Neler Yeni

DÜŞÜK BÜTÇELİ İKİNCİ EL KASA TOPLAMA DENEYİMİM VE TAVSİYELERİM!

Merhaba arkadaşlar,
Sizden ricam şu eğer bütçeniz 1500TL nin altındaysa sonuna kadar dayanıp okumanızı tavsiye ederim, Şimdiden teşekkürler,
Sürekli etrafımdaki insanların artık bilgisayarlarının yetersiz geldiğinden fakat bütçesininde pek fazla olmadığını duyuyorum bu konuya şöyle bir çözüm getirebilirim.
1.Anakart modelinizi tespit edin,

2.Anakartınıza yükseltme yapabilir misiniz kontrol edin,
3.Anakartınızın desteklediği işlemcilere bir göz atın.

Bu adımları izledikten sonra zaten eğer anakartınız tatmin edici seviyede yükseltmeye müsaitse anlatacaklarımı dinlemeye devam edin ya da kendinize çevrenizden kullanılmayan anakartlara bir bakın derim.
Şimdi size kendi kasa toplama hikayemden bahsedeyim...
*Bilgisayarımda düzenleme yapmadan önce;*
Gigabyte h61m-s2pv 2.0 - Anakart (1155 Soket, Ddr3)

Pentium R G645 2.90Ghz 3Mb - İşlemci
Nvidia GeForce G210 Dx10.1 1GB - Ekran Kartı
Ddr3 Kinston 2GB 1333Mhz - Bellek

350Gb Toshiba - Hard Disk
Kaç watt olduğunu bile bilmediğim traktör gibi çalışan bir güç kaynağım vardı...

Sistemin bu mevcut hali ile lol en düşük grafiklerde 50fps, Cs go dust2 10-25 fps, demek istediğim faciaydı hiçbir şey yapamıyordum artık fps yükseltme taktikleri vs. kurtarmadı beni...

Anakartımın sunduğu destek şu şekildeydi;
16GB DDR3 RAM
i3,i5,i7 2.Nesil 1155 Soket

Bunlar yeterliydi bana kafama koydum ve parça parça almaya başladım ram ve işlemci ile başladım;
i5 2500 3.30 Ghz 6Mb 4Core + 8Gb Kingston 1333Mhz Ram aldım ve bu ikisine toplam 340 TL ödedim
Bir süre böyle idare ettim, elime para geçince bu sefer psu ve depolama birimi aldım
120GB HiLevel SSD + 630 Watt Raidmax 630RSS Psu aldım ve bu ikisine toplam 280 TL ödedim
Biliyorum neden 630 Watt neden 500 değil der gibisiniz ama ucuz buldum aldım işte ^.^ Son olarakta ekran kartımı satın aldım
R9 270 2GB Dx11.2 256Bit Aldım 350 TL ödedim
*Son olarak bu ekran kartında VGA çıkış olmadığı için monitörümde de sadece Vga çıkış mevcuttu dönüştürücü aldım VGA to HDMİ buna da 40 TL ödedim*

Totale vurursak toplamda 1010 TL gibi bir mebla çıktı cebimden bu ücreti birden ödemedim 3 ay gibi bir süreç içerisinde araştırarak pazarlık yaparak buldum ve toparladım.

TOPARLAMAK GEREKİRSE;
Varsayalımki anakartınızda yok benim elimdeki gibi bir anakartı etrafınızdakiler çöpe atıyordur ya da kullanmıyordur isteyin çekinmeyin yada verin bir 100 lira daha pazarlıkla denk bir ekran kartı bulursunuz tercih tamamen size ait. Şuan mevcut fps deneyimim şu şekilde;
LoL - Full Grafik - 150-230 FPS
Cs Go - Full Grafik- 100-130 FPS
Gta V - Param olursa alıcam bi ara editler yazarım onuda :)

BU AŞAMADA MERAK ETTİĞİNİZ BİR SORUNUZ OLURSA YETEBİLDİĞİM KADARIYLA SEVE SEVE CEVAPLARIM, SAĞLIKLI KALIN DA FORUM!

XUNZSHUW

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
57
İsim
Avni Balcı
Instagram
https://instagram.com/itsmexunzshuw
Steam
https://steamcommunity.com/id/
Facebook
xunzshuwofficial
Twitter
xunzshuw
Rehber tadında güzel bir yazı olmuş. Ama renkli yazdığın yerlerde daha açık renk tonları kullanırsan daha iyi olur.

Ventus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Müptezel
Onu alacağına apu sistem al diyenler gelmeden :D

Ventus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru