Neler Yeni

Doların Düşüşü

Lergoooon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Hüseyin Akbal

Berat123

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,586
İsim
Berat

Berat123

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,586
İsim
Berat

KTimur

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Paranın değeri o ülkenin sahip olduğu kıymetli metaller belirliyor. Benim bildiğim kadarıyla para miktarı / değerli metal, tarzı bir olay ile değeri belirleniyor. Tabi daha birçok unsur var paranın değerini belirleyen.
Aynen öyle
1970’lerdeki o umut veren üretimin ardından Amerika bir süre sessiz sakin yatırım yaptığı kaya enerjilerinin meyvesini ciddi manada 1990’larda yemeye başladı ve artık bugün yani 2020’de bir petrol ithalatçısı olmak konumundan oldukça uzaklaştı. Hatta ihracatçı olmaya doğru emin adımlarla yürümeye başladı. Kaya Gazı ve Kaya Petrolü ayrı ayrı çıkartılmayan/çıkartılamayan ürünler. Bu ürünler yeryüzünde geleneksel petrol ve gazdan çok daha fazla miktarda bulunuyorlar ancak genel manada çıkartılmaları çok daha maliyetli. Bu maliyet, sadece kaya petrolü çıkarırsanız petrolün varilinin 80 dolara mal olacağı anlamına geliyor. Lakin kaya petrolü ve gazını çıkarırsanız petrolün varilinin fiyatı 40 dolarlara kadar inebiliyor. Gazın fiyatı ise zaten petrole endeksli olduğundan; kaya enerjileri üretimi hem doğalgaz piyasasını hem de petrol piyasasını direkt etkileyen bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

İşte Amerika’nın Kaya Gazını ve Petrolünü beraber çıkartarak(çoğu zaman tek başına petrolü çıkartmak zaten çok zor bir iş) hem petrol piyasasını hem de gaz piyasasını esir aldığı vakitlerde -ki Amerika gibi tüketim devi bir ülkeyi ufak bir ihracatçı konumuna getiren bu sektörün dünyadaki yankısını siz düşünün- virüsün ortaya çıkmasıyla beraber petrol fiyatlarındaki düşüş çok etkiliydi. Ruslar ve Suudlar konvansiyonel üretim olarak bu sektörlerde önemli oyuncular olarak yerlerini alıyorlar. Suudların konvansiyonel petrol üretiminin masrafı o kadar düşük ki varil başı petrol maliyeti 4-8 dolar olarak değişiyor. Öte yandan Amerikalılarda konvansiyonel olmayan yani kayadan elde edilen petrol üretildiği için petrolün maliyeti varili 80 dolara kadar buluyor. Ancak Amerikalılar da bu maliyeti petrolün yanında çıkarttıkları gazı da pazarlayarak neredeyse ikiye bölüyorlar ve varilin maliyeti ortalama 44-48 dolar oluyor.

İşte Rusya’nın oynadığı oyun tam olarak yukarıda yazıyor aslında. Amerikalılar petrolün maliyetini petrolün yanında çıkarttıkları kaya gazı ile düşürüyorlar. Yani Amerikalıların petrol üretimi ile kaya gazı üretimi neredeyse paralel. ABD, bu kaya gazını LNG gemiler ile Avrupa’ya pazarlıyor ve Rusların en önemli gelir kaynağından biri olan doğalgazda Avrupa pazarının bir kısmını Rusların elinden kapıyor. Rusların derdi Amerikan petrol üreticilerini maliyetleri karşılayamaz seviyeye getirerek petrol üretmekten alıkoymak. Böyle yaparak petrolün yanında kaya gazı üretimini de sıfırlamış olacaklar keza petrol de gaz da kayadan elde ediliyor ve %90 oranında ayrı ayrı çıkartılamıyorlar. Çıkartılırlarsa da maliyet varil başı 80 dolarlara kadar çıkmış oluyor.

Eray Yılmaz

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
Eray Yılmaz
euzu billahi mineşşeytanirracim 6.73 olmuş u*an amariga ayağını denk al :D

Lergoooon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Hüseyin Akbal
Dostum Suriye dibimizde,Libya var yakında.Bunlar iç savaştır.
Halk şiddetli bir şekilde ayaklandı. Bundan sonrasını bilemiyorum. Polis merkezi yakıldı. Buna protesto veya gösteri demek biraz zayıf kalır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
970,665
Üyeler
153,421
Son üye
YOYO
Top Bottom