Neler Yeni

dell gaming g15 5530 rtx4060

tuna.1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
tunahan
merhaba, dell g15 5530 rtx4060 ekran kartlı olan modeli kullanan var mı ? Genelde ısı probleminden şikayet edenler var bu problemi yaşayan var mı kısaca bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Yağız DERELİ
-Ben bu cihazı kullanıyorum. Evet, ısınma sorunu var ama sorunun sebebi soğutma sistemi değil. Hatta soğutma sistemi vapor chamber ile destekli, laptop için bayağı başarılı bir sistem.
-13650hx işlemci 55w TDP değerine sahip bir işlemci olmasına rağmen takip ettiğimde oyunlarda hep 80w civarında güç çektiğini gözlemledim. Ayrıca işlemci sıcaklığı için sıcaklık limiti 100C derece olarak ayarlanmış. Fanların hızı da, pc gerçekten ısınana kadar randımanlı çalışmıyor. Tüm bu etkenler sebebi ile sıcak çalışan bir cihaz olduğu doğrudur.
-Bu sorunların önüne geçmek için; throttlestop uygulaması ile Long power pl1: 55w, Short power pl2: 157w olacak şekilde ayarladım. Buna ek olarak, alienware yazılımının işlevsizliği nedeniyle, fan kontrolünü üçüncü parti yazılım ile sağladım. (Kullanmak isterseniz yazılımın linki: https://github.com/AlexIII/tcc-g15/releases)

Son düzenleme:

arthur002

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Arthur
-Ben bu cihazı kullanıyorum. Evet, ısınma sorunu var ama sorunun sebebi soğutma sistemi değil. Hatta soğutma sistemi vapor chamber ile destekli, laptop için bayağı başarılı bir sistem.
-13650hx işlemci 55w TDP değerine sahip bir işlemci olmasına rağmen takip ettiğimde oyunlarda hep 80w civarında güç çektiğini gözlemledim. Ayrıca işlemci sıcaklığı için sıcaklık limiti 100C derece olarak ayarlanmış. Fanların hızı da, pc gerçekten ısınana kadar randımanlı çalışmıyor. Tüm bu etkenler sebebi ile sıcak çalışan bir cihaz olduğu doğrudur.
-Bu sorunların önüne geçmek için; throttlestop uygulaması ile Long power pl1: 55w, Short power pl2: 157w olacak şekilde ayarladım. Buna ek olarak, alienware yazılımının işlevsizliği nedeniyle, fan kontrolünü üçüncü parti yazılım ile sağladım. (Kullanmak isterseniz yazılımın linki: https://github.com/AlexIII/tcc-g15/releases)
Hocam ben yeni aldım bu cihazı görev yöneticinden performans sekmesinden gpu sıcaklığı boşta masaüstünde 50-56 derece arası bu normal mi acaba? dediğin ayarları yapmadım daha ama yapacağım sanırım.

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Yağız DERELİ
Hocam ben yeni aldım bu cihazı görev yöneticinden performans sekmesinden gpu sıcaklığı boşta masaüstünde 50-56 derece arası bu normal mi acaba? dediğin ayarları yapmadım daha ama yapacağım sanırım.
Normal, çünkü gözlemlediğim kadarıyla fanları ekran kartı 60 dereceyi, işlemci 80 dereceyi geçince çalıştırıyor. Onun dışında aktif olmuyor. Fan kontrolcüsü uygulamayı indirirseniz minimum ayarlarda yaklaşık 2000 RPM hızda devamlı çalışıyor ve boştaki sıcaklıklar 37-40 ekran kartı, 45-50 işlemci oluyor.

arthur002

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Arthur
Normal, çünkü gözlemlediğim kadarıyla fanları ekran kartı 60 dereceyi, işlemci 80 dereceyi geçince çalıştırıyor. Onun dışında aktif olmuyor. Fan kontrolcüsü uygulamayı indirirseniz minimum ayarlarda yaklaşık 2000 RPM hızda devamlı çalışıyor ve boştaki sıcaklıklar 37-40 ekran kartı, 45-50 işlemci oluyor.
Peki sürekli şarjda problem olur mu batarya ömrü için, %100 mesela şarj oyun oynuyorum prize bağlı ? Bir de ısı değerlerini anlık hangi yazılımla kontrol ediyorsunuz hocam

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Yağız DERELİ
Peki sürekli şarjda problem olur mu batarya ömrü için, %100 mesela şarj oyun oynuyorum prize bağlı ? Bir de ısı değerlerini anlık hangi yazılımla kontrol ediyorsunuz hocam
"My Dell" uygulamasını bilgisayarınıza kurun ve açın. "Güç" başlığını seçin ve üstteki sekmelerden "Ayarlar"ı açın. Paylaştığım fotoğraftaki ekrana ulaşacaksınız ve buradan kullanım senaryonuzu tercih ederek pil sağlığınızı daha uzun süre koruyabilirsiniz. Ben "Daima AC" modunu kullanıyorum çünkü genelde masaüstü gibi kullanıyorum.

Ekler

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    1 MB · Hit: 35
Son düzenleme:

arthur002

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Arthur
"My Dell" uygulamasını bilgisayarınıza kurun ve açın. "Güç" başlığını seçin ve üstteki sekmelerden "Ayarlar"ı açın. Paylaştığım fotoğraftaki ekrana ulaşacaksınız ve buradan istediğiniz kullanım senaryonuzu tercih ederek pil sağlığınızı daha uzun süre koruyabilirsiniz. Ben "Daima AC" modunu kullanıyorum çünkü genelde masaüstü gibi kullanıyorum.
Anladım uygulama yüklü de o modları anlayamamistim tam, onu seçiyorum şimdilik. Okula götüreceğim zaman da yine uyarlanabilir seçerim o zaman doğru mu

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Yağız DERELİ
Anladım uygulama yüklü de o modları anlayamamistim tam, onu seçiyorum şimdilik. Okula götüreceğim zaman da yine uyarlanabilir seçerim o zaman doğru mu
Doğrudur. Aynı sayfada Ayarlar'ın alt sekmesinde "Termal" diye bir kısım var. Oradan da bulunduğunuz ortama ve kullanım senaryonuza göre fan hızı profili seçebilirsiniz (Tabii bahsettiğim fan kontrol uygulamasını kullanmak istemezseniz).

arthur002

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Arthur
Doğrudur. Aynı sayfada Ayarlar'ın alt sekmesınde "Termal" diye bir kısım var. Oradan da bulunduğunuz ortama ve kullanım senaryonuza göre fan hızı profili seçebilirsiniz (Tabii bahsettiğim fan kontrol uygulamasını kullanmak istemezseniz).
Açık kaynak uygulamayı kullanırken my dell termal sekmesinde ultra performans mı seçili olsun peki

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Yağız DERELİ
Açık kaynak uygulamayı kullanırken my dell termal sekmesinde ultra performans mı seçili olsun peki
Ben ultra performansta bıraktım. Ama thermal control center'da "custom" seçili şekilde kullanıyorum. Custom seçildiğinde My dell ayarlarını göz ardı ediyor.

arthur002

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Arthur
Ben ultra performansta bıraktım. Ama thermal control center'da "custom" seçili şekilde kullanıyorum. Custom seçildiğinde My dell ayarlarını göz ardı ediyor.
Anladım cevaplar için teşekkür ederim.

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Yağız DERELİ
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular