Neler Yeni

Elektrik Elektronik Mühendisliğinde Elektrik Kısmının Geleceği

ibrlptkn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
İbrahim Alptekin
Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz gibi elektrik elektronik mühendisliği okuyanlar arasında yazılıma yönelenler, gömülü sistemler gibi yazılım ve elektriğin karışık olduğu alanlara yönelenler ve sadece elektriğin, güç sistemlerinin vs. olduğu safi elektrik alanına yönelenler var. Yani benim gördüğüm bu şekilde, yanlışım varsa lütfen düzeltin. Şimdi ben kendimi büyük ihtimalle yazılımın popülerleşmesinin de etkisiyle hep yazılım tarafına yakın gördüm, ya da öyle sandım, elektriğe karşı da hep önyargılıydım. Okuduğum elektronik mühendisliği bölümüm de 1 sene uzayınca, il dışında sevmediğim bölümde o kadar sene okuyup sonunda yazılıma yöneleceğime kendi şehrimdeki bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş yaparım, birçok dersimi de saydırırım, kendi evimde de rahat ederim düşüncesiyle merkezi yatay geçiş yaptım. Fakat yazılımın içine girdikçe, özeldeki iş ilanlarındaki şartları vs okudukça, derslerle haşır neşir olup projeleri yapmaya çalıştıkça bana en uzak bölümün de yazılım mühendisliği olduğunu gördüm. Ama tecrübe oldu diye düşünüyorum. Benim kişisel olarak aradığım şey bi alanda uzman olmak. Ama yazılım gibi karışık ve sürekli güncellenen bi alanda,yıllarca ekran başında saatlerimi geçirmem gereken bi alanda uzman olabilecek motivasyonu kendimde bulamıyorum. Yapacağım işin tamamen dijital dünyada olmasındansa, fiziki dünyada değişmeyen fizik koşullarında, yazılım gibi güncellenmeyen bir iş olmasının mantıklı olacağını düşünüp, tekrar eski bölümüme dönüp elektriğin yazılımdan en uzak alanında kendimi geliştirip usta olmak fikri cazip gelmeye başladı. Bu yüzden sizce elektriğin geleceği nasıldır? Fiziksel olarak hissedeceğim, değişmeyen fizik kuralları çerçevesinde ustası olabileceğim iş elektrik mühendisliği olabilir mi? Geri dönme kararım sizce mantıklı mıdır? Çok uzun bir yazı oldu sanırım, kusuruma bakmayın. Düşüncelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Top Bottom