Neler Yeni

Diamond H510 Elite Platinum Plus PC Toplama

muratd53

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Murat
Bütçe
70000
Selamlar herkese!
Hayatımda ilk kez PC toplayacağım. Şu an MSI GE73 model laptop kullanıyorum.
Araştırmalarımı yaptım ama yine de tecrübe sahibi arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.
PC %85 3D modelleme + render ve %15 oyun amaçlı kullanılacak.
Instagram'dan görüp çok beğendiğim PC görselleri var onları ekledim. İstediğim şey bu görüntüyü elde etmek aslında.
Aklımdaki bileşenler şu şekilde;

Kasa: NZXT H510 Elite --- (Bu kasayı çok çok beğendim ve zaten görsellerdeki kasa bu. İtopya'dan yaklaşık 1 ay önce indirimli 1.000 TL'ye aldım. Şu an elimde sadece kasa var :)

İşlemci: AMD Ryzen 9 5950X --- (Uzun yıllar kullanacağım, özellikle render konusunda güçlü bir işlemci istediğim için bunu seçtim)

Anakart: MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi --- (İşlemciyle uyumlu, 128 GB RAM destekleyen, Wi-Fi'yı olan bir anakart diye seçtim ama önerilerinize açığım)

Ekran kartı: MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X 12g OC --- Yine uzun süre yükseltme yapmadan kullanacağım bir parça olsun istedim. Çok yüksek ihtimalle Japonya'dan arkadaşım getirecek ekran kartını. Anakartla aynı marka olmasına dikkat ettim ama bu önemli mi bilmiyorum)

Soğutma: NZXT Kraken Z63 --- (bu soğutmayı da çok beğendim -özellikle ekranından dolayı- sadece soğutması yeterli olur mu bu sistem için emin değilim. "pcpartpicker" sitesinde aynı işlemci ve soğutucuyla PC toplayanlar var. Bazı yabancı kaynaklarda da bu soğutucu, işlemci için önerilenler arasındaydı. En kötü daha fazla soğutma için ön camı kaldırıp mesh bir panel satın alırım diye düşünüyorum. Aşağıda linkleri var)
shorturl.at/dozSU
shorturl.at/alvEJ
** Bu arada 3 fanlı sistemler bu kasaya sığmıyormuş. Ne hikmetse aynı kasayı İtopya'da toplayınca seçenekler arasında 3'lü fan da bulunuyor. Ama hem NZXT sitesinde hem başka kaynaklarda 3'lü fan sığmadığı yazıyor. Risk almak istemedim...

RAM: G.Skill 128 GB (4 X 32 GB) Trident Z Neo series DDR4 SDRAM 3200MHz --- (şu an kullandığım laptop 32 GB RAM'e sahip ama yeterli gelmiyor. Olmuşken 128 GB RAM olsun istiyorum. Biraz araştırdım, işlemci ile 3200MHz'lik RAM uyumlu çalışıyormuş. Hızı biraz düşük gibi ama CL değeri 16)

Güç kaynağı: NZXT C 850W 80+ Gold modüler PSU --- (bunu da kasayla aynı marka almak istedim. Bilmiyorum aynı marka ürünler daha uyumlu çalışır mantığı üzerinden çok gidiyor olabilirim. "pcpartpicker" da bu PC'yi topladım ve tahmini W değeri 706. yani 850W yeter diye düşündüm çok yüklenildiği zaman bile)

SSD: Samsung 980 Pro 1 TB --- (Samsung 970 EVO 500GB kullanıyorum şu an. Markadan memnunum, kapasiteyi ve hızı artırmak istedim. Bu 980 Pro modelinin "heatsink"li modeli de var ama daha pahalı. Anakart üzerinde -yanlış bilmiyorsam- zaten soğutucu plakalar var. Dolayısıyla Heatsink'e gerek yok diye düşündüm)

HDD: Seagate 3.5" 4 TB Ironwolf Pro sate 3.0 7200 RPM X2 --- (3D modeller, materyaller, proje dosyaları ve oyunlar için 2 adet 4TB HDD düşündüm. Belki 2 tane 6TB bile alınabilir. 7200 RPM olmasına dikkat ettim ama yüksek kapasiteli harddisklerde ya "nas" ya "güvenlik hard disk" yazıyor. Bunların farkı ve önemi nedir bilmiyorum)

Monitör: ASUS proart PA278qv 27" 5ms 75Hz wqhd ---(renk doğruluğu sağlayan ve yine araştırıp bulduğum en mantıklı gelen monitör)

Tüm sistemi şurada topladım. Saved Part Lists

Eksik bıraktığım bir yer kaldı mı bilmiyorum. Kusura bakmayın çok uzun oldu. Her türlü yapıcı öneri, eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    678.8 KB · Hit: 53
  • 2.jpg
    2.jpg
    675.5 KB · Hit: 45
  • 3.jpg
    3.jpg
    526.6 KB · Hit: 48
  • 4.jpg
    4.jpg
    836.5 KB · Hit: 43
  • Meshli Örnek.jpg
    Meshli Örnek.jpg
    115.3 KB · Hit: 48
Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,888
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Selamlar herkese!
Hayatımda ilk kez PC toplayacağım. Şu an MSI GE73 model laptop kullanıyorum.
Araştırmalarımı yaptım ama yine de tecrübe sahibi arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.
PC %85 3D modelleme + render ve %15 oyun amaçlı kullanılacak.
Instagram'dan görüp çok beğendiğim PC görselleri var onları ekledim. İstediğim şey bu görüntüyü elde etmek aslında.
Aklımdaki bileşenler şu şekilde;

Kasa: NZXT H510 Elite --- (Bu kasayı çok çok beğendim ve zaten görsellerdeki kasa bu. İtopya'dan yaklaşık 1 ay önce indirimli 1.000 TL'ye aldım. Şu an elimde sadece kasa var :)

İşlemci: AMD Ryzen 9 5950X --- (Uzun yıllar kullanacağım, özellikle render konusunda güçlü bir işlemci istediğim için bunu seçtim)

Anakart: MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi --- (İşlemciyle uyumlu, 128 GB RAM destekleyen, Wi-Fi'yı olan bir anakart diye seçtim ama önerilerinize açığım)

Ekran kartı: MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X 12g OC --- Yine uzun süre yükseltme yapmadan kullanacağım bir parça olsun istedim. Çok yüksek ihtimalle Japonya'dan arkadaşım getirecek ekran kartını. Anakartla aynı marka olmasına dikkat ettim ama bu önemli mi bilmiyorum)

Soğutma: NZXT Kraken Z63 --- (bu soğutmayı da çok beğendim -özellikle ekranından dolayı- sadece soğutması yeterli olur mu bu sistem için emin değilim. "pcpartpicker" sitesinde aynı işlemci ve soğutucuyla PC toplayanlar var. Bazı yabancı kaynaklarda da bu soğutucu, işlemci için önerilenler arasındaydı. En kötü daha fazla soğutma için ön camı kaldırıp mesh bir panel satın alırım diye düşünüyorum. Aşağıda linkleri var)
shorturl.at/dozSU
shorturl.at/alvEJ
** Bu arada 3 fanlı sistemler bu kasaya sığmıyormuş. Ne hikmetse aynı kasayı İtopya'da toplayınca seçenekler arasında 3'lü fan da bulunuyor. Ama hem NZXT sitesinde hem başka kaynaklarda 3'lü fan sığmadığı yazıyor. Risk almak istemedim...

RAM: G.Skill 128 GB (4 X 32 GB) Trident Z Neo series DDR4 SDRAM 3200MHz --- (şu an kullandığım laptop 32 GB RAM'e sahip ama yeterli gelmiyor. Olmuşken 128 GB RAM olsun istiyorum. Biraz araştırdım, işlemci ile 3200MHz'lik RAM uyumlu çalışıyormuş. Hızı biraz düşük gibi ama CL değeri 16)

Güç kaynağı: NZXT C 850W 80+ Gold modüler PSU --- (bunu da kasayla aynı marka almak istedim. Bilmiyorum aynı marka ürünler daha uyumlu çalışır mantığı üzerinden çok gidiyor olabilirim. "pcpartpicker" da bu PC'yi topladım ve tahmini W değeri 706. yani 850W yeter diye düşündüm çok yüklenildiği zaman bile)

SSD: Samsung 980 Pro 1 TB --- (Samsung 970 EVO 500GB kullanıyorum şu an. Markadan memnunum, kapasiteyi ve hızı artırmak istedim. Bu 980 Pro modelinin "heatsink"li modeli de var ama daha pahalı. Anakart üzerinde -yanlış bilmiyorsam- zaten soğutucu plakalar var. Dolayısıyla Heatsink'e gerek yok diye düşündüm)

HDD: Seagate 3.5" 4 TB Ironwolf Pro sate 3.0 7200 RPM X2 --- (3D modeller, materyaller, proje dosyaları ve oyunlar için 2 adet 4TB HDD düşündüm. Belki 2 tane 6TB bile alınabilir. 7200 RPM olmasına dikkat ettim ama yüksek kapasiteli harddisklerde ya "nas" ya "güvenlik hard disk" yazıyor. Bunların farkı ve önemi nedir bilmiyorum)

Monitör: ASUS proart PA278qv 27" 5ms 75Hz wqhd ---(renk doğruluğu sağlayan ve yine araştırıp bulduğum en mantıklı gelen monitör)

Tüm sistemi şurada topladım. Saved Part Lists

Eksik bıraktığım bir yer kaldı mı bilmiyorum. Kusura bakmayın çok uzun oldu. Her türlü öneri, eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.
Bence 12900K kullanın. Yanına Z690-F olabilir. PSU değişebilir. Kasa değişmeli.

Gorfo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
740
İsim
Gorfo gorfo
Çok kötü seçimler

muratd53

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Murat
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence 12900K kullanın. Yanına Z690-F olabilir. PSU değişebilir. Kasa değişmeli.
Karşılaştırma yapıldığında Ryzen 9 5950x daha iyi değil mi?
PSU gücü mü yetersiz sizce yoksa marka mı değişmeli?
Bu arada anakart pahalıymış :)
Bahsettiğim gibi elde etmek istediğim görünüm eklerdekine benzer. Kasa biraz ufak kalıyor farkındayım ama kotarılamaz mı önüne mesh ekleyerek?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok kötü seçimler
Neden?
Sanırım eleştiri kısmının önüne "yapıcı" eklemeliydim..

Ekler

• Comparison.JPG
    Comparison.JPG
    51.7 KB · Hit: 46

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
NAS HDD'ler günlük Desktop kullanımı için uygun değil diye biliyorum. Eğer sadece depolama yapacaksanız ayrı tabii. 128 GB Bellek kullanmak yerine 64 GB 4000+ MHz RAM kullanmak bana daha sağlıklı geldi. Güzel sistem iyi günlerde kullanırsınız umarım.

muratd53

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Murat
NAS HDD'ler günlük Desktop kullanımı için uygun değil diye biliyorum. Eğer sadece depolama yapacaksanız ayrı tabii. 128 GB Bellek kullanmak yerine 64 GB 4000+ MHz RAM kullanmak bana daha sağlıklı geldi. Güzel sistem iyi günlerde kullanırsınız umarım.
Teşekkür ederim.
Amd'nin sayfasından kontrol ettiğimde "up to 3200 MHz" yazıyor. O yüzden öyle bir seçim yaptım. Siz neden önerinizin daha sağlıklı olduğunu düşündünüz?

Ekler

• RAM.JPG
    RAM.JPG
    114.6 KB · Hit: 34

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,888
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Karşılaştırma yapıldığında Ryzen 9 5950x daha iyi değil mi?
PSU gücü mü yetersiz sizce yoksa marka mı değişmeli?
Bu arada anakart pahalıymış :)
Bahsettiğim gibi elde etmek istediğim görünüm eklerdekine benzer. Kasa biraz ufak kalıyor farkındayım ama kotarılamaz mı önüne mesh ekleyerek?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neden?
Sanırım eleştiri kısmının önüne "yapıcı" eklemeliydim..
12900K daha güncel olacaktır ileride 13900K takılabilir. Lakin 5950x alırsanız muhtemelen yükseltme şansınız olmayacak. Ayrıca size baştan bir sistem kuruyorum şuan.

muratd53

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Murat
12900K daha güncel olacaktır ileride 13900K takılabilir. Lakin 5950x alırsanız muhtemelen yükseltme şansınız olmayacak. Ayrıca size baştan bir sistem kuruyorum şuan.
Peki çok teşekkür ederim. Merakla bekliyorum :)

Bathan_YT

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
733
İsim
Batuhan Eroğlu
2 tb m.2 ssd olsaydı daha güzel olurdu
monitör 75 hz bence az olmuş en az bir 144hz hak ediyor ve 2k güzel ama bu fiyatı verirsem bir 4k da beklerim (ben) 5ms saniye olması da sana kalmış gene ben olsam 0.5 ms saniye veya 1ms monitör tercih ederim
psu yu nzxt nin değilde fsp nin bir psu su yapsan daha iyi olur
ramlerin mhz leri bana göre düşük kaldı tabi oc yaparak yükseltedebilirsin
işlemcide intel de olur amd de ben ama amd yi daha çok seviyorum bence iyi sistem bu önerilerimi de dikkate alırsan güzel olur

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,888
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)

Bathan_YT

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
733
İsim
Batuhan Eroğlu
Düşününce DDR5' in çok pahalı oldugunu farkedip sizin sistemi editledim. Ayrıca PROART' ı 2. monitör olarak kullanıp 2k 144 Hz bir monitör almanız tavsiyemdir. Hiç mi oyun oynanmayacak :D
böyle bir fiyatta psu yu fsp seçmek daha mantıklı değil mi sadece soruyorum

Top Bottom