Neler Yeni

Bilgisayarın Gizemli Problemi?!

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mert Doğan
Evet gizemli bir problemim mevcut ve başlığa ne yazacağımı bilemedim. AIDA, OCCT, Memtest gibi testlere soktum ve hiçbir donma, mavi ekran, kitlenme hatasıyla karşılaşmadım.

ITOPYA'dan aldığım 5 aylık PC. Ajansta kullanıyorum.
MSI B450M PRO VDH-MAX Anakart
3600X işlemci
32 GB 3000 mhz RAM
2080 Super Ekran Kartı
850W Corsair Gold PSU
500 GB Toshina M2 SSD
240mm Sıvı Soğutma

Yaşadığım problemleri sıralayayım..
1) Sıfır format attıktan sonra hiçbir şey yüklemeyip sadece Adobe programlarını kurdum ve bir süre öyle test ettim, problem devam etti.
2) Tam 48 saatte yaklaşık 20 kere format atmak zorunda kaldım. Windows'u kuracağımız diski seçerken mavi ekran yedim :) diskleri sıfırlamıştım bu arada.
3) Minidump dosyalarına baktığımda sorunu araştırdım ve ''ntkrnlmp.exe'' sorununu görmekteyim. Bu hatanın RAM'lerden olduğu söylenmiş.
2 saat Memtest testine soktum. Error yoktu ve reset, donma, kitlenme gibi sorun olmadı.
4) İlk zamanlar bu PC'yi aldığımda 2700X işlemci vardı. Aynı sorunlar devam ediyordu ve ITOPYA'ya götürdüm. PSU'dan kaynaklı olabilir dedim OCCT testlerinde öyle görünüyordu. Başka PSU ile denediklerini söylediler ve sorunun ondan kaynaklı olmadığını söylediler. Sorunun ''İşlemci ile Anakart'ın uyumsuzluğu'' olduğunu söylediler. Biz de 3600X ile güncelledik fakat problem git gide arttı.
5) Anakart'ın Bildirim ışıklarında herhangi bir hata ışığı yanmıyor.
6) Bazen bilgisayar açıldığında SSD görmemezlik yaptığı oldu.. Üstüne SSD'yi çıkartıp tekrar taktım, formatlayıp Windows kurdum..
7) Isı değerlerim gayet normal. İşlemcim testlerde max 70, ekran kartı 50-55..

Kısacası ben bu bilgisayarın bütün testlerden geçtiğini bir probleminin olmadığını, tamamen işine geldiği gibi iş, montaj, oyun oynama sırasında bilerek donup kitlendiğini düşünmeye başladım. ITOPYA'ya götürsem adamlar stres testine sokup ''sorunsuz bir şekilde çalışıyor'' diyeceklerini biliyorum çünkü bende de sorunsuz testlerden geçiyor. :)
ve bu hatalar mutasyona uğruyor diyebilirim. 1 ay öncesine kadar 10-20 dakikada bir mavi ekran alırken, şimdi sadece ''ntkrnlmp.exe'' hatası alıyorum her zaman değil.. 2 monitör kullanıyorum ve Premiere'de çalışırken bi 10 dakika çalıştıktan sonra Başlat menüsüne veya Premiere dışındaki bir şeye tıkladığımda kitleniyor, 2 dakika sonra siyah ekran olup Premiere kapanmış bir şekilde masaüstü geliyor.. En güncel problemler şimdilik bunlar.

Bilgisayar ile ilgili ne kadar bilgiye sahipsem ben bu işin içinden çıkamadım. BIOS'u mu sıfırlamadım, 50 kere format mı atmadım, BIOS pilini mi değiştirmedim, sistem güncel, bilgisayar yeni... Driverlar güncel...

Buyurun tartışalım :)
Son minidump dosyasını paylaşıyorum.

euwest

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Eren Kartal
dostum ramleri tek tek dener misin şu şekilde 1.slottaki kalsın 2.yi çıkar sonra 2yi tak 1.yi çıkar
Mesaj otomatik birleştirildi:

sorunun devam ediyor mu bak memtestte sorun çıkmamış olabilir fakat minidump dosyan burayı gösteriyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mert Doğan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Denedim, hatta kendi bilgisayarımın ramlerini denedim PC kafayı yedi..

euwest

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Eren Kartal
Evet gizemli bir problemim mevcut ve başlığa ne yazacağımı bilemedim. AIDA, OCCT, Memtest gibi testlere soktum ve hiçbir donma, mavi ekran, kitlenme hatasıyla karşılaşmadım.

ITOPYA'dan aldığım 5 aylık PC. Ajansta kullanıyorum.
MSI B450M PRO VDH-MAX Anakart
3600X işlemci
32 GB 3000 mhz RAM
2080 Super Ekran Kartı
850W Corsair Gold PSU
500 GB Toshina M2 SSD
240mm Sıvı Soğutma

Yaşadığım problemleri sıralayayım..
1) Sıfır format attıktan sonra hiçbir şey yüklemeyip sadece Adobe programlarını kurdum ve bir süre öyle test ettim, problem devam etti.
2) Tam 48 saatte yaklaşık 20 kere format atmak zorunda kaldım. Windows'u kuracağımız diski seçerken mavi ekran yedim :) diskleri sıfırlamıştım bu arada.
3) Minidump dosyalarına baktığımda sorunu araştırdım ve ''ntkrnlmp.exe'' sorununu görmekteyim. Bu hatanın RAM'lerden olduğu söylenmiş.
2 saat Memtest testine soktum. Error yoktu ve reset, donma, kitlenme gibi sorun olmadı.
4) İlk zamanlar bu PC'yi aldığımda 2700X işlemci vardı. Aynı sorunlar devam ediyordu ve ITOPYA'ya götürdüm. PSU'dan kaynaklı olabilir dedim OCCT testlerinde öyle görünüyordu. Başka PSU ile denediklerini söylediler ve sorunun ondan kaynaklı olmadığını söylediler. Sorunun ''İşlemci ile Anakart'ın uyumsuzluğu'' olduğunu söylediler. Biz de 3600X ile güncelledik fakat problem git gide arttı.
5) Anakart'ın Bildirim ışıklarında herhangi bir hata ışığı yanmıyor.
6) Bazen bilgisayar açıldığında SSD görmemezlik yaptığı oldu.. Üstüne SSD'yi çıkartıp tekrar taktım, formatlayıp Windows kurdum..
7) Isı değerlerim gayet normal. İşlemcim testlerde max 70, ekran kartı 50-55..

Kısacası ben bu bilgisayarın bütün testlerden geçtiğini bir probleminin olmadığını, tamamen işine geldiği gibi iş, montaj, oyun oynama sırasında bilerek donup kitlendiğini düşünmeye başladım. ITOPYA'ya götürsem adamlar stres testine sokup ''sorunsuz bir şekilde çalışıyor'' diyeceklerini biliyorum çünkü bende de sorunsuz testlerden geçiyor. :)
ve bu hatalar mutasyona uğruyor diyebilirim. 1 ay öncesine kadar 10-20 dakikada bir mavi ekran alırken, şimdi sadece ''ntkrnlmp.exe'' hatası alıyorum her zaman değil.. 2 monitör kullanıyorum ve Premiere'de çalışırken bi 10 dakika çalıştıktan sonra Başlat menüsüne veya Premiere dışındaki bir şeye tıkladığımda kitleniyor, 2 dakika sonra siyah ekran olup Premiere kapanmış bir şekilde masaüstü geliyor.. En güncel problemler şimdilik bunlar.

Bilgisayar ile ilgili ne kadar bilgiye sahipsem ben bu işin içinden çıkamadım. BIOS'u mu sıfırlamadım, 50 kere format mı atmadım, BIOS pilini mi değiştirmedim, sistem güncel, bilgisayar yeni... Driverlar güncel...

Buyurun tartışalım :)
Son minidump dosyasını paylaşıyorum.
bu arada anakart işlemci uyumsuzluğu neymiş :D

Denedim, hatta kendi bilgisayarımın ramlerini denedim PC kafayı yedi..
eski bilgisayarınızda bir harddisk mevcut mu veya boşta bir ssd farketmez takın temiz kurulum yapın aynı sorun devam ediyor mu bakın

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mert Doğan
Valla ben de güldüm açıkçası ama neyse dedik zaten ajansta aciliyet vardı güncelledik 3600X'e..

euwest

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Eren Kartal
sonuçta işlemci değişmiş ki ondan değil belli sorun ramleri de denedik gpu kaynaklı olduğunu sanmıyorum

bana sorarsan ilk deneyeceğim hdd olurdu

ramleri denerken şu şekilde de denediniz mi mesela 1.raminizi 1.slota ve 2.slota takıp bu iki durumda da 2.raminiz elinizde dursun takmayın yani tek rami 2 slotta da deneyin

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mert Doğan
RAM'lerin hepsini yer değiştirdim. 32 RAM'i 16'ya indirdim. Hatta Çift kanal yapmadım ters kanalı bile denedim öylesine ama yok.. Harddiskte de problem yok hepsini ayrı ayrı test ettim. Vallahi işine geldiği gibi davranıyor bunu ciddi ciddi düşünüyorum.

euwest

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Eren Kartal
RAM'lerin hepsini yer değiştirdim. 32 RAM'i 16'ya indirdim. Hatta Çift kanal yapmadım ters kanalı bile denedim öylesine ama yok.. Harddiskte de problem yok hepsini ayrı ayrı test ettim. Vallahi işine geldiği gibi davranıyor bunu ciddi ciddi düşünüyorum.
denemediğiniz parçalarda olmalı illaki bir problem ne kaldı bakmadığınız

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mert Doğan
Çarem tükendi artık oluruna bıraktım :)
Dediğim gibi OCCT'nin bütün testlerine soktum, sıcaklıklar normal.. hiçbir problem çıkmadı, mavi ekran yemedim, PC kitlenmedi.. Yüklediğim programlardan kaynaklı olabilir diyeceğim ama yok ki. Steam, HWMonitor, Epic Games falan var :)

alienemre

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
Yunus Emre Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Bilim,fizik,biyoloji,transhümanizim,oyun,astronomi,ilkler tarihi,evrim.
ram işlemci psu ssd hardisk bakılmış anakarta baktınız mı ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
141
İsim
Emre
Bütün yolları denemişsin şahsen anakarttan şüphelenirdim. Bütün ipuçları anakartı işaret ediyor.

meppy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Tunahan
Kural 18: Eski Konuları Yükseltmek
Sorun tamamen anakartta bence de. Geçmiş olsun bu arada, yerinizde olsam kafayı yerdim.

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Top Bottom