Neler Yeni

Bilgisayarım aniden donup kendi kendine yeniden başlıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Umut Dinçer
Merhaba. Bilgisayarım bazen oyun oynarken bazen de günlük işleri yaparken aniden donup yeniden başlıyor. Mavi ekran hatası almıyorum ama bir anda donuyor ve yeniden başlıyor. Olay görüntüleyicisine baktığımda ise her yeniden başlamanın sonrasında gördüğüm hata "Kernel Power" kaynaklı bir hata. Açıklamasında ise "sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir." yazıyor. Sorunu nasıl çözebileceğime dair yardımlarınıza ihtiyacım var. Detayları şu şekilde;

1 hafta öncesinde "VIDEO_TDR_FAILURE" mavi ekran hatası alıyordum. Bu hatayı ekran kartı yazılımını güncelleyerek çözmüştüm. Fakat daha sonrasında ise aniden yeniden başlamalar ve "Kernel Power" kaynaklı hata ile karşılaşmaya başladım. İlk önce kasanın içini temizlemeyle çözümlerimi denemeye başladım. Termal macunu da yeniledim. Daha sonra bilgisayarı açarak işlemciyi, ekran kartını, RAM'leri ve PSU'yu BurnInTest ve ooct programları ile yaklaşık 20-30 dakikalık testlere sokarak yüke bindirdim. Programlar hata vermedi, bilgisayar mavi ekran hatası vermedi veya bilgisayar aniden yeniden başlamadı. Hiçbir sorun görünmüyordu. SSD ve HDD'yi CrystalDiskMark ve Crystaldiskmarkınfo programları ile kontrol ettim. Sağlık durumları iyi görünüyordu. Yazma ve okuma değerleri ise hala olması gerektiği gibiydi. Kendimce yaptığım donanım testleri sonucunda bir sorun bulamadığım için yazılımsal bir sorun olduğunu düşündüm ve bilgisayarıma temiz Windows 10 kurulumu yaptım. Tüm güncellemeleri Windows Update aracılığıyla yaptım. Daha önceki zamanlarda yaptığım temiz kurulumlarda Windows Update güncellemelerinden sonra bazı sürücüleri resmi sitelerden elimle indirerek sürücülerimi en güncel hale getirirdim. Belki de hata yapıyorumdur diye düşündüm ve bu kez sadece Windows Update güncellemelerine bağlı kaldım. Sadece ek olarak ekran kartımın yazılımını NVIDIA sitesinden modele uygun olarak indirip kurdum. Fakat hala sorunu çözebilmiş değilim. En son bilgisayarım yeniden başladığında CS:GO oynuyordum ve aniden donup kaldı ve yeniden başladı. Daha sonra bilgisayar yeniden başlayınca daha masaüstündeyken bilgisayar bir daha donup yeniden başladı. Bundan sonra bir kez daha yeniden başladı. Birkaç dakika içinde 3 defa yeniden başladı. Sorunu nasıl çözebileceğime dair yardımlarınıza ihtiyacım var.

Sistemim;
RAM: XPG 16GB (2x8GB) Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
SSD: Seagate Baracuda 480GB SSD
Ekran kartı: Asus Cerberus GTX1050Ti
Anakart: Asus H310M-K
İşlemci: i3 8100

Ekler

• 1.png
    1.png
    43.3 KB · Hit: 33
  • 2.png
    2.png
    21 KB · Hit: 35
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
uğur küçükkaya
1).Güç kablosunun takılı olduğu duvar prizi kontrol edilmeli.
2).Kasanın arkasından power kablosunu çekip kasanın üzerinde bulunan power tuşuna 10-15 sn boyunca basılı tutulup statik yük boşaltılmalıdır.
3).Bu işlemler ile düzelmezse power kablosu değiştirilmelidir.
4).İşlemci üzerinde bulunan kuzey köprüsünde arıza olabilir.Ekran kartı üzerinde bulunan ısı değerleri kontrol edilmelidir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Umut Dinçer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1).Güç kablosunun takılı olduğu duvar prizi kontrol edilmeli.
2).Kasanın arkasından power kablosunu çekip kasanın üzerinde bulunan power tuşuna 10-15 sn boyunca basılı tutulup statik yük boşaltılmalıdır.
3).Bu işlemler ile düzelmezse power kablosu değiştirilmelidir.
4).İşlemci üzerinde bulunan kuzey köprüsünde arıza olabilir.Ekran kartı üzerinde bulunan ısı değerleri kontrol edilmelidir.
Sıcaklık değerleri normal. Kasanın ve monitörün takılı olduğu uzatma kablodaymış sorun. Uzatma kabloyu yenileyince sorun düzeldi.
Sorunun uzatma kablo veya prizden kaynaklanabileceğini hiç düşünmemiştim. Yardımınız için teşekkür ederim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
uğur küçükkaya
Sıcaklık değerleri normal. Kasanın ve monitörün takılı olduğu uzatma kablodaymış sorun. Uzatma kabloyu yenileyince sorun düzeldi.
Sorunun uzatma kablo veya prizden kaynaklanabileceğini hiç düşünmemiştim. Yardımınız için teşekkür ederim.
Rica ederim.Uzun bir zaman problem yaşamamanız dileği ile.....

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,231
Üyeler
140,791
Son üye
zaphod
Top Bottom