Neler Yeni

Bilgisayar ekran kartımı algılamıyor.

foxby

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Rabiagül Cansız
Öncelikle selam, elimde HP Pavilion Gaming 15-dk2028nt laptop var. Ekim ayı gibiydi sanırım birden kapandı ve açılmadı. Güç tuşuna basınca 5 saniye yanıp daha sonra tekrar sönüyordu, başka tık yok. Yaklaşık 1 ay laptop kullanmadım ve daha sonra bir bilgisayarcıya götürdüm. Konuştuğum zaman BIOS'umun öldüğünü ve yeni bios kodlanması gerektiğini söylediler, açıkçası bilgisayardan pek anlamadığım için herhangi bir itirazda bulunmadım. Laptopu tekrar aldığımda bilgisayarım açılmıştı evet ama kontrol ettiğimde ekran kartımın algılanmadığını gördüm. Ne yaparsam yapayım düzelmedi, açıkçası yaptırdığım yere geri götürmek istemedim, daha da açılmaz bir hale gelir diye korktum. Neyse böyle idare ettim, geçen hafta dayanamayıp başka bir bilgisayarcıya götürdüm. Onlar bana ekran akrtı biosumun bir önceki götürdüğüm yerde silinmiş olduğunu bu sebeple bilgisayarın algılamadığını söylediler. Birkaç farklı yere onların da sormasına rağmen bir çözüm bulamadılar. Bir önceki ekran kartımın bios'unu hiçbir yerde bulamadılar.
Bunun üzerine ilk götürdüğüm yeri aradım ve durumu anlattım. Bana ekran kartımın biosunun sorunlu olduğunu, bu sebeple sildiklerini ve daha sonra ortaya çıkan ekran kartının algılanmaması sorunun olası olduğunu söylediler. Tekrar kendilerine getirmemi istediler. Sizce güvenmeli miyim? Ya da hiç böyle bir sorun yaşayan oldu mu, olduysa ne yaptı?
:
Bilgisayarım sadece intelin grafik kartını algılıyor. :

Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
keday samur
merhaba. elime ölçü aletini alıp tek tek güç beslemelerini direnç değerlerini ölçmeliyim.

ekran kartı çekirdeğine, memory'ye, ve diğer bileşenlere ayrı ayrı güç veren bobinler ve ground arasında kısa devre var mı ölçmeliyim. bir kısa devre varsa, o kısa devre nerede bulmak isterim.

bazen o kısa devre memory mosfetlerinde olur ve çekirdeğe gitmemesi gereken çok yüksek voltaj gider ve çekirdek ölür. bazen de kısa devre yoktur ama memory çiplerinden birisi bozuktur. uğraşmak istemeyiz. ekran kartı vbiosuna bir çizik atar geçeriz ekran kartına besleme verilmez ve işlemci üstündeki dahili grafik ile kullanırsınız bilgisayarı. kolay mahalle bilgisayarcısı çözümüdür.

ha siz sorunun nerede olduğunu bulmak istiyorsanız ölçmeye başlayacağız elimize ölçü aletini alıp. onarılabilir bir şeyse ardından vbios yeniden programlanabilir tabii. ama bu bir maliyet doğuruyor ve bir de bilen biri. kolay gelsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ama şu an bilgisayarınızı göremediğimden en olası şeyi düşünüyorum: shorted mosfet on memory site.

bu kısa devre durumda bilgisayarınız açılmaz. bu kısa devrenin nerede olduğunu bulursak o komponenti kaldırıp, kısa devrenin core site'ta mı, yoksa load site'ta mı olduğunu söyleyebiliriz ve ekran kartı çipi yaşıyordur/yaşamıyordur diyebiliriz. ama çok uğraşılmamış belli ki. belki de dead core olduğunu düşündüler o yüzden vbios'u çizdiler. ama ben öyle olsaydı ana besleme coil'ini kaldırırdım. yine de görmek lazım ama çok ekonomik olmayabilir. size kalmış.
Mesaj otomatik birleştirildi:

son düzeltme: eğer aygıt yöneticisinde kod 43 görüyorsanız ve kısa devre load site tarafındaysa gpu core muhtemelen ölmemiştir, kısa devre giderilir, memory test yapılır ve memory çip değiştirilir (gddr5 tanesi 10 dolar çayıyla sigarasıyla 500 lira), sorun çözülür. (tabii bir de vbios yeniden kodlanır ama kolay o.)

Son düzenleme:

foxby

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Rabiagül Cansız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Ekler

• Screenshot_2024-03-06-10-31-15-228_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2024-03-06-10-31-15-228_com.whatsapp.jpg