Neler Yeni

En çok önerilen Aoc ve Lenovo monitörler sorunlu mu?

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,956
İsim
Abdullah Aydoğdu
Forumda en çok önerilen ve 4-5 bin fiyat bandında lider olarak gösterilen 2 monitör AOC 24G4X ve Lenovo Legion R25I-30 hakkında birkaç araştırma yaptım çünkü ben de monitör bakıyorum.

Lenovo ile başlamam gerekirse hem YouTube'de, hem de Reddit gibi forumlarda özellikle düşük parlaklıkta ''flickering'' probleminden sıkça bahsedilmiş.
Bunun dışında FPS sayacının takılı kalması ve kapanmaması sorunundan şikayetçi olanlar da mevcut.
En çok yaşanan problemlerden birisi de ''Standby'' sorunu. Monitör kendini uyku moduna alıyor ve kabloyu tak-çıkar yapmadan düzelmiyor.
Bütün bu problemlerden dolayı zaten Lenovo'yu direkt kafadan eledim. Zaten internette neredeyse hiç ayrıntılı bir incelemesi mevcut değil.
Mesela hiçbir incelemede kontrast oranının ölçüldüğünü görmedim.

AOC'u araştırdığımdaysa en büyük probleminin renk sorunu olduğunu gördüm. Konu hakkında çok fazla şikayet yok, sayılı insan bu konudan rahatsız olmuş ancak hepsinin şikayetçi olduğu şey aynı. Monitörde renkler daha mor, pembe, mavi şeklinde gözüküyormuş. 1-2 tane forumda bu konu hakkında aynı kişiler tarafından ve 1-2 tane de internet mağazalarındaki yorumlarda aynı problemden bahsedildiğini gördüm. Hepsinin şikayeti aynı. Mor, pembe ve mavi renkler baskın ve kötü gözüküyorlar.

AOC daha sorunsuz gibi gözüktü Lenovo'ya kıyasla ancak 5 bin liraya yakın fiyatı olan monitörlerde böyle göz ardı edilemeyecek problemlerin olduğunu görmek üzücü.
Ortalama bir fiyatta, sorunu olmayan, her şeyi ortalama bir monitör bulamadım. Dünyanın parası verilmeyecekse her bir IPS panelde bir sıkıntı mı var?

Top Bottom