Neler Yeni

Bu Sisteme Hangi İşletim Sistemini Kurmalıyım?

HakanG20

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Hakan Güleç
Şöyle açıklayayım, günlük işlerden kasıt internete girmek, youtube vb. ise 4GB ramli eski laptop'um bunları gayet yapıyordu. Burada Ram'in kullanım amacı zaten kısa süreli veriye hızlı ulaşım, kapasite olarak günlük işi yaparken bi' kaç sayfa açıp, sonra youtube açmak ise olay bence frekansın hızlı olması önbellekteki veriye daha hızlı ulaşım için daha önemli. Fakat aynı anda daha fazla işlem yapmak ise ki böyle bi sistem zaten ekstra 2gb ram ile çıta atlamayacağı için, ben olsam bunu yapmam. Fakat en başta da dediğim gibi eğer denemeyle ilgili sorun yoksa bence hem yazılım hem donanım kısmında denemeler gelişim için daha güzel olur zaten.
Hocam bence bilgisayardaki RAM kullanımını kendisi görev yöneticisinden yada kaynak izleyicisinden izlesin, yeterli buluyorsa aynen kalsın. Az geliyorsa da eklesin. Tam olarak hangi uygulamaları nasıl kullanılıyor bir fikrim yok. Ayrıca haklısınız da 2GB için RAM gerekmiyorsa niye riske atıyoruz mavi ekran hatası için.

ulaslan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Ulaş Aslan
teşekkürler. kendisine soracağım. office programları vs gibi şeylerde diyordu. sadece yt gibi şeyler için kullanacaksa takmama gerek yok dediğiniz gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 10 Home kur. Gerekli ayarları yap.
gerekli ayarlardan kastınız ne hocam? kurulumdaki one drive gibisinden ayarlar mı? onun dışında bildiğim performansa yönelik pek bir ayar yok

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,856
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113

Satriani

80+ Bronze
Ben de bu şekilde anlatmaya çalıştım, zaten aslında günlük kullanımda bu donanım işini görüyordur fakat bahsi geçmiş, aşırı arka plan uygulamaları, gereksiz yüklemeler vs. sistemi şişirmiş. Bu şekilde temiz bi' kurulum + W10 performans ayarları yapılınca macera aramadan kullanıma devam eder gibi geliyor. :giggle:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,087
İsim
Emre Zengin
Merhabalar. Bir yakınım laptobunu bana format atmam için verdi. Bu sisteme hangi işletim sistemini kurmam en mantıklısı olur? Şu anda windows 8.1 yüklü ve biraz kastığını söyledi. Windows 10 uygun olur mu bilemedim o yüzden. Youtube ve internette takılmak için kullanan birisi. Yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemci: Intel Core i3-5005U 2.0 GHZ
Grafik Birimi: Intel Graphics 5500 1GB
Depolama: 500 gb 5400rpm Sata III HDD
Ram: 4gb ddr3 1600mhz

Ayrıca elimde 2gb ddr3 1333mhz lik bir laptop rami bulunuyor. Takmamda bir sakınca olur mu?
NT Lite ile Windows 10'nu düzenleyip gereksiz tüm ayarları kapatıp kurabilirsin. RAM'e gelecek olursak sıkıntı çıkarıp mavi ekran verebilir ya da 2 RAM'de 1333 Mhz'de çalışır.

Top Bottom