Neler Yeni

Elektrik kablosu ile telefon (internet) kablosu bağlanır mı ?

Uğur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Uğur Duran
Instagram
ugurdurann_
Steam
zehnX
Öncelikle sorum komik veya mantıksız olabilir ama merak ettim ve yardıma ihtiyacım var. Telefon(internet) kablosu pcnin yerine tam yetmiyor. Fazladan elektrik kablom var bur ucu kesik diğer ucuda kesebilirim olur derseniz. Bunları birleştirem interneti verir mi sonuçta ikisinde içi bakır diye iletir diye düşünüyorum.

pr0phet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Mehmet Emin Güneşli
Öncelikle sorum komik veya mantıksız olabilir ama merak ettim ve yardıma ihtiyacım var. Telefon(internet) kablosu pcnin yerine tam yetmiyor. Fazladan elektrik kablom var bur ucu kesik diğer ucuda kesebilirim olur derseniz. Bunları birleştirem interneti verir mi sonuçta ikisinde içi bakır diye iletir diye düşünüyorum.
şimdi ethernet kablosunun içinde 8 tane ince kablo oluyor senin aynı kablodan yani cat6 kablo ile uzatman lazım ve kabloları lehimleyip üstünü makaron ile kapaman lazım ki iyi korumak için. Uzatma işlemi bitince kablonun ucuna rj45 bağlaman lazım bu kabloların sırasıda var onları doğru yapman lazım renklerine göre rj45 bağlamak için pensesi lazım. Yani en mantıklısı daha uzun kablo alıp onu takmak. İyi lehimleyemezsen ve bağlayamazsan temassızlık olur hiç yapmaya gerek yok.

Uğur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Uğur Duran
Instagram
ugurdurann_
Steam
zehnX
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
şimdi ethernet kablosunun içinde 8 tane ince kablo oluyor senin aynı kablodan yani cat6 kablo ile uzatman lazım ve kabloları lehimleyip üstünü makaron ile kapaman lazım ki iyi korumak için. Uzatma işlemi bitince kablonun ucuna rj45 bağlaman lazım bu kabloların sırasıda var onları doğru yapman lazım renklerine göre rj45 bağlamak için pensesi lazım. Yani en mantıklısı daha uzun kablo alıp onu takmak. İyi lehimleyemezsen ve bağlayamazsan temassızlık olur hiç yapmaya gerek yok.
Hocam ilk kablo binanın aşağıdan gelen kablo koridora geliyor. Bende de 3. Resimdeki kablodan var ve ben bunları birleştirirsem internet alabiliyoruz ama PC istedigim yerde olmuyor tam 2. Kabloda elektrik kablosu ekstra bunu birleştirirsem diye soruyorum. Hattım VDSL burada.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam ilk kablo binanın aşağıdan gelen kablo koridora geliyor. Bende de 3. Resimdeki kablodan var ve ben bunları birleştirirsem internet alabiliyoruz ama PC istedigim yerde olmuyor tam 2. Kabloda elektrik kablosu ekstra bunu birleştirirsem diye soruyorum. Hattım VDSL burada.
3. Kablonun bir ucu böyle açık diğer ucu modeme takılacak şekilde ucu var.

Ekler

• IMG_20230303_133301.jpg
    IMG_20230303_133301.jpg
    1.8 MB · Hit: 50
  • IMG_20230303_133325.jpg
    IMG_20230303_133325.jpg
    1.8 MB · Hit: 39
  • IMG_20230303_133500.jpg
    IMG_20230303_133500.jpg
    1.1 MB · Hit: 67

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
521
İsim
Furkan Enes Kaplan
hocam kablo uzadıkça direnci artar bu yüzden sinyalde parazıtler olabilir ufak bi deneme yapıp sonuçlara gore kablo alırsınız

pr0phet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Mehmet Emin Güneşli

3. Kablonun bir ucu böyle açık diğer ucu modeme takılacak şekilde ucu var.
bu kablolar ne kablosu anlamadım normalde pc ye giden kablo cat6 kablo olur

Uğur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Uğur Duran
Instagram
ugurdurann_
Steam
zehnX
bu kablolar ne kablosu anlamadım normalde pc ye giden kablo cat6 kablo olur
Kusura bakmayın ben yanlış açıkladım yeni fark ettim pc ile modem yan yana olduğu için kafam karıştı ben modem için soruyorum.
Yani ilk foto binanın aşağısından bizim koridora gelen. İkinci foto elektrik kablosu. Üçüncü foto ise hali hazırda 1. Kablo ile birleşip internet alabiyorum telefon kablosu yani. Ben 1 ile 3. Kablo arasına 2. Kabloyu taksam olurmu diyorum

hocam kablo uzadıkça direnci artar bu yüzden sinyalde parazıtler olabilir ufak bi deneme yapıp sonuçlara gore kablo alırsınız
Peki hocam bu iki farklı kablodan hangisi daha iyi modema takıcam kabloyu hat VDSL yani biri düz biri tel tel. Hangisi daha iyi sonuç verir.

Denedim ve oldu arkadaşlar sonuçta ikisinde bakır diye olur diye tahmin ediyordum ama denemeye korkuyordum bı tık. Sadece son bir soru aklımda kaldı şu attığım kablolardan biri düz bakır diğeri tel tel bakır telefon kabloları bunlardan hangisi daha iyidir ?

Ekler

• IMG_20230303_134717.jpg
    IMG_20230303_134717.jpg
    1.4 MB · Hit: 34
  • IMG_20230303_134739.jpg
    IMG_20230303_134739.jpg
    1.2 MB · Hit: 122
  • IMG_20230303_140016.jpg
    IMG_20230303_140016.jpg
    1.1 MB · Hit: 21
Son düzenleme:

pr0phet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Mehmet Emin Güneşli
Kusura bakmayın ben yanlış açıkladım yeni fark ettim pc ile modem yan yana olduğu için kafam karıştı ben modem için soruyorum.
Yani ilk foto binanın aşağısından bizim koridora gelen. İkinci foto elektrik kablosu. Üçüncü foto ise hali hazırda 1. Kablo ile birleşip internet alabiyorum telefon kablosu yani. Ben 1 ile 3. Kablo arasına 2. Kabloyu taksam olurmu diyorum

Peki hocam bu iki farklı kablodan hangisi daha iyi modema takıcam kabloyu hat VDSL yani biri düz biri tel tel. Hangisi daha iyi sonuç verir.

şimdi normalde modeme takman için rj11 lazım ucuna takıcan ama orda 4 tane kablo olması lazım 2 değil. 4 kabloyu rj11'e bağladıktan sonra modeme takabilirsin ama o kabloda niye 2 tane var anlamadım
61GsmIFJU3L._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Uğur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Uğur Duran
Instagram
ugurdurann_
Steam
zehnX
şimdi normalde modeme takman için rj11 lazım ucuna takıcan ama orda 4 tane kablo olması lazım 2 değil. 4 kabloyu rj11'e bağladıktan sonra modeme takabilirsin ama o kabloda niye 2 tane var anlamadım
Alıntıyı görüntüle
Benim böyle 2 kablolu ve interneti veriyor şuan. Dediğim gibi son bir soru aklımda kaldı yukarda attığım kablo biri düz bakır diğeri diğeri tel tel bakır kablo hangi kablo daha iyidir yada fark yokmudur.

Ekler

• IMG_20230303_140453.jpg
    IMG_20230303_140453.jpg
    1.2 MB · Hit: 42

pr0phet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Mehmet Emin Güneşli
ben şimdi anlamadım sen yukarda tel kabloyu ve düz set kabloyu mu bağlamaya çalışıyorsun? eğer öyleyse bağlarsın lehimlicen üstünüde makaronla kapatıcan elektrik bandıylada olur ama o en son attığın fotodaki rj11 e bağlayamazsın onu demeye çalışıyorum

Uğur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Uğur Duran
Instagram
ugurdurann_
Steam
zehnX
ben şimdi anlamadım sen yukarda tel kabloyu ve düz set kabloyu mu bağlamaya çalışıyorsun? eğer öyleyse bağlarsın lehimlicen üstünüde makaronla kapatıcan elektrik bandıylada olur ama o en son attığın fotodaki rj11 e bağlayamazsın onu demeye çalışıyorum
Hocam ilk olarak bu iki kablo arasında bir fark olurmu bunu öğrenmek istiyorum bilmiyorsanız sorun değil tabi. Biri düz bakır sert diğeri yumuşak tel tel bakır. Daha sonra ne yaptığımı veya ne yapmak istediğimi anlatayım.

Ekler

• IMG_20230303_134717.jpg
    IMG_20230303_134717.jpg
    1.4 MB · Hit: 13
  • IMG_20230303_134739.jpg
    IMG_20230303_134739.jpg
    1.2 MB · Hit: 14
Son düzenleme:

pr0phet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
417
İsim
Mehmet Emin Güneşli
bu ikisini birbirine bağlarsın sıkıntı
Hocam ilk olarak bu iki kablo arasında bir fark olurmu bunu öğrenmek istiyorum bilmiyorsanız sorun değil tabi. Biri düz bakır sert diğeri yumuşak tel tel bakır. Daha sonra ne yaptığımı veya ne yapmak istediğimi anlatayım.

yok

Uğur

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Uğur Duran
Instagram
ugurdurann_
Steam
zehnX
Yada hocam boşverin ben kendi yöntemim ile yaptım bi şekilde ve oldu şuan internet var yaptığım şeylere baktım yazı ile anlatılmaz olduğu düşündüm ya video ile yada canlı kamera falan açmam lazım ki anlayasınız çok karışık cidden ama işin sonunda internet var konunun ana amacıda elektirk kablo ile internet iletilir mi idi o da oldu ama kullanmıcam vazgeçtim. Zaman ayırıp bilgi verdiğiniz içinde teşekkür ederim.

Top Bottom