Neler Yeni

Diş teli, çene ve stres

deliratio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Uğur Bayrak
Merhaba az önce diş hekiminin yanından çıktım, kendisi bana diş teli tedavisi uygulanırsa alt çenenin üst çeneye göre gelişmediğinden dolayı tedivi gerçekleşse bile üst ve alt dişler arası uzaklık farkı oluşacağını cerrahi tedavi ile alt çenenin kesilip uzatılması gerektiğini söyledi ve alt çenedeki süt dışı diğer alt çenedeki dişler gibi gelişmeyi kemikle kaynaşmış. Böyle bir tedavi hikayesi geçiren var mı? Ne yapılması gerek? Şuan mezuna kaldım. Hem ders yönünden mentalim düşük hem bu sebeplerden.
Öncelikle mental olarak düşük hissettirecek bir durum değil, bazen kapanış bozuklukları ya da çapraşıklıklar sadece dişlerin dizilişinden kaynaklanmayabiliyor, çene gelişiminin de etkisi büyük. Bazen retrognati dediğimiz alt çenenin üst çeneye göre geride olma durumu ya da prognati dediğimiz alt çenenin önde olma durumu gibi durumlar olabiliyor.

Gelişim aşamasında fark edildiğinde farklı tedaviler, ileri yaşlarda fark edildiğinde farklı tedaviler uygulanabiliyor -ki cerrahi tedavi de bunlardan birisi- Eğer teşhis konusunda şüphelerin, içine sinmeyen bir şeyler varsa üniversitelerin diş hekimliği fakültelerine gidebilirsin, ya da güvendiğin başka özel kliniklere gidebilirsin.

Cerrahi tedavi konusunda endişeli olabilirsin ancak diş hekimliği cerrahileri, tıp cerrahi girişimlerine göre nispeten daha kolaydır. Endişe etme, hekimin önerileri doğrultusunda tedavini yaptırmak istiyorsan yaptırabilirsin, erteletmek istiyorsan dezavantajlarını öğrenerek erteleyebilirsin.

Tedavisi olan bir durumla karşı karşıyasın, bu sana kendini kötü hissettirmemeli.

lOxOl

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
313
İsim
Sefa
Hocam özeldi gittim röntgen çekildim. Şuan stresten karnım falan ağrıyor. 19 yaşındayım stresten yemek bile yiyemedim. 20 yaş dişleri tam çıktı, sadece 1 tanesi hafif ağrı yaptı o da sorunsuz çıktı. Şuan ailem çene ameliyatına karşı. İlerde yaptırırsam kendim yaptırmak zorundayım ki o da yaptırabilirsem. Onda da en az 25 yaşında olurum. Daha hayatım boyunca kendi isteğimle dişlerimi göstererek gülemedim. Afedersiniz ama babamın genetiğini...
Hocam benim sana tavsiyem kesinlikle bir üniversite hastanesinde muayene olmandan yana olur. Özelde bu işlemin yapıldığını dahi sizden duydum ilk defa. Kendiniz bir gün gidip konuşun, özelde size nasıl tedavi önerildiğini başka alternatif yöntem olup olmadığını da sorun derim ben. İşlem çok travmatize edici cerrahi bir işlem değil dediğim gibi düşündüğünüz kadar korkutucu değildir. Yine dediğim gibi en mantıklısı kesinlikle bir ortodonti uzmanı ile konuşup alternatifleri, iyileşme sürecini vs öğrenmenizden yanadır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle mental olarak düşük hissettirecek bir durum değil, bazen kapanış bozuklukları ya da çapraşıklıklar sadece dişlerin dizilişinden kaynaklanmayabiliyor, çene gelişiminin de etkisi büyük. Bazen retrognati dediğimiz alt çenenin üst çeneye göre geride olma durumu ya da prognati dediğimiz alt çenenin önde olma durumu gibi durumlar olabiliyor.

Gelişim aşamasında fark edildiğinde farklı tedaviler, ileri yaşlarda fark edildiğinde farklı tedaviler uygulanabiliyor -ki cerrahi tedavi de bunlardan birisi- Eğer teşhis konusunda şüphelerin, içine sinmeyen bir şeyler varsa üniversitelerin diş hekimliği fakültelerine gidebilirsin, ya da güvendiğin başka özel kliniklere gidebilirsin.

Cerrahi tedavi konusunda endişeli olabilirsin ancak diş hekimliği cerrahileri, tıp cerrahi girişimlerine göre nispeten daha kolaydır. Endişe etme, hekimin önerileri doğrultusunda tedavini yaptırmak istiyorsan yaptırabilirsin, erteletmek istiyorsan dezavantajlarını öğrenerek erteleyebilirsin.

Tedavisi olan bir durumla karşı karşıyasın, bu sana kendini kötü hissettirmemeli.
Mükemmel bir yorum Hocam ağzınıza sağlık. Siz de diş hekimisiniz sanıyorum :)

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,668
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Merhaba az önce diş hekiminin yanından çıktım, kendisi bana diş teli tedavisi uygulanırsa alt çenenin üst çeneye göre gelişmediğinden dolayı tedivi gerçekleşse bile üst ve alt dişler arası uzaklık farkı oluşacağını cerrahi tedavi ile alt çenenin kesilip uzatılması gerektiğini söyledi ve alt çenedeki süt dışı diğer alt çenedeki dişler gibi gelişmeyi kemikle kaynaşmış. Böyle bir tedavi hikayesi geçiren var mı? Ne yapılması gerek? Şuan mezuna kaldım. Hem ders yönünden mentalim düşük hem bu sebeplerden.
benim çenem çok gerideydi 2020 ağustosa kadar tel kullandım onun için bana damaklık vermişlerdi 2015-2016 arası damaklık 2016-2020 arası tel kullandım (benim üst köpek dişlerinde yataylık vardı diş etinde iken yatay şekildelerdi (alt çenenin kapanma sorunlarıda vardı) şuan alt dişlerim ön dişlerin hemen arkasında kapanıyor

lOxOl

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
313
İsim
Sefa
Öfke ve stresten çenemi kırıcam knka az kaldı.

Hocam 25 27 yaşınd falan yaptırsam yine d e olumlu sonuç alabilir miyim?
Hocam yaş ilerledikçe kemiklerin arasındaki yumuşak dokular zamanla sertleşir ve tedavi daha güç bir hal alır bu bir gerçek. Sizin durumunuz 8 10 yaşlarında fark edilip bir ortodonti uzmanına gidilmiş olsa yüksek ihtimalle hiç ameliyatsız sadece ağız dışından bir aletle düzeltilebilecekti ancak şu anda dediğim gibi kemiklerin aralarındaki yumuşak dokular sertleştiği için operasyon gerektiriyor. 25 27 yaşlarında halen sonuç alabileceğinizi düşünüyorum ancak dediğim gibi ben öğrenciyim, bu konuyu sadece lisans düzeyinde gördüm ve pratikte ne durumda olduğunu bilmiyorum.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,668
İsim
Emre
Discord
necromancerr

çok temiz özetlemişsiniz hocam

deliratio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Uğur Bayrak
Hocam benim sana tavsiyem kesinlikle bir üniversite hastanesinde muayene olmandan yana olur. Özelde bu işlemin yapıldığını dahi sizden duydum ilk defa. Kendiniz bir gün gidip konuşun, özelde size nasıl tedavi önerildiğini başka alternatif yöntem olup olmadığını da sorun derim ben. İşlem çok travmatize edici cerrahi bir işlem değil dediğim gibi düşündüğünüz kadar korkutucu değildir. Yine dediğim gibi en mantıklısı kesinlikle bir ortodonti uzmanı ile konuşup alternatifleri, iyileşme sürecini vs öğrenmenizden yanadır.

Mükemmel bir yorum Hocam ağzınıza sağlık. Siz de diş hekimisiniz sanıyorum :)
Teşekkür ederim hocam, 5. sınıfa başlıyorum :)

lOxOl

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
313
İsim
Sefa
Top Bottom