Neler Yeni

📌 Cumhurbaşkanı'ndan emeklilere yeni müjde!

Arif0

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
Türkiye?! Dostum gemide yaşıyorum tr ne ya?
İsim
Arif
İlgilendiği Kategoriler
Oyun sonra oyun sonra oyun sonra…. üni snavı?
aslında alakası yok bu insanlar zamanında ödediler zaten emekli olmak için paralarını kimse kimsenin yerine başkasının parasını ödemiyor
Sanırım emekli sistemini pek bilmiyorsun. Fikrin var ama sistem öyle değil. Sen emeklilik için para ödüyüyorsun da adamlar senin ödediğin parayı kullanıyor. Yani anlık devlete para akışı oluyor. 100tl olsa 1m kişiden 100m tl. Devlet bu parayı kullanıyor o anda (sonuçta babanın hayrına saklamıyor paranı). Sen emekli oluncada kasadan sana verdiğin kadar para veriyor aylık. Yani senin paran geri dönmüyor kasada (varsa) olan parayı veriyor. E kasada para yoksa (üretim olmadığından) vergi arttırımına gidiliyor. Bide bu parayı 20 yıl önce varmeye başladığını düşün. O zamandan bu zamana enflasyon oranının artışını düşün. İyice sıkıntı oluyor. Yani evet vergilerinle (bi kısmı) 30 yaş üstü emeklilerin parası ödeniyor. Ayrıyetten bu enflasyon artışınada gider de neyse, yazı çok uzun oldu :)

MertFM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,052
İsim
Mertcan Ceylan
Sanırım emekli sistemini pek bilmiyorsun. Fikrin var ama sistem öyle değil. Sen emeklilik için para ödüyüyorsun da adamlar senin ödediğin parayı kullanıyor. Yani anlık devlete para akışı oluyor. 100tl olsa 1m kişiden 100m TL. Devlet bu parayı kullanıyor o anda (sonuçta babanın hayrına saklamıyor paranı). Sen emekli oluncada kasadan sana verdiğin kadar para veriyor aylık. Yani senin paran geri dönmüyor kasada (varsa) olan parayı veriyor. E kasada para yoksa (üretim olmadığından) vergi arttırımına gidiliyor. Bide bu parayı 20 yıl önce varmeye başladığını düşün. O zamandan bu zamana enflasyon oranının artışını düşün. İyice sıkıntı oluyor. Yani evet vergilerinle (bi kısmı) 30 yaş üstü emeklilerin parası ödeniyor. Ayrıyetten bu enflasyon artışınada gider de neyse, yazı çok uzun oldu :)
tamam da babanın verdiği parayı kullanırken sıkıntı yok geri öderken mi sıkıntı var ? enflasyon diyorsun da 2010 da ki emekli parasıyla şuan ki emekli parasına alınan şeyler oran orantı da hangisi daha iyi ? yılları farazi söyledim. Zamanında o adam parayı öderken beni ileri de emekli yapsın diye ödüyor zaten ki kanun öyleydi onlara bu parayı bize ödeyin sizi bu yaşta emekli yapalım diye yıllardır para ödüyorlar ki 5 yıl fazladan para ödeyen de var bu eyt emekliliği hakları zaten çok önce doldu ve yıllardır haklarını vermiyorlardı ?

EmreBey52

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,200
İsim
EmreBey

Arif0

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
Türkiye?! Dostum gemide yaşıyorum tr ne ya?
İsim
Arif
İlgilendiği Kategoriler
Oyun sonra oyun sonra oyun sonra…. üni snavı?
tamam da babanın verdiği parayı kullanırken sıkıntı yok geri öderken mi sıkıntı var ? enflasyon diyorsun da 2010 da ki emekli parasıyla şuan ki emekli parasına alınan şeyler oran orantı da hangisi daha iyi ? yılları farazi söyledim. Zamanında o adam parayı öderken beni ileri de emekli yapsın diye ödüyor zaten ki kanun öyleydi onlara bu parayı bize ödeyin sizi bu yaşta emekli yapalım diye yıllardır para ödüyorlar ki 5 yıl fazladan para ödeyen de var bu eyt emekliliği hakları zaten çok önce doldu ve yıllardır haklarını vermiyorlardı ?
Emekli olmak sıkıntı değil. Sıkıntı emeklilere uygulanan zam ve 30 yaş üstü emekli olmak. Yani eyt nin gelmesi. EYT iyi bir şey değil. Sadece insanların oyunu almak için olan bir şey. Yani 30 yaşında emekli mi olur ? Böyle saçma bir şey olabilirmi ?

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Emekli olmak sıkıntı değil. Sıkıntı emeklilere uygulanan zam ve 30 yaş üstü emekli olmak. Yani eyt nin gelmesi. EYT iyi bir şey değil. Sadece insanların oyunu almak için olan bir şey. Yani 30 yaşında emekli mi olur ? Böyle saçma bir şey olabilirmi ?
babam 47 yaşında yeni emekli oldu

MertFM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,052
İsim
Mertcan Ceylan
30 yaşında değil en erken emeklilik 42 mi ne oda kadın zaten ki oda 99 öncesi belli bir kesim ki haklısın bende bu yaşta emekliliğin ülkeye çok zararı olacağını düşünüyorum en erken 50 55 yaşında emekli olmalılardı . Ama emekli zammı diye bir şey yok zaten emekliler her zzaman askeri ücrete yakın maaş alıyorlardı son zamanlarda bu makas çok açılmıştı ve insanlar 3000 falan emekli maaşı alıyorlardı ve çok haksız bir durumdu zam yerinde oldu

EmreBey52

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,200
İsim
EmreBey

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
valla bu erken emeklilik o kadar ülkeye zararı olacak ki keşke yapılmasaydı diyorum bizim peder de emekli oldu rahatladık ama umarım ülkeye zararı olmaz planlamasını yapmışlardır

Emekli parasıyla kim geçinebiliyorki, evi varsa anca o da çok az bir kısım. Genelde emeklilerin çoğu çalışmaya devam ediyor.

@MertFM Zamanında ödedi diye bir şey yok, ödendi ama aslında onlarda o zamanın emeklileri için ödedi. Şu an emeklilerin paraları ssk/bağdur çalışanların maaşlarından ödenen paralar ile karışılanıyor ve bu bu şekilde bir döngüde. Maaş hesap dengesi normalde böyle sağlanması gerekiyor fakat şu an her şey arapsaçı her kurum random tuşlara basıyor.

Son düzenleme:

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,087
İsim
uwu

keremk1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
kerem kocaman

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekliye yeni müjde sinyali: Maaşı daha da yukarı çıkarmanın hesabı içindeyiz​

Önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, emeklileri de unutmayarak "Emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşın sorunun çözdük. Emeklilikte en düşük maaşı 7500 liraya bayram ikramiyesini 2 bin liraya çıkardık. TCG Anadolu gemimizi, Altay tankımızı ordumuza teslim ettik. Ankara Sivas YHT hattını tamamladık. Doğal gaz bir ay ücretsiz dedik. Yaparsa biz yaparız. Gabar'da 100 bin varil petrol üretimi yapabileceğimizin haberini paylaşmıştık. Bütün bunlarla beraber engelli öğretmenlerden ve diğerlerinden 45 bin öğretmenin atamasını yaptık. Kamu işçimizin maaşını 21 bin lira seviyesine çıkarırken memur maaşını da 22 bin liraya çıkarıyoruz. Tüm bu projelerin yarım kalmaması için 28 Mayıs çok önemli. 14 Mayıs'ta sergilediğimiz iradeyi bu sefer güçlü bir şekilde sandığa yansıtmaya var mısınız? Ne işimiz gücümüz varsa hepsini bir günlüğüne erteleyeceğiz. Sandığın kazası yoktur. Rehavete kapılmayacağız." dedi.
KAYNAK

13173904-700x400.jpg
hala yaşlı kesime çalışma yapıyor zaten yaşlılar hep buna çalışıyor

Top Bottom