Neler Yeni

Bu eski bilgisayar nasıl optimize edilir?

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Misra mir
Elimde 2009 yılından kalma eski sistem bir bilgisayar var. Disket misket bölümü bile var. Yıllardır atıl ve çökmüş bir vaziyette duruyordu. Bir işe yarasın diye ufak bir masrafla ele almaya karar verdim. Win7 32bit kurulumu yaptım. Photosopundan video izlemesine kadar her işi görüyor. Ama bellek yetersiz. Chrome da çok sekme açınca çöküyor sürekli. Ağır da çalışıp donmalar meydana getiriyor.

Mevcut sistemden biraz bahsedecek olursam:

Anakart OEM yazıyor modeli yazmıyor özelliklerinde. Ama DDR2 ram takılı.

İki adet RAM soketi var. 1 GB + 512 MB olmak üzere iki ram takılı. Yani 1.5 GB rami var

Onboard ekran kartının yanı sıra 250 mb gforce ekran kartı da mevcut. Onboardın sağladığı mb de 250 sanırsam o yüzden ekran kartının bir numarası yok. Ekran kartını takınca daha da kötü duruma gelebiliyor günlük kullanımda. Ama counter, mount blade gibi eski nesil oyunlarda ekran kartı olumlu etki gösteriyor.

Daha önceden elime geçen bir HDD ile beraber iki HDD si var. Biri 80gb diğer 150 gb. İkisini de bu sistemde kullanabiliriz.

İşlemci Intel Dual Core E1240

----

Böyle bir PC, ana kartına dokunulmadan en iyi şekilde nasıl optimize edilebilir? En başta win7 den kurtulup mutlak suretle win10 yükleme niyetindeyim. Bunun için 4 GB ram takviyesi yapsam kendindeki 512 lik yerine 4 ü taksam, 1 gb de diğer sokette var eder 5 gb ram.

HDD ye dokunmayı düşünmüyorum alan yeterli bence, hdd gerektirecek işler için kullanılmayacak. Hı win10 için ssd olmazsa olmaz derseniz orasını bilmem ama win7 den yüksek ve 64 bit bir sistem olması şart. Win 8 veya 8.1 de olabilir tavsiyelerinize göre. Mevcut işlemci modeli 64 biti destekliyor. Sonuç olarak kendim HDD geliştirmeyi düşünmüyorum.

Ekran kartı olarak da 1gb bir ekran kartı alınsa bu kadar optimizasyonla nasıl bir sonuç verir?

Dediğim gibi ANA KART değişikliği olmadan optimize etmek istiyorum. İşlemciyi değiştirerek daha yüksek performanslar ve optimizasyonlar yapabilir miyiz? Bu ana karta takılabilecek en güçlü işlemci nedir onu da bilmiyorum. İşlemciyi değiştirirsek ram ve ekran kartını daha da arttırmak işe yarar mı? vs. vs. vs.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

T0XĮĆ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Buğra demir
İşlemci sanırım 775 pin e5200 öneirirm ucuz oluyor en fazla 60 70 tl

Allah'ın Kulu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
anakartın muhtemelen 8 gb desteklemiyordur hatta ve hatta 4 gb ram bile desteklemiyor olabilir onun dışında şu an üzerinde bulunan işlemcinin hiç bir değeri yok herhangi bir bilgisayarcıdan almak istesen ücret bile talep etmez...
aslında olay anakarta bağlı anakartının özelliklerini bilip ona göre hareket edeceksin mesela quad serisi işlemci destekliyorsa quad orta sınıf bir işlemci takarsın ram takviyesi yaparsın ancak dediğim gibi anakartının kaç gb ram desteği olduğunu ve hangi işlemcileri desteklediğini öğrenmen lazım
Mesaj otomatik birleştirildi:

konu ocakta yazılmış

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
949,169
Üyeler
149,502
Son üye
yalavo77
Top Bottom