Neler Yeni

Çözüldü✓ BİOS UPDATE SONRASI RYZEN 7 5800X3D FAZLA ISINIYOR

n00b

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
ali veli
BIOS Update yapmadan önce Noctua yetiyordu çok rahat(Max. 65derece görüyordum tam yükte), Update sonrasında sistem fazla ısınmaya başladı nerede hata var çözemedim undervolt mu yapmam gerekiyor? Oyunlarda Ultra ayarlarda kasma ya da FPS düşmesi yaşamıyorum ama CPU'yu çok yoruyormuşum gibi geliyor. Bu arada 88 dereceyi bir süreliğine görüyor, CPU kullanımı %50-60'lara düştüğünde 75-80derecelerde seyrediyor.

msı sist.png
msı sist2.png
pc.png
yksk.png

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
BIOS Update yapmadan önce Noctua yetiyordu çok rahat(Max. 65derece görüyordum tam yükte), Update sonrasında sistem fazla ısınmaya başladı nerede hata var çözemedim undervolt mu yapmam gerekiyor? Oyunlarda Ultra ayarlarda kasma ya da FPS düşmesi yaşamıyorum ama CPU'yu çok yoruyormuşum gibi geliyor. Bu arada 88 dereceyi bir süreliğine görüyor, CPU kullanımı %50-60'lara düştüğünde 75-80derecelerde seyrediyor.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Bios update öncesi bios üzerinde işlemci için bir ayar falan yapmışmıydınız ? PBO veya CPB kapatmak yada manuel OC - UV işlemi gibi ?

n00b

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
ali veli
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bios update öncesi bios üzerinde işlemci için bir ayar falan yapmışmıydınız ? PBO veya CPB kapatmak yada manuel OC - UV işlemi gibi ?
Daha öncesinde herhangi bir ayar yapmamıştım, Ramler düşük mhz de çalışıyordu ayarları değiştirmeden önce update yaptım bıosu, update den sonra hiçbir ayar değiştirmediğim halde ram 4000mhz çalışmaya başladı işlemcinin performansı da arttı ama fazla ısınmaya başladı, undervolt ayarı yapmak istiyorum ama birçok video ve forumda asus anakartın biosu üzerinden anlatılmış,ryzen 7 5800x3d ile msı anakart kullanan kişi sayısı çok az bulamadım hiçbiryerde.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Daha öncesinde herhangi bir ayar yapmamıştım, Ramler düşük mhz de çalışıyordu ayarları değiştirmeden önce update yaptım bıosu, update den sonra hiçbir ayar değiştirmediğim halde ram 4000mhz çalışmaya başladı işlemcinin performansı da arttı ama fazla ısınmaya başladı, undervolt ayarı yapmak istiyorum ama birçok video ve forumda asus anakartın biosu üzerinden anlatılmış,ryzen 7 5800x3d ile msı anakart kullanan kişi sayısı çok az bulamadım hiçbiryerde.

Performansda arttıysa muhtemelen PBO falan açılmıştır. Daha fazla güç çekip daha yüksek hızlara çıkmak isteyince işlemci ısınır tabii çünkü o işlemciyi hava soğutma ile 65-70 derecelerde tutuyorsan performansı tam vermiyordu demektir.

n00b

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
ali veli
Performansda arttıysa muhtemelen PBO falan açılmıştır. Daha fazla güç çekip daha yüksek hızlara çıkmak isteyince işlemci ısınır tabii çünkü o işlemciyi hava soğutma ile 65-70 derecelerde tutuyorsan performansı tam vermiyordu demektir.
Sırf sıvı soğutmaya bulaşmamak için bi dünya araştırma yapıp traktör motoru gibi hava soğutucu ve sağlam bir kasa aldım, Birçok paylaşımda noctua sıvı soğutma ile kafa kafaya hatta bazıları daha iyi falan diyordu ama yetersiz kalacak sanırım. UV yapsam performansdan ufak bi kayıpla 70-75derecelere çekilebilir mi acaba?

fspdrop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
150
İsim
ibrahim
80 derece duruyorsa çokta kötü soğutma yapmış sayılmazsın.

5800x3d ne kadar güzel kule tipi takarsan tak ısınan bir işlemci ne yazık ki 50-60 derece arasında tutman zor

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Sırf sıvı soğutmaya bulaşmamak için bi dünya araştırma yapıp traktör motoru gibi hava soğutucu ve sağlam bir kasa aldım, Birçok paylaşımda noctua sıvı soğutma ile kafa kafaya hatta bazıları daha iyi falan diyordu ama yetersiz kalacak sanırım. UV yapsam performansdan ufak bi kayıpla 70-75derecelere çekilebilir mi acaba?

Slikon kalitene göre performans artışı ile sıcaklık düşürmen bile muhtemel :D. Biraz kurcalaman lazım işte, ama o soğutucuyu aldıysan kurcalamaya okeysindir bence.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,888
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
5800X3D, eski BIOS versiyonlarında kendisi base clock hızı civarına kitliyor 3.4-3.7. Update ile bu durum çözülmüştü ki sende de muhtemelen bu olmuştur. Tahminim bu yönde en azından

n00b

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
ali veli
Kasa gayet yeterli bir kasa (cooler master mastergel maker nano partiküllü termal macun r2 kullandım) donanım konusunda elimden geleni yaptığımı düşünüyorum bana sorun BİOS ayarları ile düzelecek gibi geliyor fakat, Asus anakartların biosunda birkaç ayar yaparak clock hızını sabitleyip, uv ayarı yapıp, fps ve performansı arttıran ve işlemci ısısını 10-12dereceye kadar düşüren birçok ayar videosu var ama ne kadar araştırsam da msi anakartlar için aynı ayarların yapılışını gösteren bir video yada forum yazısına denk gelemedim. Msı anakartta da BİOS ayarları konusunda yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleme:

n00b

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
ali veli
COOLER MASTER MASTERLIQUID 360 BEYAZ CORE ARGB LED FANLI İŞLEMCİ SIVI SOĞUTMA aldım fiyatı 5.285TL den 4.500e düşmüştü vatanda, şuan stress testinde %100 cpu kullanımında 75derecenin üzerine çıkmıyor.. Bu işlemci kesinlikle sıvı soğutucusuz idare edilmiyormuş bunu anladım. Boşta 36-40derecelerde seyrediyor... Sıvı soğutucu ile sorunum çözüldü...

Ayan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Mehmet
windowsu bloatware ile doldurmuşsun

n00b

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
ali veli
windowsu bloatware ile doldurmuşsun
Gameloop ve Ld player gibi uygulamaları çok sık kullanıyorum işlemciyi zorlamak için hepsini aynı anda açtım yoğunluk ondan kaynaklanıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
134
İsim
The End
fps sorunu yaşıyorsan msi centeri direkt kaldır bende olmuştu fps drop.

Top Bottom