Neler Yeni

Dünya ve Evrenin Öyküsü 24 saat olsaydı... hangi saatte ne olurdu? Evimizin öyküsü

Bilgici Bilim

80+ Bronze
aklımdaki bilgilerden yazdığım için hatalarım şimdiden affola

00:00 Büyük Patlama evrenin başlangıcı.
00:10 İlk basit Yıldızlar Basit gezegenler.
00:30 Kütle Çekimi sayesinde İlk daha uzun ömürlü Yıldızlar ve Toplulukları Galaksiler.
01:30 Samanyolu Galaksimiz Oluştu
06:00 Yavru Sınıfı Yıldızımız Oluştu (güneş Torundur 3'üncü kuşak yıldızdır) 30+ gezegen vardı güneş sistemimizde ilk zamanlarda ve pek bir kaos doluydu.
06;30 Gezegen X-Hyptia ile çarpıştı dünya oluştu Muazzam bir ışık ve ısı çıktı fırlayan parçalar gezegenin etrafında yörüngeye oturdu(satürn gibi)
06;50 Dünyanın orta kısımlarına ağır olan metaller çökmeye başladı Demir çekirdeği oluştu Bu çekirdek manyetik kalkanımızı oluşturuyor dönüşüyle şuan dursaydı hepimiz yanarak ölürdük
07;00 Ay Oluştu
07;15 Yavaş yavaş kayalık yüzey ortaya çıkmaya başladı
07:30 Kuyruklu yıldız yağmuru yeni bir evreye girdi Dünyayı bombalamaya başladı (kuyruklu yıldızlar yıldız değildir esasen donmuş sudur)
07:50 Dünyada ilk okyanus oluştu 1 gün 4-5 saat sürüyordu sadece Ay günümüzden 5 kat daha yakındı 40 metrelik dalgalar en ufak dalgalardı
08:00 Yeni bir meteor yağmuru evresine girildi tam 100 milyon yıl sürdü ilk temel yaşam yapı taşlarını dünyaya taşıdı ve okyanusların zeminindende magmadan gelen karışım yayılmaya başladı (yaşam için gerekli idi
10:00 İlk tek hücreliler ortaya çıktı Sliviyen devri idi
11:00 atmosfere neredeyse %50 oksijen doldu
12:00 atmosfer %100 e yakın bir oksijen doldu artık tek hücreliler zarar veriyordu Oksijen olursa BUZ DEVRİ tetiklenir dünya kar topu oldu en ince yeri bile 50 metredi buzun volkanlar bile patlayamıyordu.
14:00 buz çatlamaya başladı buzun altında uzun zaman kalan ilk tek hücreliler ölmemek için evrim geçirmişti! ilk çok hücreliler Volkanlarda atmosfere karbondioksit pompalamaya başladı.
16:00 Devoniyen devrideyiz İlk çenesiz Balıkların ortaya çıktığı bu dönemde günümüz okyanusuyla alakası yoktu pikaya gibi ufak canlılardan 5 metrelik çelik gibi ağzı olan avcı tepe balıklarına... 3 metrelik kabuklu solucanlara ev sahipliği yapıyordu. dünya huzur doluydu desem inanmayın galaksimizin bize yakın köşesinde olan bir gama ışın patlaması dünyayı vurdu bu bir nötron yıldızından geliyordu yüzeye yakın canlılar öldü %90 lık bir soykırım
17:00 Oksijen atmosferin en tepesinde güneş radyasyonları sayesinde Ozona dönüştü. Artık karada yaşam hazır mıydı? ilk köpekbalıklarıda bu zamanlarda çıktı
18:00 Karbonifer Devri eğrelti otlarının egemenliği 4 metrelik kırkayaklar1.5 metrelik yusufcuklar 1 metrelik örümcekler 50 cm lik hamamböceklerinin hükümdarlığı Tohum daha yeni çıkmaya başlamıştı çoğu tür sporla ürüyordu sporda gereksiz yere aşırı suya ihtiyaç duyar bu sebeple kıyılarda yaşam vardı sadece. İlk Timsahlarda bu zamanlarda çıktı
19:30 permiyen dönemi 400-600 m.y.ö. İlk kertenkeleler henüz dinazor değiller 4 ayaklı sürüngenlerin hakimiyeti. Tam dünya huzur bulmuştu ne oldu? Permiyen soykırımı! Rusya büyüklüğünde bir alanda patlamalar meydana gelmeye başladı okyanuslar asitten pembeye dönüştü! türlerin %85 i tükendi
21:30 Trias devri Artık günler 17 saat İlk dinazorlar ve evrim yarışı henüz yeni başladı tek kıtada çatlaklar oluşmaya başladı dünya sonunda tek okyanustan kurtuluyordu. bir sonraki jura dönemine doğru açılmaya başladı
tamda bu nokta şuanki arabistanın eski konumu oraya akın eden deniz sürüngenlerinin dinazorların cesetleri inanılmaz derecede toplanmaya başladı suudilerin petrol zengini olma sebebide budur.
İlk memeliler ortaya çıktı.
22:30 jura dönemi günler 18-19 saat civarları orta ölçekli dinazor türleri çıktı çeşitlilik fırlama yaptı. karada yaşayan samur benzeri kürklü bir memeli dinazor korkusundan suya evrilmeye başladı siz ona günümüzde YUNUS diyeceksiniz Henüz yunusa benzer bir yanı yok
23:00 65.000.000 Yıl önce Dinazorların imparatorluğu altın dönemindeydi bir kısmı kuş benzeri canlılara dönmüşmüştü (orta ve küçük olanlar) diğerlerinde ise otoburlar büyüme eteburlar daha az büyüme ama daha çok silahlanma eğilimine girdi Dinazorlara yeryüzünde bir rakip yoktu memelilerin çoğu fare boyutunda çerez avlardı. dikkat edin yer yüzünde yoktu mermiden 4 kat daha hızlı everestten 2 km daha büyük KT astroidi hariç!
23:15 45.000.000 yıl önce ilk primatlar ortaya çıktı ama bu dönemde bile bazı yerlerde dinazor izleri bulunmuştur. tavuk yerken 2 kere düşün kim bilir hangisiydi :D
23:50 Son buzul çağı
23:55 son buzul çağının doruk noktası ve artık bitişe doğru
23:57 ilk İNSAN
23:59:59 Sen doğdun

1 saniyedir hüküm sürdüğümüz dünyada ne kadar acı getirdik...
yorum yapmayı ihmal etmeyelim hemen kaybolmasın.

giganotosaurus_86609.jpg

Son düzenleme:

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Evrenin yaşı 13.8 milyar yılken ve dünyanın yaşı 4.5 milyar yılken nasıl oluyor da bu 24 saatlik evrenin oluşumundan şu ana kadar geçen süreyi kapsayan bu çizgide dünya saat 03:00'te oluşabiliyor.

Dayıların facebookta paylaştığı yanlış ve saçma bilgilerden farkı yok kusura bakma da.

Facebookta paylaşım yapan dayılardan biriysen de alınma lütfen.

Son düzenleme:

Bilgici Bilim

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evrenin yaşı 13.8 milyar yılken ve dünyanın yaşı 4.5 milyar yılken nasıl oluyor da bu 24 saatlik evrenin oluşumundan şu ana kadar geçen süreyi kapsayan bu çizgide dünya saat 03:00'te oluşabiliyor.

Dayıların facebookta paylaştığı yanlış ve saçma bilgilerden farkı yok kusura bakma da.

Facebookta paylaşım yapan dayılardan biriysen alınma lütfen.
14.2 Milyar yılıda başka bilim insanları savunuyor 13.8 genel kanı değil 20 sene önce 13.8 dı ona bakarsan 13.5 14 arası da genel kanılardandır. Baya kesin konuşuyorsun zaman yolculuğumu yaptın
Onu bende biliyorum yolda yürürken telefondan yazdım aklımda olan kadarı ile 10 yıldan fazladır amatör paleontoloji ve astronomi ye içimde aşk besliyorum
Güncellemeye ihtiyacım vardır belki Ama senin KESİNLİKLE var
Çok taktiysan saatleri değiştireyim saatler dışında oradakiler kanılıdır
Lütfen emek verdiğim konuyu dağıtma

Son düzenleme:

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
14.2 yılsa daha kötü değil mi daha da geç olması lazım ama anlamıyorsun ki. Konu vermeye çalıştığın mesaj değil. Onda sorun yok. Yanlış ve saçma bilginin nesine saygı duyayım ya da bunu paylaşmana göz yumayım. Gönderi paylaşıyorsan eleştiriye de açık olacaksın. Olamıyorsan da paylaşım yapma bence. İster engellerim ister yorum yaparım sizi pek alakadar etmiyor.
10 yıldan fazladır amatör paleontoloji ve astronomi severim
O zaman sevdiğin bilim dallarına saygın olsun. Doğru bilgiyle yaz ayak üstü yazıyorsun diye kronolojik sırayı karıştırma.
Burası edebiyat bölümü değil. Bilim bölümüne açmışsın yani yazdığın şeylerin bir doğruluğu olsun. Aklımdan kaldığı kadarıyla diye bir şey olamaz. Hadi biraz sapma olsun da bu nedir yaw.

Bilgici Bilim

80+ Bronze
14.2 yılsa daha kötü değil mi daha da geç olması lazım ama anlamıyorsun ki. Konu vermeye çalıştığın mesaj değil. Onda sorun yok. Yanlış ve saçma bilginin nesine saygı duyayım ya da bunu paylaşmana göz yumayım. Gönderi paylaşıyorsan eleştiriye de açık olacaksın. Olamıyorsan da paylaşım yapma bence. İster engellerim ister yorum yaparım sizi pek alakadar etmiyor.

O zaman sevdiğin bilim dallarına saygın olsun doğru bilgiyle yaz ayak üstü yazıyorsun diye kronolojik sırayı karıştırma.
Burası edebiyat bölümü değil bilim bölümüne açmışsın yani yazdığın şeylerin bir doğruluğu olsun. Aklımdan kaldığı kadarıyla diye bir şey olamaz. Hadi biraz sapma olsun da bu nedir yaw.
Evrim ile pek Aranız pek yok anlaşılan Bilgiler doğrudur. saatleri düzeltiriz çok takma
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgi doğrudur saatleri hesap etmeden yazdım maksat Eleştiri olsun sanırım

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Evrim ile konunun ne alakası var. Harbi fesybuk dayısı çıktın. İyi bayramlar hayırlı cumalar.
Benim ne bilip ne bilmediğime takılarak, konuyu kendi üstünden benim üstüme taşımaya çalışacağına düzelt o zaman saatleri,

Son düzenleme:

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Evrim ile konunun ne alakası var. Harbi fesybuk dayısı çıktın. İyi bayramlar hayırlı cumalar.
Düzelt o zaman saatleri, benim ne bilip ne bilmediğime takılarak, konuyu kendi üstünden benim üstüme taşımaya çalışacağına.
Harbiden maksat eleştiri olsun
Saatleri düzelttim başka takıldığın
Sen Eksikleri Tamamlada okusun madem Ben bildiklerimi yazdım

Mert099

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Mert
Bence de çok tutarlı değil. Bilim den çok edebiyat yapmak gibi bir şey olmuş çünkü konu başlığı ''Evrenin Öyküsü 24 saat olsaydı''
Bilgiler doğru olsa da verdiğin bilgilerin çoğu dünya üzerinden.
Mesela bu bir bilim makalesi olsaydı hem yanlış başlık hem de yanlış içerik olurdu.
(Eleştiri)

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Bence de çok tutarlı değil. Bilim den çok edebiyat yapmak gibi bir şey olmuş çünkü konu başlığı ''Evrenin Öyküsü 24 saat olsaydı''
Bilgiler doğru olsa da verdiğin bilgilerin çoğu dünya üzerinden.
Mesela bu bir bilim makalesi olsaydı hem yanlış başlık hem de yanlış içerik olurdu. (
(Eleştiri)
Olsaydı diyor zaten saatleri hesap etmedim ayak üstü yazdım
Maksat dünyanın hikayesi
Bilgi kısmına gelecek olursak hepsi kabul görmüştür

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Maksat dünyanın hikayesi
Maksat dünyanın hikayesi felan değil. Boş bir konu açıp mesaj kasıyorsun insanlarla etkileşime giriyorsun bir konuda bilgili görünüp egonu tatmin ediyorsun.
Saatleri düzelttim başka takıldığın
Düzelen hiç bir şey yok.
Senin deyiminle evrenin yaşı 14.2 milyar yılsa ve dünyanın yaşı da 4.5 milyar yıl ise 24 saatlik dilimde dünyanın oluşumunun gerçekten 06:30'a denk geldiğini düşünüyorsan ya da kaça denk gelmesi gerektiğini hesaplayamıyorsan böyle bir gönderi paylaşma.
Ya da saatleri çıkar, evrenin şuana kadar geçen kronolojik çizelgesi diye başlık at öyle paylaş.
Sonra da içeriğe bakalım. Şu ayak üstü yazdığın aklında kalan yarım yamalak bilgilerde hata var mı.
Bu gönderinin bilimle alakası yok.

Bilgici Bilim

80+ Bronze
egonu tatmin ediyorsun.
Böyle bir yorum yapana yanıt vermeye lüzum yok. Kafasına göre suçluyor.

Neredeyse aynısını Nat Geo da izleyebilirsin Aynen onlarında bilimle alakası yok
Konuşurum Nat. Geo ile bilimle alakanız yok derim dostum unutursam hatırlat

Bilgici Bilim

80+ Bronze
Bilime bakın hele. Ego tatmini ve bilim üzerinden prim. Neyse engel.
Yalan mı Küresel ısınma nedir hakkın rahmeti mi?

1 saniyedir bulunduğumuz dünyaya çok zarar verdik bu kelime ego ve pirim oldu üzüldüm adına bunu böyle yorumladığını bilsem başta yanıt vermezdim dünyanın durumuna üzülmek egoistlikmiş...

Küresel ısınmayı düşünmek egoistlik...
Hatam varsa özür dilerim ama göremiyorum
Saatleri hesap etmedim.çokta büyütülecek bir durum değil
Arkadaş konuyu neden maf etti bilmiyorum

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
974,995
Üyeler