Neler Yeni

Bilgisayar mühendisliği ve ram arttırılabilir bilgisayar önerisi

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet A
Bütçe
30000
Merhaba iyi günler dilerim,

3.sınıf bir bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, 3 senedir m1 macbook pro kullanıyorum, bu zamana kadar 8gb ram 256 gb hafızasıyla hayli hayli işimi gördü, ve görmeye devam ediyor.

Fakat bölümdeki kullandığımız yazılım dillerinin, özellikle c++ (visual studio ve gcc) ve verilog (vivado) mac üzerinden düzgün çalışmadığı için bu dönem özellikle projelerde hayli zorlandım. Bir sonraki dönem alacağım network derslerinde de powershell vs kullanılacağı için bir windows bilgisayar arayışına girdim, yine idare edemeyeceğimden değil ama, hem fiyatlar artıyor, hem de elimin altında bulunsun diye.

Bu noktada bütçem 30k dan fazla değil, fakat ne tarz bir bilgisayar alacağımı bilmiyorum. Daha doğrusu ileriye yönelik olsun istiyorum. Bu dönem 8gb ram özellikle birden çok projeyle aynı anda uğraşırken beni hayli yavaşlattı, bu yüzden minimum 16gb ram bakıyorum. Ama asıl sorun da ram arttırma durumunda oluyor. Örnek olarak ram’i ileride arttırma durumu olmasa hemen gidip huawei matebook 14 alacağım, ama onun da ram’i onboard.

Ram’i arttırılabilen ve performanslı geriye bir tek gaming laptoplar kalıyor. Hp victus i5 düşündüm aslında, hem ekranın büyük olması hem de ram’i arttırabilmekten dolayı ama dell g15 5525 tarzı ryzen’li cihazlar da var.

Burada asıl kafama takılan soru 2 tane aslında: Sizce ram’in arttırılabilir olması ne kadar önemli, onu boşverip daha küçük ve taşınabilir bir bilgisayar mı alayım? Yoksa gaming alıp hem ekran büyük olsun hem de güçlü mü olsun?

Neredeyse hiç oyun oynayan biri değilim ama bunun sebebi oynayacak cihazım olmaması. Şimdi gidip de rtx3050 li bir bilgisayar alınca elbet indireceğim, biraz oyun batağına düşmekten de korkuyorum 3 senenin sonunda.

Verebileceğiniz en ufak tavsiye için şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

proxcis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
514
İsim
Semih Aydın
Ana kartın desteklediği ram + DDR5 olması önemli.
İşlemci + Ekran kartının gücü ve SSD'nin yazma/okuma hızlarına bakarak alabilirsin.
Ben soğutma + tarz olarak Victus alırdım şahsen

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet A
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ana kartın desteklediği ram + DDR5 olması önemli.
İşlemci + Ekran kartının gücü ve SSD'nin yazma/okuma hızlarına bakarak alabilirsin.
Ben soğutma + tarz olarak Victus alırdım şahsen
Victuslar genel olarak 16 gb ddr4 ile geliyor, yani benim baktıklarım en azından, şu an için bana yeterli, fakat ilerisi için yetmediği durumda 16 lık ram alsam 24 gb ye kadar çıkarabilirim, hatta 64 e kadar destekliyor diye biliyorum. Ekran kartı çok önemli değil açıkçası 3050 bile fazla fazla yeter, hala ram’i arttırılabilir bir bilgisayar mı alayım yoksa dell inspiron 14 ya da matebook 14 tarzı mı alayım ona karar veremiyorum

Emsal

80+ Silver
Hocam ebrar bilgisayar Trendyol Hepsiburada hatta teknosada bile var bana güvenilir geldi ki kendi siteleri de var ordan bakabilirsiniz bence

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bana kalırsa istediğiniz laptopu garantisi kapsamında RAM da arttırırlar çünkü sitesi müşteri hizmetleri vs bayağı kaliteli duruyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet A
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ebrar bilgisayar Trendyol Hepsiburada hatta teknosada bile var bana güvenilir geldi ki kendi siteleri de var ordan bakabilirsiniz bence

Bana kalırsa istediğiniz laptopu garantisi kapsamında RAM da arttırırlar çünkü sitesi müşteri hizmetleri vs bayağı kaliteli duruyor
Hocam vivobooklar güzel fakat klavyeleri aydınlatmalı değilmiş, gece karanlıkta çokça kullanıyorum bilgisayarı, o yüzden başka bilgisayarlara kaydım şuanlık

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba iyi günler dilerim,

3.sınıf bir bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, 3 senedir m1 macbook pro kullanıyorum, bu zamana kadar 8gb ram 256 gb hafızasıyla hayli hayli işimi gördü, ve görmeye devam ediyor.

Fakat bölümdeki kullandığımız yazılım dillerinin, özellikle c++ (visual studio ve gcc) ve verilog (vivado) mac üzerinden düzgün çalışmadığı için bu dönem özellikle projelerde hayli zorlandım. Bir sonraki dönem alacağım network derslerinde de powershell vs kullanılacağı için bir windows bilgisayar arayışına girdim, yine idare edemeyeceğimden değil ama, hem fiyatlar artıyor, hem de elimin altında bulunsun diye.

Bu noktada bütçem 30k dan fazla değil, fakat ne tarz bir bilgisayar alacağımı bilmiyorum. Daha doğrusu ileriye yönelik olsun istiyorum. Bu dönem 8gb ram özellikle birden çok projeyle aynı anda uğraşırken beni hayli yavaşlattı, bu yüzden minimum 16gb ram bakıyorum. Ama asıl sorun da ram arttırma durumunda oluyor. Örnek olarak ram’i ileride arttırma durumu olmasa hemen gidip huawei matebook 14 alacağım, ama onun da ram’i onboard.

Ram’i arttırılabilen ve performanslı geriye bir tek gaming laptoplar kalıyor. Hp victus i5 düşündüm aslında, hem ekranın büyük olması hem de ram’i arttırabilmekten dolayı ama dell g15 5525 tarzı ryzen’li cihazlar da var.

Burada asıl kafama takılan soru 2 tane aslında: Sizce ram’in arttırılabilir olması ne kadar önemli, onu boşverip daha küçük ve taşınabilir bir bilgisayar mı alayım? Yoksa gaming alıp hem ekran büyük olsun hem de güçlü mü olsun?

Neredeyse hiç oyun oynayan biri değilim ama bunun sebebi oynayacak cihazım olmaması. Şimdi gidip de rtx3050 li bir bilgisayar alınca elbet indireceğim, biraz oyun batağına düşmekten de korkuyorum 3 senenin sonunda.

Verebileceğiniz en ufak tavsiye için şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.
Ekran kartına özellikle ihtiyaç yoksa Gaming alma taşınabilirlik daha önemli oluyor. Koca Gaming cihazı koca adaptörü ile her yere taşımak bir yerden sonra işkenceye dönüyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet A
Hocam peki ryzen tercih etsem ileride bir uyumluluk problemi yaşar mıyım? Daha fazla ısındığını ve pilinin daha az gittiğini duydum ama, örnek olarak 13.nesil bir i5 e göre attığınız ryzen 7 6800 h nasıldır?

8gb ramli bilgisayarlara hiç bakmadım, elim yatkındır çok bilgisayar söktüm taktım ama şu an uğraşmak istemiyorum açıkçası. Hele 25k verdikten sonra.

leica

80+
Hocam bu tarz oynanmış bilgisayarları bir de böyle satıcılardan almak güvenilir mi sizce? Vatan,mediamarkt gibi yerlerden kapalı olarak baktığım için 24gb gibi daha kişiselleştirilmiş bilgisayarlara hiç denk gelemedim mesela
Hocam selam, matebook 14 dün gece vatan'da indirimde 21600Tl'di. Belki bu gece tekrar girer aklında bulunsun. Matebook D14 ve 14 kullandım özellikle macbook'tan geçeceklere öneririm. İçi de dışı da senin için biçilmiş kaftan.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet A
Ekran kartına özellikle ihtiyaç yoksa Gaming alma taşınabilirlik daha önemli oluyor. Koca Gaming cihazı koca adaptörü ile her yere taşımak bir yerden sonra işkenceye dönüyor.
İşte hocam burda da bazı sorduğum insanlar zaten elinde m1 macbook var, gayet taşınabilir, bu da nasıl desem workstation tarzı olsun, hem ekranı büyük hem ileriye dönük gibi. Ağır olması da çok sorun değil aslında taşıma anlamında. Soru biraz da gaming alsam oyun oynamak beni çok fazla içine çeker mi, o konuda kendime güvenemiyorum, sırf bu yüzden de gidip ekran kartsız daha kötü bilgisayarlara aynı parayı vermek durumunda kalıyorsun

Hocam selam, matebook 14 dün gece vatan'da indirimde 21600Tl'di. Belki bu gece tekrar girer aklında bulunsun. Matebook D14 ve 14 kullandım özellikle macbook'tan geçeceklere öneririm. İçi de dışı da senin için biçilmiş kaftan.
Gördüm hocam bazı geceler %8 indirime giriyor, macbooktan geçsem hemen alacağım, aynı zamanda dell inspiron 14 de çok güzel bir bilgisayar o da aynı fiyatlarda.
Macbook’un yanına aldığım için sorun çıkıyor burada, ben 2021 de alırken 8gb gayet yetiyordu mesela, ama bilgisayarı aldığımdan beri ilk defa bu dönem swap memory’nin 8gb a çıktığını gördüm, 16 lık alsam şimdi matebook’u 2 sene sonra upgrade yapamayacağım

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
İşte hocam burda da bazı sorduğum insanlar zaten elinde m1 macbook var, gayet taşınabilir, bu da nasıl desem workstation tarzı olsun, hem ekranı büyük hem ileriye dönük gibi. Ağır olması da çok sorun değil aslında taşıma anlamında. Soru biraz da gaming alsam oyun oynamak beni çok fazla içine çeker mi, o konuda kendime güvenemiyorum, sırf bu yüzden de gidip ekran kartsız daha kötü bilgisayarlara aynı parayı vermek durumunda kalıyorsun
Elinde Macbooku da tutacaksan ikinci cihaz gaming olabilir ben macbooku satacaksın gibi düşündüm.

Oyun konusu sana kalmış. Bende sistem var oynamıyorum ama sistem olmayınca oynayasım geliyor garip işler 😂

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,564
Üyeler
141,311
Son üye
experttt
Top Bottom