Neler Yeni

İnceleme Eşi Benzeri Görülmemiş Oyun: Noita

39731

80+ Platinum
En İyi Cevap
22
Selamlar efenim.

Şimdi elimizde "Noita" isimli İndie bir oyun var. Bu oyunu 3 kısıma göre değerlendireceğim.

1-Oynanış
2-Hikaye
3-Teknik Kısımlar optimizasyon,buglar,yapay zeka, grafik vs.

En başta dilerseniz oyun hakkında bilgiler vereyim.

Noita, "Nolla Games" tarafından piyasaya sürülmüş Aksiyon-Macera-Roguelike türü bir oyundur. Noita, canavarlarını Fin Mitolojisinden esinlenerek oluşturuyor.

Fakat asıl olay bu değil. Noita'nın iddaası ve benim bu oyuna "Eşi Benzeri Görülmemiş" dememin bir nedeni var.

Oyunun iddasına göre, "Her Pixel" kırılabiliyor, parçalanabiliyor, patlayabiliyor veya çevre etkenlerine maruz kalabiliyor. Ve cidden de bunu başarabiliyorlar.

Şimdi gelelim ilk konumuza, yani Oynanışa.

Oynanış zaten bu oyunun en büyük iddaası. Oyunda çeşit çeşit, bol bol, türlü türlü asalar ve büyüler bulunuyor.

İşin asıl güzel kısmı, bu asalardaki büyülerin yerini değiştirip, asaları çok daha güçlü hale getirebilmemiz. Fakat bunun ölümcül tarafları var tabii ki.

Oynanışı zevkli kılan diğer bir etken ise çevredeki hemen hemen herşeyin kullanılabilmesi ve taktiksel bir şekilde yaklaşabilmemiz.
Her düşmanın kendince zayıf ve güçlü olduğu yerler var.
Oynanış genel olarak çok zevkli, detaylı ve stratejik.

Oynanışa 10 üzerinden 9 veriyorum.

Sırada ise, Hikaye var. ya da yok mu desem? 🤭

Evet doğru oyunun bir hikayesi yok desem yeridir. Hikayeye dair "oyun içi" elle tutulur bir şey bulmanızın ihtimali neredeyse yok. Evet bu tarz bir oyunda hikayeye önem vermek biraz saçma olur ama en azından beni oyuna daha fazla bağlayabilmesi için hikayesi olsun isterdim. Mesela "Hades" beni öyle öyle uzun süre oynattırdı kendine. Tamam Noita'nın asıl odağı oynanış biliyorum, ama az da olsa bir hikaye fena olmazdı.

Ama yine de ilerledikleri yolu ve mitoloji üzerinden ilerledikleri için, Hikayeye 10 üzerinden 6 veriyorum

Sırada ise, Teknik Kısımlar var.

Oyun teknik bakımdan fena değil. Optimizasyonu ortalama. Yer yer kastığı zamanlar oldu. Yapay zekayı ise beğendim. Zaten oyundaki düşmanların tek başına neredeyse bir değeri bile yok. İşin içine diğer düşmanlar ve çevre faktörleri girince zorlaşmaya başlıyor. Ha kendi halinde yapay zeka iyi.

Bug kısmına gelir isek, oyunda en fazla 3-4 kez bug ile karşılaştım daha da bug falan görmedim.

Grafikler bir pixel oyuna göre bana göre göz alıcı. Özellikle patlamalar vs. çok güzel görünüyor.

Benim asıl sinirimi bozan bir nokta var. Oyunu controller ile oynamanıza neredeyse imkan olmaması. Evet Noita'da gamepad desteği var fakat oynamanıza imkan yok öyle diyeyim. Ben önüme gelen her oyunu gamepad ile oynamayı seviyorum ama iş Noita'ya gelince daha 30. saniyede kanser olmaya başlıyorsunuz. Ne Aim alabiliyorsunuz ne de bir şey yapabiliyorsunuz. Oyunun hiç gamepad desteği olmasa tamam derdim ama ciddi ciddi üzerinde uğraşıp ekledikleri gamepad desteğini bu denli kötü yapmaları beni üzdü.

Bunların hepsini yan yana getirdiğimiz zaman, ben Teknik Kısımlar a 10 üzerinden 7 veriyorum

Evet efenim bu kadardı. Böyle incelemeye değer bulduğum oyunları ara sıra bu konseptte inceleyeceğim. Daha farklı yerlere değinmemi istiyor iseniz yorum yazıp belirtebilirsiniz. Benden bu kadardı.

Venom35

80+ Bronze
güzel bir inceleme olmuş fakat her paragraf farklı renk olunca biraz gözüm yoruldu

alperenn01

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,516
İsim
Alperen Ceylan
Instagram
Alperen.cyln
Beyaz yazdığın yer hic mi gözükmüyor yoksa bir bug fln mi eline sağlık bu arada

Vesemir Dayı

80+ Platinum