Neler Yeni

İnceleme Gigabyte G24F Monitör İnceleme

Funny

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
İbrahim Kamay
Öyle bir yazmışsın ki aldığıma pişman oldum vallahi. İade etmeyi düşünüyorum. :D

Edit: G27Q-Ek 27'' aldım ben. Yanlış Monitörün incelemesine yorum atmışım. :D

Son düzenleme:

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
G24F-2 ile bu konuyu hazırlarken şansa denk geldim. Tahminimce Coil Whine sorunu giderildi ve fabrika OC ayarı 180Hz'e yükseltildi. DCI-P3 renk gamı önceki yani bu modele göre %5 kadar artmış görünüyor ama satış stratejisi yapılmış bence, ben aynı paneli kronik sorununu giderip fabrika OC miktarını arttırıp tekrar satacaklarını düşünüyorum.
Konuyu yazdıktan 10 gün sonra G24F-2'nin satışa çıkması da iyi tesadüf oldu, şu an G24F'ten daha ucuza satılıyor. Almak isteyenler bakabilir.

Grambel16

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
E.Y
Konuyu yazdıktan 10 gün sonra G24F-2'nin satışa çıkması da iyi tesadüf oldu, şu an G24F'ten daha ucuza satılıyor. Almak isteyenler bakabilir.
F2 ile arasındaki fark hz mi?
Bende aşağıdaki linkteki monitör mevcut 2 3 aylık satacağım 24 alacağım 27 oynadığım oyunda büyük geliyor ekranı takip edemiyorum yanlış seçim yapmışım https://www.itopya.com/aoc-27-27g2u...c-premium-g-sync-fhd-ips-gaming-monitor_u9096

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
F2 ile arasındaki fark hz mi?
Bende aşağıdaki linkteki monitör mevcut 2 3 aylık satacağım 24 alacağım 27 oynadığım oyunda büyük geliyor ekranı takip edemiyorum yanlış seçim yapmışım https://www.itopya.com/aoc-27-27g2u...c-premium-g-sync-fhd-ips-gaming-monitor_u9096
Tam olarak arasındaki farklar belli değil sadece fabrika Hz OC miktarının arttığını kesin olarak söyleyebiliriz.
G24F-2 hakkındaki tahminlerim konu içerisinde bulunuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer G24F-2 modelini satın alan olursa bana ulaşırsa sevinirim merak ettiğim bir konu var.

exa_tr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Sedat Eren
Tam olarak arasındaki farklar belli değil sadece fabrika Hz OC miktarının arttığını kesin olarak söyleyebiliriz.
G24F-2 hakkındaki tahminlerim konu içerisinde bulunuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer G24F-2 modelini satın alan olursa bana ulaşırsa sevinirim merak ettiğim bir konu var.
hocam yarin g24-2 modelini satın alacağım size ulaşırım

Utku16

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Hüseyin
aynı modeli kullanıyorum kasım ayında 1750 TL gibi bir fiyata aldım genel olarak çok menmunum
overclok nasıl yaptığını paylaşırsan denemek istiyorum

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
aynı modeli kullanıyorum kasım ayında 1750 TL gibi bir fiyata aldım genel olarak çok menmunum
Bende aynı indirimde satın almıştım monitörü, bu videoda Recep Baltaş nasıl overclock yapacağınızı güzel bir şekilde açıklamış.

En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,290
İsim
Yusuf İslam Sofuoğlu
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar ve Telefon
Instagram
zcosef
Steam
Hesef
Discord
cosef#0601
Hocam elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Benim sormak istediğim bir konu var En sonda karşılaştırdığınız 24G2ZU modeline sahibim ancak donanım olarak tek anlamadığım parça monitör desem yeridir. Ghosting testi vs hangi testleri yapmam gerek ve değerlerinin iyi mi kötü mü olduğunu nasıl anlayabilirim? Ek olarak USB'leri kullanmak için bir kablo gerek onun için önerebileceğiniz bir kablo var mıdır?

exa_tr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Sedat Eren
amd ekran kartın var ise direk ekran kartı amd driverından yapıyosun nvidia da öyle diye biliyorum

Utku16

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Hüseyin
nvidia ekran kartı kullanıyorum sorunsuz şekilde 180 hz yaptım üstünü denemedim bu benim için yeterli

Atlas Savaş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
272
İsim
Atlas

Kağıt Üstündeki Teknik Özellikler
Monitörün kağıt üstündeki teknik özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Parlaklık (8/10)
Monitör 300cd~ parlaklık sunabiliyor; aslında gayet yeterli bir parlaklık, ''keşke biraz daha parlak olsaydı'' dediğim hiç olmadı bu zamana kadar, aksine 300cd'nin biraz daha altında kullanıyorum.

Kontrast (8.2/10)
Monitörün kontrast değeri 1150:1, IPS paneller için ortalamanın üzerinde bir değer.
Kontrast ne diye soracak olan olursa en basit tabirle siyahın gerçekçiliği diyebiliriz fakat diğer renklere de katkısı var.

Renk Gamı (8.5/10)
Monitör sRGB'nin %98'ini kapsıyor ve sRGB gamut hacmi %122.5, renk gamı geniş ve doyurucu renkler üretiyor.

Burayı biraz açmak istiyorum ve biraz monitörler hakkında da genel bilgilendirme yapmak istiyorum. sRGB dediğimiz şey bir renk uzayı ve dijitalde gördüğümüz çoğu içerik bu renk uzayına göre yapılıyor. ARGB ve DCI-P3, NTSC gibi farklı amaçlar için kullanılan farklı renk uzayları da var. Bizim için önemli olan daha çok sRGB renk gamı.
Alıntıyı görüntüle
Kenarı çizgili olan sRGB'nin kapsadığı renk aralığı, renkli olan üçgense G24F'in kapsadığı renk aralığı. Çizgili üçgenin üstündeki ufak bir yeri G24F kapsamıyor bu sebeple monitörün sRGB'yi kapsama oranı %98.
G24F'in üçgenine baktığımızda sağda ve sol üstte sRGB üçgeninin dışına çıktığını görüyoruz, bu sebeple sRGB üçgenine oranladığımızda monitörün gamut hacmi %122.5 oluyor.

Işık Sızması (7.7/10)

o32tcgq.jpg

Işık sızması model aynı olsa da monitörden monitöre değişebiliyor. Bendeki monitörde ışık sızması bu şekilde, günlük kullanımda hiç fark etmiyorum.
Fotoğrafta 1 tık fazla çıkmış, gerçeğine en yakın çekebildiğim buydu.

Tepki Süresi ve Yenileme Hızı (9.8/10)
Monitörün en can alıcı yeri de bu kısım. Panelimiz SS IPS(SuperSpeed IPS) olarak geçiyor ve gerçekten hızlı bir panel kullanıyor. Yenileme hızı ise native/gerçek 165Hz ve fabrika çıkışı 170Hz OC imkanı sunuyor. Tabi benim gibi manuel OC yaparsanız 180Hz üstünü görebilirsiniz, şahsen ben 183Hz'e kadar çıkabildim sizin monitörünüzün çıkabileceği maksimum hertz oranı ± değişebilir. Tahminimce herkes 180Hz üstünü görebilir çünkü (ufak bir spoiler) yeni gelecek olan G24F-2 modeli de fabrika çıkışlı 180Hz imkanı sunuyor.

Bazılarınız monitöre OC yapmak zararlı mı diye sorabilir bunu da UFO testi sitesini yaratan, monitörler hakkında birçok makalesi bulunan, yıllardır bu işin içinde olan kişinin cevabını bırakıyorum:

Kısaca özetlersek hız aşırtmanın çoğunlukla kalıcı hasara neden olmadığını ve işlemciye OC yapmaktan daha güvenli olduğunu söylüyor, yine de sorumluluk size ait. Tek dikkat etmeniz gereken nokta eğer manuel OC yapacaksanız monitördeki ''Aim Stabilizer'' genel adıyla Backlight Strobing ayarını açmayın. Ben açmıştım ama yine de ne olur ne olmaz manuel OC yapacaksanız siz açmayın.

Tepki süresi ve overdrive modlarının panel ile optimizasyonu muhteşem. 165/170Hz'de Smart OD ayarı, 183Hz'de bir üst overdrive kademesi olan Picture Quality ayarı çok iyi sonuçlar veriyor.
Sonuçları karşılaştırmak için biraz kıyaslama yapmak istiyorum.

UFO testi monitörün ghosting olup olmadığına ve tepki süresinin nasıl olduğunu anlamamızda yardımcı oluyor. UFO'nun arkasında bıraktığı ize, ayaklarına, kırmızı kısımdaki siyah çizgilere, uzaylının kafasına, kıyafetine, eline, elinde tuttuğu sopanın karesine dikkat ederek kıyaslayabilirsiniz.​
Referans UFO görüntüsü
Alıntıyı görüntüle
170Hz Smart OD ayarında görüntüsü
Alıntıyı görüntüle
183Hz Picture Quality ayarında görüntüsü
Alıntıyı görüntüle

Referans UFO görüntüsü ile kıyaslayınca ''ee bunun neresi güzel'' demiş olabilirsiniz, soldaki görüntüyü elde edebilmek için günümüz teknolojisi yeterli değil.
Monitörü biraz da bilindik diğer monitörler ile kıyaslayalım. En başta dediğim UFO'nun belirli kısımlarına dikkat edin. Bu farklar haraketli nesnelerde(örn. CS:GO'da mouse'yi aniden çevirdiğinizde) önemli oluyor.

Bu kadar kıyaslama yeterli bence, sonuç olarak monitörün tepki süresi ve motion bluru(haraket bulanıklığı) hertzine göre çok iyi. TN panel performansı veriyor desek yalan olmaz.

HDR (?/10)
Açıkçası HDR performansı hakkında ne desem bilemedim, daha iyi HDR performansı olan monitör kullanmadığım için buna puan vermeyeceğim
ama monitörün parlaklığını ve HDR renk gamını düşündüğümüzde giriş seviye HDR olduğunu söyleyebilirim. Ben genelde kapalı kullanıyorum, çok bir şey beklemeyin.

Backlight Strobing ''Aim Stabilizer'' Modu (3/10)
Bu mod monitörün motion blurunu azaltmaya yarıyor ama bu monitörde düzgün çalışmıyor.
Modu açınca parlaklık düşüyor(bu normal), renkler bir tuhaf oluyor ve Inverse Ghosting oluşuyor.​
Aim Stabilizer Modu
Alıntıyı görüntüle
Normal ayar
Alıntıyı görüntüle

Renk Derinliği ve Renk Bantlanması (8/10)
Monitör aldığım bilgiye göre gerçek 8-Bit fakat FRC desteği olmadığı için çok bir esprisi kalmıyor. Doğal olarak bazen videolarda şu şekilde bantlanmalar görülebiliyor.
.

Ergonomi (6.6/10)
Monitör sağa sola dönemiyor ve pivot(dik konuma getirme) özelliği yok. Öne -5° arkaya +20° eğilebiliyor. Yükseklik ayarı 13cm'ye kadar ve mekanizmanın ayar hissiyatı başarılı. Her monitörde standart oldu ama yine de söyleyelim 100x100 Vesa desteği var. Monitörün ayağı ağır, ayağının masada çok yer kapladığını söyleyemem ama daha az yer kaplayan ayaklar da var.
Genel olarak ayağının rahatsız etmediğini söyleyebilirim.

Monitörün portları (9/10)
1x DP 1.2
2x HDMI 2.0
1x Kulaklık girişi
1x USB Portları için USB Type-B
2x USB 3.0
1x Güç girişi
Alıntıyı görüntüle

Kutu İçeriği (9.5/10)
1x HDMI(Muhtemelen 2.0)
1x DP
1x USB HUB için kablo
1xGüç Kablosu
(Daha sonra fotoğraf eklenecek.)

Diğer Merak Edebileceğiniz Özellikler
G-Sync/FreeSync uyumlu
Karanlığı gösterme modu: Var
Crosshair: Var
Flicker Free ve Mavi ışık filtresi: Var
Hoparlör: Yok
Gigabyte HDMI portunda hz sınırlaması yapmamış, HDMI ile 183Hz alabiliyorum.

Başka merak ettiğiniz sorular olursa sorun buraya ekleyelim.

Monitörün Kronik Sorunu ve G24F-2
Monitörün Coil Whine sorunu var, bu sorun garanti kapsamında olup eğer aldığınız monitörde çıkarsa servisten iade/değişim raporu alabilirsiniz.
G24F-2 ile bu konuyu hazırlarken şansa denk geldim. Tahminimce Coil Whine sorunu giderildi ve fabrika OC ayarı 180Hz'e yükseltildi. DCI-P3 renk gamı önceki yani bu modele göre %5 kadar artmış görünüyor ama satış stratejisi yapılmış bence, ben aynı paneli kronik sorununu giderip fabrika OC miktarını arttırıp tekrar satacaklarını düşünüyorum.

Alınır mı? Alternatif Model
Backlight Strobing düzgün çalışsa ve monitör 10-Bit olsa tadından yenmezdi.
2 saat kadar 280Hz VG259QM modelini kullanma şansım oldu ve ben hertz olarak motion blur olarak aşırı fark hissetmedim ikisi arasında. Yan yana koyup denesem belki sonuç farklı olabilirdi.

Bu monitör yerine 144-165Hz önerebileceğim EX2510S modeli var ki fiyatı bu monitörün(indirimli fiyatının) 1K üstünde satılıyor, gerçi o monitör de şuan indirimde.
İndirim zamanında G24F kesinlikle tavsiye edeceğim bir monitör.

İnceleme buraya kadardı, elimden geldiğince her özelliğine değinmeye çalıştım, bazı kısımları da daha sonra eve gittiğimde ekleyeceğim. (Fotoğraflar, monitörün OSD menüsü vs.)

İncelememi okuduğunuz için teşekkürler.

Çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık

Top Bottom