Neler Yeni

Yardım ekran kartı fanı fan devri %60 da iken ses yapıyor nasıl cozebilirim

Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Berat
kullanmış olduğum ekran kartı fanı çalışmaya başladığı zaman ciddi derecede ses yapıyor ilk basta valorant falan oynuyordum fan çalışmadığı için sıkıntı yoktu ancak last of us ve assassin's Creed falan oynamaya başlayınca sesi fark ettim ilk başlarda önemsemedim dedim olması gerekiyordur belki ama bence olmaması gerekiyor videoyu bırakıyorum izleyip bana yardımcı olur musunuz nasıl cozebilirim bu durumu (kart 2 fanli ondeki fanı elimle durdurunca ses gidiyor dönmeye başlayınca yine ses çıkarıyor bu neden oluyor nasıl çözeceğim alalı tam 1 yıl oldu ince hesap gaming gecesinde aldım dediğim gibi bu hep yapıyordu ancak önemsemedim fan devrini %70 80 yapınca aşırı fazla ses çıkarıyor videodaki fan hızı devri %100 fan %55 e kadar ses çıkartmıyor %55 60 dan sonra bu ses çıkmaya başlıyor)

Awsed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Zeynel Çalık
knka senin fanlar sürtüyor bir yere. ekran kartını söküp kontrol et fan kanatları nereye takılıyor bak

Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Berat
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
knka senin fanlar sürtüyor bir yere. ekran kartını söküp kontrol et fan kanatları nereye takılıyor bak
içini açmaya korkuyorum daha garantisi var yeni ürün parçalara aşina yım ama bilemedim ve evet sanırım sürtüyor kasayı yan yatırdım ses gitti kasayı dik konuma geri getirdim yine ses çıkmaya başladı sence içini açıp baksam mı

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Hakan Keksin
içini açmaya korkuyorum daha garantisi var yeni ürün parçalara aşina yım ama bilemedim ve evet sanırım sürtüyor kasayı yan yatırdım ses gitti kasayı dik konuma geri getirdim yine ses çıkmaya başladı sence içini açıp baksam mı
Tahminlerim şöyle

1.Fan devri yükselince artan devir de fan ve motor birleşim yerinde bir sürtünme var galiba yağlanması lazım sökülüp bakım yapılmalı.

2.Fanlar tozlanmış devir sonrası fan yaprakları fan çercevesine sürtüyor arasın da toz veya yün toz gibi bir şey var galiba.

3.Yoğun yük altın da Fan devri artan hız dan dolayı rpm seviyesi yükseliyor gpu aşırı ısınıyor galiba dereceleri de paylaş yük altın da at ve senin kartın mech model bir kart gibi geldi bana mech yapısı ile soğutması çok iyi değil.

4.Belki Fan ayarları Gereksiz yük de olabilir herhanği bir müdahale ettin mi ?

5.Ses'ten bana pek coil whine sesi gibi gelmedi ama bir ihtimal coil whine olabilir 6000 serisin de sık rastlanan bir şey.

Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Berat
Tahminlerim şöyle

1.Fan devri yükselince artan devir de fan ve motor birleşim yerinde bir sürtünme var galiba yağlanması lazım sökülüp bakım yapılmalı.

2.Fanlar tozlanmış devir sonrası fan yaprakları fan çercevesine sürtüyor arasın da toz veya yün toz gibi bir şey var galiba.

3.Yoğun yük altın da Fan devri artan hız dan dolayı rpm seviyesi yükseliyor gpu aşırı ısınıyor galiba dereceleri de paylaş yük altın da at ve senin kartın mech model bir kart gibi geldi bana mech yapısı ile soğutması çok iyi değil.

4.Belki Fan ayarları Gereksiz yük de olabilir herhanği bir müdahale ettin mi ?

5.Ses'ten bana pek coil whine sesi gibi gelmedi ama bir ihtimal coil whine olabilir 6000 serisin de sık rastlanan bir şey.
(evet ekran kartım mech modeli MSI Radeon Rx 6750xt Mech 2x OC) 1: ekran kartı dediğim gibi yeni bu yıl içinde 0 aldım yağlanması gerektiğini düşünmüyorum ama olabilir çarşıda bir bilgisayarcı ya falan götürsem anlayıp yaparlar mı?

2: kasami her zaman temiz tutarım içinde hiç toz yok denilecek kadar azdır sürekli görünen tozları bezle silerim ve evet fanin yaprakları sürtme yapıyor olabilir ve söyle bir şer var mesela fanlar çalışıyor ve ses çıkarıyor ya bı an da ses gidiyor bir süre güzel bir şekilde çalışıyor daha sonra tekrar ses cikmaya başlıyor bazen tam ses gitti diyorum uzun süre cikmiyo sonra yine çıkıyor

3: 7 dakikalık 1080P de bir furmark testi fotoğrafi burda( kasamin içinde sadece arkada ve üstte toplam 2 tane egzoz fanı var ekstra 2 fan daha alacağım öne takmak için (yaza doğru)

4: bilmiyorum herhangi bir müdahale yapmadım kart kendinden overclock lu aşağı ya bir fotoğraf bırakıyorum MSI after burner dan ve şuan bu mesajı yazarken furmark testi devam ediyor şuan 15 dakika oldu test ( eklediğim fotoğrafların kalitesini dusurmem gerekiyor site kabul etmiyor okunuyordur umarım)

5 : ne olduğunu anlamadım önemli bir şey mi?
(şuan bu mesajı yazarken ilk basta ses çıkıyor di şu son 10 dakikadır o ses yok geçti gibi geliyor ama sanırım başlar birazdan ne garip bir şey bu HQHWIWHWIBDAKNSKDNF)
+ bu furmark testini ilk mesaji yazarken çekmiştim şuan bidaha cektim fotoğraf koyuyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

videonun birisinde ses çıkıyor yük altında diğer videoda ses çıkmıyor bi bak istersen

Ekler

• IMG_20231205_215936.jpg
    IMG_20231205_215936.jpg
    2.1 MB · Hit: 21
  • IMG_20231205_220822.jpg
    IMG_20231205_220822.jpg
    66.8 KB · Hit: 21
  • IMG_20231205_221142.jpg
    IMG_20231205_221142.jpg
    1.8 MB · Hit: 18
Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Hakan Keksin
5.Coil Whine, ekran kartlarında kullanılan bazı indüktörlerin kalitesiz ya da yetersiz olmasından dolayı karta aşırı yük bindiğinde karttan gelen tıslama sesidir.

Furmark testin de gözüktügü gibi Ekran kartı aşırı yükte sogutmuyor fan devri %80 de genelde bu kartta %40-50 Max:60 olur ben de kullandım artı fazla değil ama coil whine var CW şans ona bir şey yapamazsın seninki Mech olduğu için sogutmuyor fan devri yükseliyor yeni aldım dedigin için de termal macun da ve termal ped'te bir sıkıntı yok bildigin kartın normal durumu istersen bir driver sil ddu ile sonra yeni sürüm den 2 sürüm öncesi yükle yada kartı elinden çıkart farklı model al msi mech uçuz bir karttır genel de msi mechlerin hepsi low budget düşük fiyatlı giriş seviyesi kart modeli olarak geçer herhani bir problem görmedim böylede kullanabilirsin sadece fan devri arttıgı için ses geliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Berat
5.Coil Whine, ekran kartlarında kullanılan bazı indüktörlerin kalitesiz ya da yetersiz olmasından dolayı karta aşırı yük bindiğinde karttan gelen tıslama sesidir.

Furmark testin de gözüktügü gibi Ekran kartı aşırı yükte sogutmuyor fan devri %80 de genelde bu kartta %40-50 Max:60 olur ben de kullandım artı fazla değil ama coil whine var CW şans ona bir şey yapamazsın seninki Mech olduğu için sogutmuyor fan devri yükseliyor yeni aldım dedigin için de termal macun da ve termal ped'te bir sıkıntı yok bildigin kartın normal durumu istersen bir driver sil ddu ile sonra yeni sürüm den 2 sürüm öncesi yükle yada kartı elinden çıkart farklı model al msi mech uçuz bir karttır genel de msi mechlerin hepsi low budget düşük fiyatlı giriş seviyesi kart modeli olarak geçer herhani bir problem görmedim böylede kullanabilirsin sadece fan devri arttıgı için ses geliyor.
tamamdır çok teşekkürler ne yazikki kartı elimden çıkartma gibi bu durum yok böyle kulanacam artik kasaya büssürü fan takarım:dd

tamamdır çok teşekkürler ne yazikki kartı elimden çıkartma gibi bu durum yok böyle kulanacam artik kasaya büssürü fan takarım:dd
bu arada Asus prime b450m a 2 anakart var bende bu anakart a uygun RGB fan çoklayıcı bulabilir misin bana ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Hakan Keksin

bu arada Asus prime b450m a 2 anakart var bende bu anakart a uygun RGB fan çoklayıcı bulabilir misin bana ?
https://www.teknobiyotik.com/akasa-besli-pwm-fan-coklayici-flexa-kablo.html#!prettyPhoto https://www.akakce.com/kasa-aksesua...-lu-pwm-coklayici-kablo-fiyati,248775902.html https://www.trendyol.com/alfais/4303-4-pin-fan-coklayici-y-pwm-coklayici-splitter-kablosu-p-34342931

Top Bottom