Neler Yeni

CPU Power kablosunu takınca çalışmama sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Alperen Yılmaz
Herkese Merhaba,
2-3 hafta önce bilgisayarımın işlemcisini ryzen 5 5600 ile değiştirdim. İşlemci değişimini yaparken yeni işlemcinin 2-3 pinine termal macun temas etmişti ve alkol & kürdan yardımı ile bunu temizlemiştim. Daha sonrasında bilgisayarımda ilk 2 hafta hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ancak son 4-5 gündür bilgisayarımın power tuşuna basınca güç gelmemeye başladı. Bunun statik elektrikten kaynaklanabileceğini söylediler ve kasanın güç kablosunu çıkarıp güç tuşuna 10 sn basmamı söylediler. Bu yöntemi yapınca bilgisayarım açılıyordu.

Ancak dün kasa hiç çalışmamaya başladı ve başka bir yerden okuduğum tavsiyeyle CPU Power kablosunu çıkartıp çalıştırmayı denedim. Bu yöntemle sorunsuz tek seferde açıldı. Daha sonra bilgisayarı kapatıp tekrar 10 saniye güç tuşuna basılı tutarak statik elektriği boşalttım ve CPU Power kablosunu geri takıp çalıştırdım. Bu şekilde hiçbir sıkıntı yaşamadım ve bilgisayarım çalıştı. Bugün sabah bilgisayarı tekrar başlatmaya çalışınca güç yine gelmedi ve bu yöntemi tekrar yaparak bilgisayarı çalıştırdım. Bilgisayar açıkken oyun veya herhangi bir uygulamada performans kaybı da yaşamıyorum. Sizce sorunum nedir ve ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz ?

Sistem Bilgilerim:
PSU: 500W
Anakart: MSI A320-M A PRO
İşlemci: Ryzen 5 5600
Ekran Kartı: GTX 1660

pozalba

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
348
İsim
nk
UP UP

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Alperen Yılmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar sanırım kasamda kaçak gibi bir durum var. CPU power kablosunu tak çıkar yaparken en son fark ettim ki kasamın kablolarının olduğu kısım yani arka kapağı çıkartınca bilgisayar sorunsuz bir biçimde çalışıyor. İçerdeki kablolar anakarta mı temas ediyor ya da sıkışıyor mu tam anlayamadım ama böyle bi durumdan açılmaması mantıklı mıdır ?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,129
Üyeler
141,400
Son üye
Woozy
Top Bottom