Neler Yeni

Bilgisayarım eski performansında çalışmıyor

Melih610

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Melih Arıkan
Öncelikle herkese merhabalar. 2020 yılında topladığım Ryzen 5 2600 ve RX 570'li bilgisayarım zamanla performansını yitirdi. İlk zamanlarda olduğu kadar yoğun şekilde oyun oynamıyorum, eskisi kadar FPS derdim de yok esasında, ama yavaş yavaş istediğim oyunları da oynatmamaya başladı. "Rust" oyununu geçen yaz oynamaya çalıştığımda, orta ayarlarda çok iyi bir performansı olmasa da oynatabiliyordu. Fakat şu sıralar tekrar "Rust" oynamaya çalıştığımda, oyun oynayanlar bilecektir, "patato grafik seviyesi"ne çektim. Bütün ayarları tamamen en düşüğe aldım ve bu şekilde oynuyorum; buna rağmen kasıyor, donuyor, hatta bazen masaüstünde bile takılmalar yaşamaya başladım. Bundan belli bir süre önce ekran kartı ile alakalı bir sorun yaşadım. Bilgisayarım ekran kartını asla tanımıyordu, şu anda driverlar vesaire yüklü fakat asla eski performansını alamıyorum. Eski performansı geçin, yanına bile yaklaşamıyorum. Zaten yüksek performanslı bir bilgisayar olmamasına rağmen, istediğim çoğu oyunu oynatabilecek bir bilgisayardı. Fakat şimdilerde istediğim oyunları yüklemeye korkar oldum. Sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı bilmiyorum. Bana yardımcı olabilecek birileri var mıdır?

Ekran kartı: XFX RX570
İşlemci: Amd Ryzen 5 2600
Ram: Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB)
Hdd: Barracuda 1TB
Anakart: Asus Prime B450M-K II

Talat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
Talat
masa üstünde takılmalar meydana geliyorsa yenile felan yaptıgında gecikmeler yasıyorsan HDD ömrünü doldurmak üzere 3 ayn öncesine kadar bende R5 1600 RX 570 ile 50-70 fps arası oynuyordum orta ayarlarda..

Melih610

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Melih Arıkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
masa üstünde takılmalar meydana geliyorsa yenile felan yaptıgında gecikmeler yasıyorsan HDD ömrünü doldurmak üzere 3 ayn öncesine kadar bende R5 1600 RX 570 ile 50-70 fps arası oynuyordum orta ayarlarda..
Evet bazen gelen değişik seslerden de sanırım hdd ömrünü tamamladığı kanısına varabilirim gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

anakartının ssd desteği var hdd'den ssd'ye geçsen biraz performansın artar işlemci biraz eski kalıyor ryzen 5 3600'e geçersen güzel olur https://www.trendyol.com/amd/ryzen-5-3600-3-60ghz-35mb-soket-am4-fanli-islemci-p-6938259
ssd alma şansım var fakat işlemci biraz zor gibi duruyor

Top Bottom