Neler Yeni

DDR4 ten DDR5 e geçmeyi planlıyorum Fikirlere açığım

Fantastiktürk

80+ Bronze
O tarz droplara stutter deniyor ve oyun motorundan kaynaklanıyor genelde
X3D işlemcilerde boyle bir sorun olduğunu duymuştum ancak detayı nedir ve çözüldü mü bilmiyorum. Araştırmakta fayda var.
Yüksek fps = daha belirgin stutter. FPS kilitleme de işe yaramazsa RT'yi kapayın geçin, boşverin.
Aslında düştüğü FPS değeri de önemli. Elbette 60'dan 30'a düşmek 150'den 30'a düşmekten daha az etkiliyor ama 150'den 110'a düşüyorsa?

Yaptığınız genelleme tam doğru değil.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,272
İsim
Selim
Bu sebeplerden aslında birazda soğudum sistemden yani bu kadar para basıp birde bunlarla uğraşmak yordu beni aslında oyüzden yeni bir platforma geçip Ryzen 9 7900 gibi bir işlemci alıp yoluma devammı etsem belki sıcaklık bu kadar olmaz gibi düşündüm nihayetinde 65w TDP si olan bir işlemci ve 5800x3d kadar ısınacağını düşünmüyorum. :)
Şuan ki işlemciniz 7500f ile aynı 👍 anakart ram işlemci satıp 7800x3d alabilirsiniz. Ama şuan için gereksiz bunun yerine 8000 serisini bekleyin

X3D işlemcilerde boyle bir sorun olduğunu duymuştum ancak detayı nedir ve çözüldü mü bilmiyorum. Araştırmakta fayda var.

Aslında düştüğü FPS değeri de önemli. Elbette 60'dan 30'a düşmek 150'den 30'a düşmekten daha az etkiliyor ama 150'den 110'a düşüyorsa?

Yaptığınız genelleme tam doğru değil.
X3D serisine özel bir durum değil. En azından bahsettiğim oyunlarda. İkinci dediğinizi tam anlamadım.

GameOver

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
202
İsim
Durukan Çelik
Discord
GameOver#5871
Ryzen 5600 olsa geçilirdi ama o işlemci varken DDR5 gereksiz olur. En iyisi Ryzen 8000 serisini beklemek.
bende sıfırdan 5600 veya 5600x toplamayı düşünüyorum her parçayı sıfırdan alarak yapacağım yanlışmı düşünüyorum sizce am5 kurmayarak ?

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,846
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
bende sıfırdan 5600 veya 5600x toplamayı düşünüyorum her parçayı sıfırdan alarak yapacağım yanlışmı düşünüyorum sizce am5 kurmayarak ?
Para durumu kısıtlıysa ryzen 5600 olabilir. Ama ilk tercih AM5 işlemcili DDR5 sistem toplamak olmalıdır.

GameOver

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
202
İsim
Durukan Çelik
Discord
GameOver#5871
Para durumu kısıtlıysa ryzen 5600 olabilir. Ama ilk tercih AM5 işlemcili DDR5 sistem toplamak olmalıdır.
bütçe sıkıntım yok uzun süredir biriktiriyordum. eskisi kadar oyun oynamıyorum ama oynamak isteyincede eli yüzü düzgün pc lazım oluyor :). geçen sene 6650 xt toplamıştım çok kaliteli bir build yapmama rağmen lanet wattman hatası çıkmıştı boştayken bile pc kitleniyordu :(. performansı benim için yeterliydi aslında ama hata verince işte kötü oluyor o kadar uğraştım düzeltmek için hiç ilerleme kaydedemedim aksine zamanla farklı hatalarda doğunca elimden çıkardım

Dahası  
Reaksiyon skoru
62
İsim
Ömer
bütçe sıkıntım yok uzun süredir biriktiriyordum. eskisi kadar oyun oynamıyorum ama oynamak isteyincede eli yüzü düzgün pc lazım oluyor :). geçen sene 6650 xt toplamıştım çok kaliteli bir build yapmama rağmen lanet wattman hatası çıkmıştı boştayken bile pc kitleniyordu :(. performansı benim için yeterliydi aslında ama hata verince işte kötü oluyor o kadar uğraştım düzeltmek için hiç ilerleme kaydedemedim aksine zamanla farklı hatalarda doğunca elimden çıkardım
Aynı kartı 4 ay kadar kullandım hiç wattman yemedim teknoloji neden bu kadar şans işi

volkann

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Volkan
Elimdeki canavarı satıp ddr5 platformuna geçmek niyetim ancak Satmak mantıklımı pek emin değilim. Yada değermi sizce Bütçe olarak sattığım fiyat üstüne max sanırım 20k ekleyebilirim. Yada sadece anakart işlemci Ram satıp 20k ya bu 3 parçayıda ekleyebilirim sizce ne yapmalıyım karar veremedim. Yada sistem böyle kalsın 2.nesil ddr5 anakartlar çıkıncamı yapsam bu işlemi ?
asus b550 rog -e
Asus rog Strix 4070ti
2x16 32gb gskil RGB 4400 mhz
5800x3d
arctic 280mm sıvı soğutma
corsair 1600w 80+ titanyum psu
Kingston Revenge fury 2TB m2
Sadece anakart ve ram değiştir neden ektra masraf edeceksin

GameOver

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
202
İsim
Durukan Çelik
Discord
GameOver#5871
Aynı kartı 4 ay kadar kullandım hiç wattman yemedim teknoloji neden bu kadar şans işi
valla denemediğim şey kalmamıştı asus dual... junk temp kartta 110 oluyordu birde. fanlar uçuyordu kış ayında bile anlam veremedim. siz bozdunuzmu sistemi

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Furkan Donanimarsivi
Şuan işlemciyi 4.2 GHZ üstüne çıkartamıyorum Sıcaklık 90ları buluyor 75e sabitledim ancak GHZ 4.25 max olacak şekilde ayarlayabildim aksi taktirde Sıcaklık alıyor başını gidiyor. 250 mhz için 20 derece fark ediyor oyüzden takılmıyorum Bu şekilde kullanıyorum. BF2042 girdim dün Çok nadiren Böyle hızlı geçişlerde tanktan inip direk çatışmaya girmek gibi yada uçaktan atlayıp helikopterdeki adamı vurmak gibi hızlı aksiyonlarda FPS drop yiyorum onun dışında bir sorunum yok ama bu fps drop milisaniyelik oyunu etkilemiyor ama bunu hissediyorum. Hemen geçiyor.
Hocam AMD'de kaldığınız süre boyunca bu sorunlardan kurtulamayacaksınız. Bu yaygın ve bilinen bir sorun. Yabancı forumlarda AMDip diyorlar. 5000 serisinde de vardı, 7000 serisinde de var, muhtemelen 8000 serisinde de olacak. Tek çözüm Intel. Ayrıca DDR5 ramler ile uyumluluğu da daha iyi. Ancak LGA1700 platformunun sonuna geldik.

Sisteminiz bence iyi. Biraz daha dişinizi sıkın, yeni Intel platformu gelince (LGA 1851) ona geçiş yapın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Arif izgi
Hocam işlemci soğutucunuzda ya da işlemcide bir problem var muhtemelen. Aynı işlemciyi kullanıyorum ve oynadığım tüm oyunlarda ultra ayarlarda 75 dereceyi geçmedi hiçbir zaman. Geçen hafta kasayı temizleyip fanların yerini değiştirdim, işlemci boşta 35 derece, oyunlarda 60-64 arası gidiyor. Ramlere gelince bence işlemcin çok iyi değiştirirsen işlemciyi de değiştirmek zorunda olursun ve hızlara gelince sadece ram değişimi ile gözle görülür hiçbir fark yaşamazsın çoğu oyunda 5-7 fps fark eder.

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Razo
Ben de 4070 Ti kullanıcısı olarak şunları söyleyebilirim ki AM5 ve DDR5 setup için MPG B650 Carbon WiFi anakart aldım RAM olarak da Patriot Viper Venom 32 GB aldım. CPU için belki biraz beklemekte fayda edebilirsin şuan ne söylesek yanlış yönlendirme olur.

Top Bottom