Neler Yeni

Çözüldü✓ Corsair Vengeance Lpx 3600 Mhz Ram Gecikme Hızı Nasıl Olmalı

sezaresen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Sezar Esen
Instagram
sezaresen
Facebook
sezaresen
Twitter
sezaresen
Merhaba arkadaşlar. Corsair Vengeance Lpx 2x16 3600 Mhz Ram Aldım. Fakat işlemcim 3600 Mhz hızını desteklemiyor.
Bende 3466 Mhz hızında kullanıyorum şu anda ama stok CL değeri 18.
Bu gecikme değerlerini nasıl ayarlayabilirim? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Anakart : Gigabyte B450M SH2 V2
İşlemci : AMD Ryzen 5 1600 (2.Nesil)
Ram : Corsair Vengeance Lpx 2x16 3600 Mhz CL 18

sezaresen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Sezar Esen
Instagram
sezaresen
Facebook
sezaresen
Twitter
sezaresen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gecikme değerleri hakkında bilgisi olanları bekliyorum arkadaşlar..

Son düzenleme:

predator

80+ Silver
İşlemcin ile 3600 mhz kullanabilirsin.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,446
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,446
İsim
Emre Zengin

sezaresen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Sezar Esen
Instagram
sezaresen
Facebook
sezaresen
Twitter
sezaresen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sen değerleri XMP açmadan mı verdin?
Yok kontrol ettim şimdi xmp açık şekilde vermişim. Şimdi 3533 MHz yaptım bilgisayar açıldı ama asıl merak ettiğim Cl değerlerini nasıl yapacağız

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,446
İsim
Emre Zengin
Yok kontrol ettim şimdi xmp açık şekilde vermişim. Şimdi 3533 MHz yaptım bilgisayar açıldı ama asıl merak ettiğim Cl değerlerini nasıl yapacağız
Onun ayarlamalarını bilmiyorum hocam. XMP 3533 MHz olarak kalsın sorun yaratırsa tekrardan 3466'dan kullanmaya devam edersin.

sezaresen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Sezar Esen
Instagram
sezaresen
Facebook
sezaresen
Twitter
sezaresen
Onun ayarlamalarını bilmiyorum hocam. XMP 3533 MHz olarak kalsın sorun yaratırsa tekrardan 3466'dan kullanmaya devam edersin.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Şu anda bir sorun görünmüyor ama dediğiniz gibi bir sıkıntı çıkarsa 3466 MHz alırım tekrar.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,378
İsim
Yusuf
Merhaba arkadaşlar. Corsair Vengeance Lpx 2x16 3600 Mhz Ram Aldım. Fakat işlemcim 3600 Mhz hızını desteklemiyor.
Bende 3466 Mhz hızında kullanıyorum şu anda ama stok CL değeri 18.
Bu gecikme değerlerini nasıl ayarlayabilirim? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Anakart : Gigabyte B450M SH2 V2
İşlemci : AMD Ryzen 5 1600 (2.Nesil)
Ram : Corsair Vengeance Lpx 2x16 3600 Mhz CL 18
DOCP devreye aldığınızda ram 3600e çıkıyor ve mavi ekran mı yiyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

bios'unu CLRCMOS yapın yani resetleyin ve biosta sadece DOCP devreye alın. başka herhangi bir manuel ayar yapmayın. eğerki mevi ekran yiyorsanız ram arızası olabilir. aynı ramden bende de vardı ve mavi ekran hatası yiyordum mavi ekrandaki kodu ramle alayalıydım. memtest86 yaptığımda ram'in modüllerinde arıza olduğunu tespit etmiştim.

sezaresen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Sezar Esen
Instagram
sezaresen
Facebook
sezaresen
Twitter
sezaresen
DOCP devreye aldığınızda ram 3600e çıkıyor ve mavi ekran mı yiyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

bios'unu CLRCMOS yapın yani resetleyin ve biosta sadece DOCP devreye alın. başka herhangi bir manuel ayar yapmayın. eğerki mevi ekran yiyorsanız ram arızası olabilir. aynı ramden bende de vardı ve mavi ekran hatası yiyordum mavi ekrandaki kodu ramle alayalıydım. memtest86 yaptığımda ram'in modüllerinde arıza olduğunu tespit etmiştim.
Evet 3600 MHz'ye çıkıyor ve bilgisayar açılıyor ama herhangi bir uygulama açtığımda donma veya mavi ekran alıyorum o şekilde. DOCP yani XMP açıp MHz düşürdüm şu anda 3533 MHz ama stabil değil sanki ve CL 18 de şu anda.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,378
İsim
Yusuf
Evet 3600 MHz'ye çıkıyor ve bilgisayar açılıyor ama herhangi bir uygulama açtığımda donma veya mavi ekran alıyorum o şekilde. DOCP yani XMP açıp MHz düşürdüm şu anda 3533 MHz ama stabil değil sanki ve CL 18 de şu anda.
corsair'ın benden support olarak istediği adımları yazıyorum;
1-anakartın biosunu en güncel biosa güncelle
2-bios güncelledikten sonra DOCP (otomarik ram profili olan 3600ü aç) kaydet ve mavi ekran olup olmadığını dene mavi ekran altta kod verir bu kodun fotosunu çekebiliyorsan çek (bizle paylaş)
3-mavi ekran yediysen tekrar biosu clear cmos yap yani resetle ramler baz frekans hızına dönsün 2400mhz olması lazım.
4-ramler baz frekans hızındayken (DOCP olmadan 2400 olmadan) memtest86 testini yap.
5-memtest86 ram testini nasıl yapıldığnı youtube'da bulabilirsin.
benim ramlerimde corsair lpx'di ve çok nadiren mavi ekran yiyordum işin kötü tarafı 2 yıl TR garantisi bitmişti ama corsair üretim bandındayken ömür boyu garanti verdiği için ramleri yurtdışına göndertti ve 15 sonra sıfır ramler kapıma geldi. supportu baya kalitelidir.

Top Bottom