Neler Yeni

Çözüldü✓ Bios'umun güncel olup olmadığına nerden bakabilirim?

TheburuQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
TheburuQ
Instagram
buraksrky38
İŞLEMCİ: Ryzen 5 3600
ANAKART: ASUS PRIME B450M-K 4400MHz kullanıyorum. 23 Haziran 2020 tarihinde satın almıştım pc yi. Aldığımdan beri bios güncellemesi yapmadım. Biosun güncel olup olmadığına nerden bakabilirim? Eğer güncel değilse de bios güncellemek mantıklı mı?

bwNN

80+ Silver
Windows+r (calistir) acin dxdiag yazin enter basin gelen sayfada bios yazan yerin sağında sürüm yazar ordan bakarsınız. Daha sonra anakartinizi googla yazin guncel surum ne bulun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayriyeten bios guncel olmasi lazim eskide kullanmayin

TheburuQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
TheburuQ
Instagram
buraksrky38
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows+r (calistir) acin dxdiag yazin enter basin gelen sayfada bios yazan yerin sağında sürüm yazar ordan bakarsınız. Daha sonra anakartinizi googla yazin guncel surum ne bulun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayriyeten bios guncel olmasi lazim eskide kullanmayin
güncel olması tam olarak ne işe yarıyor? optimizasyon ile alakalı fln mı? yada performansı mı artıyor?

TheburuQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
TheburuQ
Instagram
buraksrky38
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Son bir şey sorucam. Peki bu bios güncelleme işlemi riski bir şey mi? Güncelledikten sonra herhangi bir sorun veya hata alma gibi şeyler ile karşılaşır mıyım?

sonix38

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ahmet Gün
Son bir şey sorucam. Peki bu bios güncelleme işlemi riski bir şey mi? Güncelledikten sonra herhangi bir sorun veya hata alma gibi şeyler ile karşılaşır mıyım?
Riskli bir şey değil fakat bios güncellemesi yaparken elektrik gider veya sistem kapanırsa bir daha açılmama riski var hocam güncelledikten sonra bir sorun olmaz hocam

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,261
İsim
Emre Zengin
İŞLEMCİ: Ryzen 5 3600
ANAKART: ASUS PRIME B450M-K 4400MHz kullanıyorum. 23 Haziran 2020 tarihinde satın almıştım pc yi. Aldığımdan beri bios güncellemesi yapmadım. Biosun güncel olup olmadığına nerden bakabilirim? Eğer güncel değilse de bios güncellemek mantıklı mı?
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 3802 BIOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/tr/motherboard...50m-k/helpdesk_bios/?model2Name=PRIME-B450M-K
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-B450M-K-ASUS-3802.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-B450M-K-ASUS-3802.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.

Top Bottom