Neler Yeni

Donanım Arşivi Sistem-2 kurulması gerekenler vb. paylaşım

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Tam ben açacaktım ya.

Aykut4057

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
972
İsim
Aykut bütüner
vga driver indikten sonra abdullah abinin dediğini mi yapıyoruz bios firmware seçeneğinde ki 2 sürücüyü sırayla kuruyoruz demi

Eminertekin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,562
İsim
Emin Ertekin
Selamlar forum ahalisi.
Sistemi 12 Haziranda sipariş ettim sonunda elime ulaştı bugün.
Ben ekleme çıkarma yapmadım ilk gün videodaki sistemin birebir aynısını aldım, forumda çok fazla bu sistem ile alakalı sorular var ve yardımcı olabilmesi açısından deneyimlerimi burada paylaşmak istedim.
İlk olarak kargo 2 parçada geldi, montajlı kasa ve ekran kartıile birlikte boş kutuların olduğu 2. kutu olarak. Kutuları teslim alırken bakmakta fayda var ezik kırık gibi durumların önüne geçebilmek için. Çok şükür bende böyle bir durum olmadı. Sonrasında kasadaki donanımları kontrol ettim ve ekran kartını taktım. Bu ekran kartı takma konusunda gözünüz korkmasın zaten slotu belli ve 8 li pin var ekran kartının enerji kablosu onuda takarsanız kasa içi yapacağınız bir şey kalmıyor. Kasanın iç kısmında kasa fan aydınlatma kontrolcüsü var renkleri vb. oradan değiştirip kapatabiliyorsunuz. Sistem kurulum aşaması var bunu bilmeyenler ya da ilk kez kuracaklar olabilir gayet doğal öğrenmek faydanıza olur.
buradaki gibi bir video ya da daha detaylı bir video ile windows 10 diski oluşturup kendi sisteminizi kurabilirsiniz.
Kurulum bittiği zaman sürücü kurulumları ile devam etmek gerekli bence sistemdeki aygıtları tanıtabilmek için. Ankartın sitesinden sürücü bölümünden ulaşabilirsiniz bu sürücülere
kolaylık olsun buyrun link: https://www.Asus.com/tr/Motherboards/PRIME-B450M-K/HelpDesk_Download/ Chipset ve Audio kurdum.
Sonrasında Ekran kartı sürüsünü kuruyoruz bu sürüceleri kurduktan sonra yeniden başllatmayı unutmayı ki aygıt düzgün çalışabilsin.
Buradan VGA Drivers indiriyoruz https://www.Asus.com/tr/Graphics-Cards/TUF-3-RX5600XT-O6G-EVO-GAMING/HelpDesk_Download/
ekran kartı ile ilgili önemli bir husus var vBios güncellemesi önce eski sonra yeni sürüm 2 tane güncelleme var sırası ile kuruyoruz, bununla ilgili Abdullah Hacıgül rehber hazırlamış bu vBios güncellemesi önemli ekran kartınızın performansı ve frekans hızlarında iyileştirmeler var onun linkine bakarak koılaylıkla yapabilirsiniz. Buradan: https://donanimarsivi.com/forum/kon...irdek-hem-bellek-frekansini-yuekseltme.73730/ Burada bir detay var ve önemli vBios güncellemesini yaptıktan sonra Windows yeniden kurmalısınız o yüzden diğer kuracağınız program vb.ç sonrasında kurmayın derim yeniden Windows kuracağınız için. Bir önemli hususta yeniden kurulumda kurduğunuz her şey silinsede ekran kartına yaptığınız güncelleme silinmiyor bilginiz olsun. Biostan sadece RAM frekansı 3000mhz çıkardım onun haricinde hiçbir ayara dokunmadım.

Yapabildiğim testleri ve oyun deneyimlerini de ekleyeyim.

CyristalDiskMark Testi:
OCCT Testi:
İşlemci Max: 87 Dereceyi gördü 10dk test ettim.
Ekran KArtı Vbios güncelledikten sonraki değerler: (güncellemeyenler karşılaştırabilir)

PUBG Steam Versiyon: Full ayarlarda
ortalama 120fps
CS GO: full ayarlarda
180-300fps
Valorant: full ayarlarda
170-300fps
World of tanks: full ayarlarda sd client
90-170fps

Sonuçlar bu şekilde sormak istediğiniz bir şey varsa buyrun bildiğim kadarı ile yardımcı olurum.
crystal disk mark testi biraz kötü gibi

Nikmikyok

80+
vga driver indikten sonra abdullah abinin dediğini mi yapıyoruz bios firmware seçeneğinde ki 2 sürücüyü sırayla kuruyoruz demi
Aynen sıralama önemli o konuda önce vga sürücüsünün gücelleyip sonrasında vbios 1 ve 2 yi güncelliyoruz. Her güncellemede yeniden başlatarak.
crystal disk mark testi biraz kötü gibi
CyristalDiskMark test sonucu bence yeterli, ssdnin vaad ettiği hızlara ulaşılabiliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Murathan Saydam
Aynen sıralama önemli o konuda önce vga sürücüsünün gücelleyip sonrasında vbios 1 ve 2 yi güncelliyoruz. Her güncellemede yeniden başlatarak.

CyristalDiskMark test sonucu bence yeterli, ssdnin vaad ettiği hızlara ulaşılabiliyor.
Hocam bende bi kurulum listesi yaptımda rica etsem bakarmısın bi eksik var mı? yanlış var mı?

Açtığım konu; https://donanimarsivi.com/forum/konu/da-sistem-2-kurulum-listesi.80334/#post-686550

BugraSamet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
904
İsim
Buğra Samet
Bence korkulacak bir durum yok müsterih olun, buradaki olumsuz yorumları okuyunca ne yalan söyleyeyim bende biraz evham yaptım ama gerek olmadığı anlaşıldı elime ulaşan kargodan. Bana 12 günde geldi kargo, süreci ups takip numarası ve il şubesini arayıp takip ettim. Şöyle de bir dezavantajım vardı Kastamonu ilçesinde yaşıyorum ups kargo haftada bir gün geliyor. Rahat olun elinize ulaşır en kısa sürede inşallah, çözemediğiniz durumlarda bu forumdaki arkadaşlar her şekilde yardımcı olur eminim. Sistemde olumsuz bulduğum tek taraf RGB kontrolcüsüne ulaşmak için kasanın kapağını açmak ve oradan değiştirmek (Asus Prime b450m-K anakartlarda). Ankartta malesef rbg ile ilgili giriş yok onun dışında çok iyi.
Bende merkez deyim siz neredesiniz 12 gün iyi süre gelmiş :D

Aykut4057

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
972
İsim
Aykut bütüner
chipset sürücüsünü kuruyorum attığın linkteki bro

Rnxz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Rnxz
anlamadıgım bisi var hocam. Abdullah abinin dediği şeyi yaptıktan sonra format atıyorsunuz ve kurulan driverler falan silinmiyor mu ? formattan sonra tekrar indirmek gerekmez mi onları ?

Yuzzy41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Yusuf Yavaş
Ekran kartı bu hangi driver kuralım

Ekler

• F102F87E-F5E3-4C27-9CEE-DC6FE0D32E0C.png
    F102F87E-F5E3-4C27-9CEE-DC6FE0D32E0C.png
    688.5 KB · Hit: 95