Neler Yeni

Ddr5 ramlerde mhz değerinin etki yaratması

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
ismail yıldız
Arkadaşlar birden çok yabancı kanalda gördüğüm değerlere bakarak ddr5 ramlerde mhz değeri arttıkça cl değerinin de arttığını ve bu yüzden aralarında neredeyse hiç fark olmadığını(ddr4 ve ddr5 için de geçerli) gördüm. Tabii ki ben bireysel olarak bunun testini yapmadım. Lakin bilen arkadaşlar da var ise yeşillendirirsek iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü gördüklerim doğruysa boşuna yüksek mhz almaya çalışıp ekstra para harcamaya gerek olduğunu düşünmüyorum

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
214
İsim
Fırat divitci
Böyle kanallara itibar etmeyin, tamamen yalan içerik üreterek izleme kasıyorlar. Benchmarkını görmediğiniz bir şeye inanmayın. Daha 4080 Super piyasaya sürülmeden CUDA çekirdekleri üzerinden hesap yapıp %10 daha hızlı benchmarklar çıkartan kanallar bunlar.

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
214
İsim
Fırat divitci
Arkadaşlar birden çok yabancı kanalda gördüğüm değerlere bakarak ddr5 ramlerde mhz değeri arttıkça cl değerinin de arttığını ve bu yüzden aralarında neredeyse hiç fark olmadığını(ddr4 ve ddr5 için de geçerli) gördüm. Tabii ki ben bireysel olarak bunun testini yapmadım. Lakin bilen arkadaşlar da var ise yeşillendirirsek iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü gördüklerim doğruysa boşuna yüksek mhz almaya çalışıp ekstra para harcamaya gerek olduğunu düşünmüyorum
İntel için mi alacaktınız AMD için mi, AMD için şu an en stabil değerleri veren ram kitleri 6000mhz cl30. Kendim iki gün önce 2x16 6000mhz 30cl kitleri 4.450tl'ye aldım. Tavsiyem almışken ekstra 500tl atın gecikme değerleri düşük olsun. Ortalam fps ve %1 fps değerleriniz artar. Max 6400 civarı kullanıyor çipleri güzel olan insanlar ama düşük gecikme AMD tarafında daha önemli. İntel tarafında ise tam tersi millet 7200mhz'lere falan çıkıyor. İntel tarafından bellek kontrolcüleri daha iyi çünkü adamların DDR5 ramlerde çıkardığı 3. nesil işlemciler. AMD ise ilk neslin azizliğini yaşıyor.
Örneğin 7950x:
1714717888122.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
ismail yıldız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İntel için mi alacaktınız AMD için mi, AMD için şu an en stabil değerleri veren ram kitleri 6000mhz cl30. Kendim iki gün önce 2x16 6000mhz 30cl kitleri 4.450tl'ye aldım. Tavsiyem almışken ekstra 500tl atın gecikme değerleri düşük olsun. Ortalam fps ve %1 fps değerleriniz artar. Max 6400 civarı kullanıyor çipleri güzel olan insanlar ama düşük gecikme AMD tarafında daha önemli. İntel tarafında ise tam tersi millet 7200mhz'lere falan çıkıyor. İntel tarafından bellek kontrolcüleri daha iyi çünkü adamların DDR5 ramlerde çıkardığı 3. nesil işlemciler. AMD ise ilk neslin azizliğini yaşıyor.
Planım şu anlık amd sistem toplamak. 6000+ mhz ve düşük Cl değerine sahip ram olursa ve fiyat farkı çok olmazsa almayı planlıyorum. Ama arada ciddi bir fark olursa 5400 mhz cl 36 ile 6000 mhz cl 40 aynı gibi duruyor. Lexar 6000mhz cl 32 var onu almayı düşünüyorum.

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
214
İsim
Fırat divitci
6000mhz 30cl olan kit al ve arkana bakma. Fiyat performans ve stabilite açısından en iyisi şuan bu. Daha üst hızlarda sistemde kararlılık sorunları ortaya çıkma ihtimali çok artıyor.
Katılıyorum. Bir kere almışken 500tl'yi gözden çıkarın. Bir işlemciye 6000tl veriyorsunuz mesela, o işlemcinin en iyi performansını vermesi için ve oyunlarda anlık fps düşüşlerini (%1fps) yüksek tutmak adına 500tl ekstra parayı gözden çıkarın. Bunlar önemli şeyler aslında.

Aykut D.

80+ Gold
5200mhz ile mutluyum ben ihtiyar. İşin şakası bir yana yüksek mhz her zaman iyidir fakat 6400 alacam diye kalitesiz bellek almak mantıklı değil .Hele hele 3-5fps farka 1000tl ye vuran fark varsa hiç değmez .

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,736
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
5200mhz ile mutluyum ben ihtiyar. İşin şakası bir yana yüksek mhz her zaman iyidir fakat 6400 alacam diye kalitesiz bellek almak mantıklı değil .Hele hele 3-5fps farka 1000tl ye vuran fark varsa hiç değmez .
Önemli olan en yüksekte çalışması değil stabil çalışması. 5200-5600 bile yeterlidir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Tekirdağlı Erşan Kuneri
fark etse bile 2-3 fps civarı.ama dual kanalın bilGisayar açılışı olsun program veya oyun açılışları olsun yaKLAŞIK %4-5 GİBİ ETKİSİ VAR SİNGLE KANALA GÖRE VE HİSSEDİYORSUN

Aykut D.

80+ Gold
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
914,730
Üyeler
141,882
Son üye
Yxozi
Top Bottom