Neler Yeni

Dell G15 5510 4B200F82C Performansını nasıl düzeltebilirim ?

emojesss

80+
Abime Dell G15 5510 4B200f82C aldım ubuntu ile beraber geliyordu Windows yükleyip tüm driverları kurdum. Teardown gibi ekran kartı isteyen oyunlarda ekran kartını %100 kullanmakta ve iyi çalışmakta fakat GtaV , Lol ve Valorant gibi oyunlarda rtx 3050 ekran kartını %20 civarı kullanıyor ve dahili işlemci ekran kartını daha çok kullanıyor olmasından ötürü fps yerlerde (40-60 ve çok drop yiyor.). Oyun içi ayarları arttırmayı denedim çoğu zaman sonucu fps nin daha da düşmesi oldu ne yaptıysam yapayım ekran kartını %100 kullandıramadım çözüme en çok yaklaştığım durum harici monitör bağlayıp laptopun optimus teknolojisini atlayarak görüntüyü direkt olarak ekran kartından almaktı böyle yaparak fps değerlerini GtaV te neredeyse ikiye katladım fakat abimin laptop alma amacı zaten istediği yerde kullanmak istemesiydi çok seyahat eden birisi olduğu için yanında monitörle gezmesi ya da masaüstü alması söz konusu değil.(Bios ya da kontrol panelinde Hybrid ekran kartı ya da Optimus teknolojisi ile ilgili bir seçenek yok, Monitör takılmadan bypass edilmiyor.)

Denediğim Şeyler:
- Nvidia 3d ve Physx ayarlarından tercih edilen gpu yu yüksek performanslı nvidia gpu olarak ayarlamak.
- Windows grafik ayarlarından Gta V i ekleyip yüksek performanslı gpu yu seçmek.
- Driverları güncellemek.
- Game Shift "teknolojisini" kullanmak (Tam bir baş ağrısıydı).
- Razer Cortex indirip oradan optimizasyonlu başlatmak.
- Güç ve bios seçeneklerinden Yüksek Performans moduna almak.
- GeForce Experience ile oyunu optimize bir şekilde başlatmak.

Aklınıza başka bir çözüm yöntemi geliyorsa duymayı çok isterim birkaç gün daha deneyeceğim olmazsa iade etmeyi düşünüyorum.

Sistem Özellikleri:
İşlemci: i5-10200H
Ekran Kartı: 4 GB RTX 3050
Ram: 8 GB 2933mhz
256 GB M.2 PCIe NVMe SSD

kyagizzz

80+ Bronze
Abime Dell G15 5510 4B200f82C aldım ubuntu ile beraber geliyordu Windows yükleyip tüm driverları kurdum. Teardown gibi ekran kartı isteyen oyunlarda ekran kartını %100 kullanmakta ve iyi çalışmakta fakat GtaV , Lol ve Valorant gibi oyunlarda rtx 3050 ekran kartını %20 civarı kullanıyor ve dahili işlemci ekran kartını daha çok kullanıyor olmasından ötürü fps yerlerde (40-60 ve çok drop yiyor.). Oyun içi ayarları arttırmayı denedim çoğu zaman sonucu fps nin daha da düşmesi oldu ne yaptıysam yapayım ekran kartını %100 kullandıramadım çözüme en çok yaklaştığım durum harici monitör bağlayıp laptopun optimus teknolojisini atlayarak görüntüyü direkt olarak ekran kartından almaktı böyle yaparak fps değerlerini GtaV te neredeyse ikiye katladım fakat abimin laptop alma amacı zaten istediği yerde kullanmak istemesiydi çok seyahat eden birisi olduğu için yanında monitörle gezmesi ya da masaüstü alması söz konusu değil.(Bios ya da kontrol panelinde Hybrid ekran kartı ya da Optimus teknolojisi ile ilgili bir seçenek yok, Monitör takılmadan bypass edilmiyor.)

Denediğim Şeyler:
- Nvidia 3d ve Physx ayarlarından tercih edilen gpu yu yüksek performanslı nvidia gpu olarak ayarlamak.
- Windows grafik ayarlarından Gta V i ekleyip yüksek performanslı gpu yu seçmek.

Aklınıza başka bir çözüm yöntemi geliyorsa duymayı çok isterim birkaç gün daha deneyeceğim olmazsa iade etmeyi düşünüyorum.

Sistem Özellikleri:
256 GB M.2 PCIe NVMe SSD
hocam buna benzer durum monsterda başıma gelmişti bios güncel değilid güncellediler çzöüldü. servise yollamayı deneyin

emojesss

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam buna benzer durum monsterda başıma gelmişti bios güncel değilid güncellediler çzöüldü. servise yollamayı deneyin
Hocam Bios sürümünü kontrol ettim 1.7.0 yazıyordu internetten indirdim yenisini 1.8.0 varmış kurdum ama durum aynı. Kurduktan sonra tekrar kontrol ettim Bios sürümü 1.8.0 olarak gözüküyor şuan. Birkaç ayarı sıfırlamış onları tekrar ayarladım ama durum aynı.

RaZeBoSs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Ali Efe

Denediğim Şeyler:

Sistem Özellikleri:
256 GB M.2 PCIe NVMe SSD
Hocam sıcaklıklar nasıl?
Eğer sıcaklıklar normal ise yazılımsal bir durum diye düşünüyorum aldığınız fiyata bunun gibi bir cihaz bulabilirseniz iade edin ama bulamayacaksınız servise gönderin.

emojesss

80+
Hocam sıcaklıklar nasıl?
Eğer sıcaklıklar normal ise yazılımsal bir durum diye düşünüyorum aldığınız fiyata bunun gibi bir cihaz bulabilirseniz iade edin ama bulamayacaksınız servise gönderin.
Hocam sıcaklıklar Game Shift açınca baya düşüyor fanlar tamamen çalıştığı için sıcaklık konusunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

RaZeBoSs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Ali Efe
Hocam sıcaklıklar Game Shift açınca baya düşüyor fanlar tamamen çalıştığı için sıcaklık konusunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum.
Hocam msi afterbuner ile kontrol etmenizi tavsiye ederim sıcaklıkta dolayı gücü kısıyor olabilir.

emojesss

80+
Hocam Teardownda test ettim 80-90 derece arasında takılıyor sıcaklıktan kaynaklı değil bence.

Extroy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
68
İsim
Şerif Metehan Akça
Merhaba aynı modelin Ryzen 5 5600H işlemcili olanını aldım. Windows 11 kurulu gelmişti ve geldiği günlerde hiç sıkıntı yoktu fpsler gayet yüksekti. Windows 10 pro formatladım ve o günden beridir fps değerleri ve ekran kartı kullanımı oldukça az. Bir çözüm bulamadım şuan siz bir çözüm bulabildiniz mi? Ona göre Windows 11 format atıp tekrar deneyeceğim gerçekten çıldırmamak elde değil. Keşke format atmasaydım..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir güncelleme paylaşacağım. AMD grafik kartının sürücüsünü kaldırdım ve oyuna girmeyi denedim. Oyunun ana menüsünde 3 FPS aldım ana menü fena şekilde kasıyordu herhangi bir şey yapamadım, yani bu oyunun dahili ekran kartını kullandığı anlamına mı geliyor? Oysaki NVIDIA Denetim Masası'ndan ve Windows ayarlarından RTX 3050 seçmiştim ve NVIDIA GPU etkinliğinde oyunları çalıştırdığımda orada gözüküyordu. Gerçekten yardımcı olursanız çok sevinirim bu sorunu çözmem lazım oyun oynayamıyorum resmen.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
929,258
Üyeler
145,355
Son üye
kylian
Top Bottom