Neler Yeni

Yardım Ekran Kartım Yandı, Yeni Ekran Kartı Tavsiyesi?

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
İnternetten kargo ile gönderebileceginiz yerler var hocam. Ensa bilgisayar vardi youtube video falan atıyordu orayla bi konusabilirsiniz.
Teşekkür ederim hocam, bakayım. Bu konuda hiçbir bilgim yoktu.

heraishere

80+ Bronze
Hatay'ds öyle bir yer yok ama sizin önerdiğiniz bir yer varsa, şansımı deneyebilirim hocam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran kartını bu hâliyle çalıştırmayı denemek istiyorum aslında ama diğer parçalara da zarar verir diye korkuyorum.

Sağolasın hocam, bunlara da bakayım.
Bu haliyle çalışacağını zannetmiyorum. Ancak iyi bir elektrikçinin üstesinden gelemeyeceği bir durum olmadığını düşünüyorum. Sanırsam kısa devre kaynaklı direncin olduğu bölümde bir ariza meydana gelmiş. Ve direncin yanındaki devre elemanı da bundan nasibini almış. Hâlâ tamir edilebilir olduğu kanaatindeyim.

_Zaur_

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,437
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
İlk Görüntü almayınca pc çalışır durumda neden ekrankartının kablosunu çıkardın ki?
Şaka mısın kardeşim? Rtx 4060 bile alma onada yazık olur.

Monitörün hdmi kablosunu ekrankartına değilde anakarta bağlayıp görüntü alamıyorum diyen o kadar adam varki.

Ll3G1OnN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
192
İsim
Yağız Arslan Baytekin
Arkadaşlar, sistem özelliklerim aşağıdaki gibi. 3060ti kullanıyordum fakat bugün ekran kartı yandı. Yeni ekran kartı alacağım, ne önerirsiniz?

Şu ikisini gördüm ama bunların kronik sorunu var mı, hiç bilmiyorum.

Sistem Özelliklerim:
Anakart:
Asus Rog Strix B450-F Gaming
İşlemci: Ryzen 5 3600
Ram: Corsair Vengeance (2x8 GB) 3200mhz
PSU: Sharkoon SHP650 V2 650W 80+

knk git sistemi sat yeni sıfır sistem al

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
İlk Görüntü almayınca pc çalışır durumda neden ekrankartının kablosunu çıkardın ki?
Şaka mısın kardeşim? Rtx 4060 bile alma onada yazık olur.

Monitörün hdmi kablosunu ekrankartına değilde anakarta bağlayıp görüntü alamıyorum diyen o kadar adam varki.
PC çalışır durumda iken kabloyu çıkarmadım hocam.

Ekran kartına gelen güç kablosu takılı iken, pc güç almıyordu. O kabloyu çıkarınca, pc güç alıyordu ama ekrana görüntü vermiyordu. Bilgisayar tamircisine götürdüm. Ekran kartının güç kablosunu takmadan, pc'yi çalıştırdık. Ekrana görüntü gelmedi dediğim gibi. Sonra bilgisayarı kapatıp psu'nun fişini çektik. Ekran kartına güç kablosunu taktık. Ardından psu'nun fişini de takıp güç tuşuna bastık ve ekran kartından siyah dumanlar çıktı.

Yani, çalışır durumda iken tak çıkar yapmadık tabii ki.

Benim işlemcim Ryzen 5 3600, bu model anakarttan görüntü vermeyi desteklemiyormuş. Bu yüzden görüntü geliyor mu diye ters edemiyorum. Deneyebileceğim yedek ekran kartı da yok ne yazık ki.

Yanmış olan ekran kartını çıkardım bilgisayardan. Anakarta, klavye, mouse, kulaklık, ethernet kablosunu falan taktım. Bilgisayarı çalıştırdım. Anakartın üzerinde beyaz ışık yandı. (Görüntü geldi anlamına geliyor.) Kulaklıktan, Windows açılış müziği sesi geldi. Şifreyi girdim klavyeden. Ardından, Alt+F4+Enter kombinasyonlarını kullandım ve bilgisayar kapandı. Bu yüzden geri kalan sistemin çalıştığı kanısına vardım. Bu yüzden de, sistemi yenilemek yerine sadece ekran kartı almaya karar verdim.

Sistemi, daha ileriki zamanlarda yenileyeceğim fakat şu an biraz durumum sıkışık. Yenildiğimde, DDR5'li sağlam bir sistem almak istiyorum.

knk git sistemi sat yeni sıfır sistem al
Bunu da düşündüm hocam. Ekran kartı olmadan elimdeki sistemi satmam çok zor maalesef. Uzun süre bekleyecek vaktim yok.

4060ti alabilirsen en mantıklısı olur
Buna karar kıldım. Hangi markanın, hangi modelini almam konusunda kararsızım. Bazı modellerin kronik arızası varmış. Sorunlu bir ekran kartı almak istemiyorum.

Bir öneriniz var mı bu konuda?

Bu haliyle çalışacağını zannetmiyorum. Ancak iyi bir elektrikçinin üstesinden gelemeyeceği bir durum olmadığını düşünüyorum. Sanırsam kısa devre kaynaklı direncin olduğu bölümde bir ariza meydana gelmiş. Ve direncin yanındaki devre elemanı da bundan nasibini almış. Hâlâ tamir edilebilir olduğu kanaatindeyim.
Ensa Bilgisayar ile görüşeceğim hocam. Tamir olursa, bu ekran kartı ile birlikte tüm sistemi satıp, yeni sistem alabilirim.

Cavuskerem

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,770
İsim
Kerem Çavuş

Ekran kartına gelen güç kablosu takılı iken, pc güç almıyordu. O kabloyu çıkarınca, pc güç alıyordu ama ekrana görüntü vermiyordu. Bilgisayar tamircisine götürdüm. Ekran kartının güç kablosunu takmadan, pc'yi çalıştırdık. Ekrana görüntü gelmedi dediğim gibi. Sonra bilgisayarı kapatıp psu'nun fişini çektik. Ekran kartına güç kablosunu taktık. Ardından psu'nun fişini de takıp güç tuşuna bastık ve ekran kartından siyah dumanlar çıktı.

Benim işlemcim Ryzen 5 3600, bu model anakarttan görüntü vermeyi desteklemiyormuş. Bu yüzden görüntü geliyor mu diye ters edemiyorum. Deneyebileceğim yedek ekran kartı da yok ne yazık ki.

Yanmış olan ekran kartını çıkardım bilgisayardan. Anakarta, klavye, mouse, kulaklık, ethernet kablosunu falan taktım. Bilgisayarı çalıştırdım. Anakartın üzerinde beyaz ışık yandı. (Görüntü geldi anlamına geliyor.) Kulaklıktan, Windows açılış müziği sesi geldi. Şifreyi girdim klavyeden. Ardından, Alt+F4+Enter kombinasyonlarını kullandım ve bilgisayar kapandı. Bu yüzden geri kalan sistemin çalıştığı kanısına vardım. Bu yüzden de, sistemi yenilemek yerine sadece ekran kartı almaya karar verdim.

Sistemi, daha ileriki zamanlarda yenileyeceğim fakat şu an biraz durumum sıkışık. Yenildiğimde, DDR5'li sağlam bir sistem almak istiyorum.

Bunu da düşündüm hocam. Ekran kartı olmadan elimdeki sistemi satmam çok zor maalesef. Uzun süre bekleyecek vaktim yok.

Buna karar kıldım. Hangi markanın, hangi modelini almam konusunda kararsızım. Bazı modellerin kronik arızası varmış. Sorunlu bir ekran kartı almak istemiyorum.

Ensa Bilgisayar ile görüşeceğim hocam. Tamir olursa, bu ekran kartı ile birlikte tüm sistemi satıp, yeni sistem alabilirim.
Arasında kaldığın modelleri atarsan yardımcı olayım

Senin konunu okudum dün PC’ye su döküldü benim kart da gitti :D

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
Ensa Bilgisayar ile görüştüm, ekran kartının resmini attım. Aşırı yandığını ve kurtarılamaz olduğunu söyledi ne yazık ki... Mecbur yeni kart alacağız.

Arasında kaldığın modelleri atarsan yardımcı olayım
Hocam, telefondan pek bir modele bakamadım aslında. Elimin altında pc olsa araştıracağım ama hiçbir fikrim yok şu anlık.

Senin konunu okudum dün PC’ye su döküldü benim kart da gitti :D
Hadi yaa, çok geçmiş olsun. Bir alamet var üzerimizde 😅

Ll3G1OnN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
192
İsim
Yağız Arslan Baytekin

20k bütçeye ryzen 5 5600 rx 7600 lü sistem var vatan da atarım istersen link

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
20k bütçeye ryzen 5 5600 rx 7600 lü sistem var vatan da atarım istersen link
Hocam, sistem alırsam DDR5'li üst seviye bir sistem kurmak istiyorum. Bir de, elimdeki anakart falan bozuk olmadığı için(inşallah), onları şimdilik yenilemek istemiyorum aslında. 15K civarında bir bütçede kalıp, sadece ekran kartı almak istiyorum şu an için.

Top Bottom