etmek için geç kalıyor olabilir. Ben bu olasılık üzerinde duruyorum.

Ensar

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,129
İsim
Ensar
Bios ayarlarına girin UFEI başlatıcıyı İşletim sisteminin olduğu SSD'yi en başa gelecek şekilde tekrar ayarlayın. Kaydedin ve çıkın. Eğer düzelmediyse sorun yazılımda değildir. Donanımsal olarak bilgisayarınızda Harici olarak taktığınız ürünlerde sıkıntı olabilir. Wifi Antenini çıkartın tekrar resetleyin, mouse çıkarın tekrar resetleyin, klavyeyi çıkarın tekrar resetleyin, harici HDD varsa çıkarın tekrar resetleyin. Bütün olasıkları deneyerek sorunu bulmaya çalışın. Eğer sorun çözülmediyse işlemci ve ekran kartı fanları hariç bilgisayar fanlarını sökerek tekrar resetleyin. Yine bir sonuç alamazsanız farklı bir PSU ile tekrar çalıştırın. Yine düzelmediyse sorun anakarttadır. Anakartı garantiye gönderin.

Yakın zamanda format attıysanız ve UFEI sistemi açılışta USB'den boot etmeye programlayıp kaydettiyseniz ve sonradan düzeltmediyseniz bilgisayarınız usb'den boot etmek için geç kalıyor olabilir. Ben bu olasılık üzerinde duruyorum.
XMP kapatınca Fast Boot kapalı olmasına rağmen yaklaşık 20 saniyede açıldı.

servet95

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Servet Yücel
XMP kapatınca Fast Boot kapalı olmasına rağmen yaklaşık 20 saniyede açıldı.
Dostum XMP ram hız aşırtmadır. XMP ile işin yok senin. Sen BOOT MENÜ'de SSD'yi 1 numaraya getirmen gerekiyor.

Quill

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
972
İsim
Hakan Can Yıldırım
Aynı durum bende de var ssd aynı anakart markası aynı. İlk görüntü 15 saniye sonra geliyor ekrana ondan sonra açılması vs 40 50sn buluyor

Ensar

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,129
İsim
Ensar
Dostum XMP ram hız aşırtmadır. XMP ile işin yok senin. Sen BOOT MENÜ'de SSD'yi 1 numaraya getirmen gerekiyor.
Ramler 3000MHz ama XMP kapatınca 2600'e çekiyor. Bu yüzden XMP açtım.. Boot menüde SSD zaten 1. sırada..

Quill

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
972
İsim
Hakan Can Yıldırım
Güc tuşuna basınca anakart modelinin yazdığı o resimli ekran 15 saniye sonra geliyor bence anakart geç iletiyor. Çözersen benide etiketlermisin?
1612107880765.png

servet95

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Servet Yücel
Ramler 3000MHz ama XMP kapatınca 2600'e çekiyor. Bu yüzden XMP açtım.. Boot menüde SSD zaten 1. sırada..
Yazılımsal olarak başka bir sorun aklıma gelmiyor kardeşim. Umarım sorunu çözersin kardeşim.

Ensar

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,129
İsim
Ensar
XMP açınca sistemin açılması 1 dakikayı geçebiliyor, XMP kapatınca 20 saniyede açılıyor.
Bunun bir çözümü yok mu?
Güc tuşuna basınca anakart modelinin yazdığı o resimli ekran 15 saniye sonra geliyor bence anakart geç iletiyor. Çözersen benide etiketlermisin?
Alıntıyı görüntüle
Çözersem tabii ki etiketlerim.. Sen de eğer çözersen beni etiketleyip nasıl çözdüğünü yazarsan çok sevinirim.
Yazılımsal olarak başka bir sorun aklıma gelmiyor kardeşim. Umarım sorunu çözersin kardeşim.
Teşekkür ederim. 🙂

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
XMP açınca sistemin açılması 1 dakikayı geçebiliyor, XMP kapatınca 20 saniyede açılıyor.
Bunun bir çözümü yok mu?

Çözersem tabii ki etiketlerim.. Sen de eğer çözersen beni etiketleyip nasıl çözdüğünü yazarsan çok sevinirim.

Teşekkür ederim. 🙂
cmdyi yönetici olarak çalıştırıp komut olarak chkntfs /x C: yazıp dener misin? komut önyükleme sırasında disk denetimini devredışı bırakıyor. benim sistemin 970 evo ile 24-25snde açılıyordu. bunu denedim 15snye düştü.

Furkan SıRR

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,335
İsim
Furkan Sır
Sistemimde Kingston A2000 500 GB M.2 SSD var. Windows bu SSD'ye kurulu olmasına rağmen bilgisayar yaklaşık 50 saniyede açılıyor. Bilgisayarı formatlayıp temiz bir kurulum yaptım ve Fast Boot modunu açtım. Buna rağmen bilgisayarın güç düğmesine bastıktan yaklaşık 50 saniye sonra bilgisayar açılıyor. Formattan önce bu süre (Fast Boot kapalı) 1 dakika 15 saniye civarındaydı.
Yardım edebilecek yok mu?

Sistem Özellikleri

İşlemci:
AMD Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: Inno3D GTX 1660 SUPER
Anakart: Biostar B450MH
SSD: Kingston A2000 500GB
HDD: WD 320GB 7200RPM
RAM: Crucial Ballistix 8GB 3000MHz CL15 (8X2)
Kasa: DarkFlash Aquarius Mesh
PSU: GameGaraj 550W 80+ Bronz

Daha Önce Açtığım Konu:
Benim sistemdeki SSD sata 2 bağlı olduğu halde Windows 15 kendisi 25 saniyede açılıyor sizde garip bı durum var en az 15-20 saniyede açılması lazım

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
918,553
Üyeler
142,430
Son üye
hakanmndrl
Top Bottom