Neler Yeni

Corsair Vengeance 8 GB XMP 3000 MHz'de çalışmıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Muhammed Ali
Yeni kurduğum sistemde performans sorunları yaşıyordum, sorunun RAM frekansından kaynaklandığını düşünüyorum. Bugün fark ettim, BIOS üzerinden XMP 2 seçtiğim halde (2933MHz) RAM'lerim 4 farklı programdan teyit ettiğim kadarıyla 2133 MHz'de çalışmakta. Zaten XMP Profile 2 seçip Save-reboot yaptıktan sonra sistem 2 kere resetliyor kendini, tekrar BIOS'a girdiğimde XMP 2 seçili ancak hız 2133MHz yazmakta. Bu sebeple sistemimin rahat kaldırabileceği oyunlarda saçma droplar ve düşük FPS durumu yaşıyorum. BIOS güncelledim, yine de XMP ile RAM frekanslarını 3000'e çekemiyorum. Sistemim;

1600 AF
B450M-A Pro Max
2x8 Corsair (siyah renk, CL16 3000 modeli)
5500XT 4 GB
Sharkoon 650W
SX6000PRo 512 GB

Thaipoon Burner yükledim ancak READ dediğimde detected hatası alıyorum. RAM değerlerine ulaşamıyorum, manual şekilde veya ayrı şekilde bu durumu nasıl çözebilirim?

Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Muhammed Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorun çözüldü, çözümü aşağıya bırakıyorum. Benzer sorun yaşayanlar olursa diye mutlaka çok dikkatli arasınlar sorunu. Saatlerce farklı yerde aradım, gözümden kaçan basit bir hata sebebiyle.

Ekleme: Sorun, gözümden kaçan RAM frekansıymış. Single kit şeklinde 2x8 kurulmuş sistem, seri numaraları farklı ama aynı RAM'ler, bu tür sorunlar yaratabiliyor. 2133MHz'den yukarı asla çıkaramadığım için yeni RAM aldım ve sorun tamamen çözüldü.

Not: Eski RAM'lerim Corsair Vengeance CL16 3000MHz, dual kit şeklinde satılanlardan değil ama. Yeni RAM'lerim Corsair RGB PRO CL16 3200MHz, dual kit şeklinde aldım. XMP Profile 2'i aktif ettim, 4 farklı yerden teyit aldım 3200'de çalışıyorlar sorunsuz. Oyunlara tekrar girdim, BF5'te ortalama 40-50 FPS alırken, az önce 10 dakika oynadım ve Afterburner Benchmark ile ortalama aldım, 121FPS :) İşlemci güle oynaya çalışıyor, %50-60'lara ara sıra vuruyor, çok nadir %70 işlemci kullanımı oldu.

Yani 1600AF oldukça güçlü bir işlemci, bunu dikkate alalım. Sorun tamamen benim gözümden açan RAM frekansı. Yani sorun çözüldü.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
RAM'i değiştirtmenizi öneriyorum. Bedavaya alınmıyor ne de olsa. XMP çalışmayan RAM sorunludur. Ne de olsa 3000 MHz RAM diye yazmışlar. Aldığınız üründen normal değerini almanız hakkınızdır.
Demek istediğim o Vengeance boş yere elinizde patlamasın. İade isteyin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
98
İsim
Muhammed Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
RAM'i değiştirtmenizi öneriyorum. Bedavaya alınmıyor ne de olsa. XMP çalışmayan RAM sorunludur. Ne de olsa 3000 MHz RAM diye yazmışlar. Aldığınız üründen normal değerini almanız hakkınızdır.
Demek istediğim o Vengeance boş yere elinizde patlamasın. İade isteyin.
1,5 yıl önce, çok yakın bir dostuma, benim yönergelerim ile dizilmiş bir sistem bu. Henüz geçen hafta dostumdan satın aldım. Söylediğinizde kısmen haklısınız ancak şu noktayı kaçırmamanızı isterim; single kit şeklinde 2 ayrı RAM satın aldık daha uygun fiyata geliyordu o sırada. Birlikte dual şekilde 2133 MHz çalışabiliyorlar zaten ancak XMP için DUAL kitler garanti sunuyor. Yani tek olarak 2 adet satın alınan seri numaraları farklı RAM'lerden, vaad ettiği hıza erişemediğinde iade isteyemiyoruz. Zaten çok uzun zaman geçti ve haklı değilim bu konuda. Dual kit almış olsak ve XMP 3000 çalışmasa evet şu an bile hakkım vardı, garantiye yollar servis raporu ile değişim veya iade alınabilirdi ancak bu durum öyle değil. Yeni aldığım RGB PRO 3200 kiti, dual kit. Seri numaralarına özellikle baktım, sıra ile üretilmiş, yani %100 uyumlular. Bu nüansı kaçırmamak lazım.

Not: Elimdeki fazla RAM'leri de satacağım elbette. Dual kit yazmayacağım, tek tek ayrı olarak satacağım, veya alan riskine giriyorsa kendisi bilir, ben açıklamaya yazacağım :)

Top Bottom