Neler Yeni

Eşit Ağırlık / Sayısal ve Üniversite konuları // Kafam Çok Karışık

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,824
İsim
Akın Taşkan
Ablam diş hekimliği okuyor, senin gibi fen lisesi çıkışlı. edebiyat yapmadan sadece sayısal kısmını yaparak, ea sıralaması 30k gelmişti.

Ben eşt ağırlıkcıyım ve sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim eğer matematiğin iyise üstüne çok az edebiyat katarak eşit ağırlıkta 7.5k rahat yaparsın
Teşekkür ederim

Dahası  
Reaksiyon skoru
176
İsim
Muhammed Emin Ocak

Kızgın Timsah

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
441
İsim
1 2
Aslında ablan haklı, eşit ağırlık öğrencilerinin çoğu salıyor. Eşit ağırlık öğrencilerinin çoğu matematik yapamıyor zaten. Matematik yaparak ciddi bir sıralama elde edebilirsiniz eşit ağırlık bölümünde.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Asıl soruma gelirsek... Ben sayısalda 50k'yi yapabileceğime inanıyorum. Çalışırsan zaten çok da zor değil bu. Ama aynı çalışma ile eşit ağırlıkta ne yapabilirim? Ablam birinci olursun eşit ağırlıktan girenler çalışmıyor zaten falan diyor dalga geçtiğini biliyorum ama yarım ciddi yarım dalga olarak söylüyor, çok daha iyi yaparsın mânâsında.

Benim asıl isteğim eşit ağırlıktan Uluslararası İlişkiler okumak. Ama en düşük istediğim ODTÜ 7.5k :D Sayısalda benim açımdan bu bayağı yüksek ve imkânsız görünen bir hedef. Ama ya eşit ağırlıkta?
Eşit Ağırlık okuyanların büyük kısmı matematik yapamıyor. TYT ve AYT'de Türkçe'yi çok iyi yaparsan matematik ile kolayca fark atarsın.
Diploma notunu 85 girdim.
1646295796885.png

Zâdegân

80+
Öncelikle eşit ağırlık okursan; matematik ve edebiyatını çok iyi yapmaya çalışmalısın. Zirâ matematiği ne kadar iyi yaparsan kendini o kadar ileri atarsın. Şunu unutma sayısal için çalıştığın süreyi eşit ağırlık için harcarsan 1. olursun gibi bir durum söz konusu değil. Zirâ eşit ağırlıkçıların en iyileri çok iyi, hem matematiği hem de edebiyatları çok iyi olduğu için onların önüne kendini atman zor olur. Ama dediğim gibi eğer edebiyatı tam doğru yapar isen ve matematikte de 35 doğru gibi bir sayıya ulaşırsan çok çok iyi bir derece elde edersin. Burada ki sıkıntı şu ki; matematiği bu kadar yapabilecek misin ve edebiyatı tam doğru yapabilecek misin? Bu 2 ayrıntıya dikkat eder ve bu 2 derse yoğunlaşırsan Allah'ın izniyle iyi bir derece sahip olur, seni tatmin eden üniversitelerden çok daha iyi bir yere gidersin. Son olarak tarih ve coğrafya gibi dersleri çıtır çerez olarak gördüğümü belirtmeliyim. İyi günler...

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,824
İsim
Akın Taşkan
Öncelikle eşit ağırlık okursan; matematik ve edebiyatını çok iyi yapmaya çalışmalısın. Zirâ matematiği ne kadar iyi yaparsan kendini o kadar ileri atarsın. Şunu unutma sayısal için çalıştığın süreyi eşit ağırlık için harcarsan 1. olursun gibi bir durum söz konusu değil. Zirâ eşit ağırlıkçıların en iyileri çok iyi, hem matematiği hem de edebiyatları çok iyi olduğu için onların önüne kendini atman zor olur. Ama dediğim gibi eğer edebiyatı tam doğru yapar isen ve matematikte de 35 doğru gibi bir sayıya ulaşırsan çok çok iyi bir derece elde edersin. Burada ki sıkıntı şu ki; matematiği bu kadar yapabilecek misin ve edebiyatı tam doğru yapabilecek misin? Bu 2 ayrıntıya dikkat eder ve bu 2 derse yoğunlaşırsan Allah'ın izniyle iyi bir derece sahip olur, seni tatmin eden üniversitelerden çok daha iyi bir yere gidersin. Son olarak tarih ve coğrafya gibi dersleri çıtır çerez olarak gördüğümü belirtmeliyim. İyi günler...
Bu yaz tatilinde biraz önden konulara bakacağım, tam bir fikir sahibi olmaya çalışacağım. Teşekkür ederim.

Zâdegân

80+

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,824
İsim
Akın Taşkan
Ne olmak istiyorsunuz, ona göre bölüm seçmek çok mühim.
Sorun da orada başlıyor. Diplomat olmak istiyorum ama başarabileceğimden korkuyorum, bilgisayar mühendisliğine mi kaysam diyorum. Bilgisayar mühendisi olmak, yazılımcı olmak çok hoşuma giden şeyler değil ama yazılımı da çok seviyorum zevk alıyorum. Kafam çok karışık.

Zâdegân

80+
Sorun da orada başlıyor. Diplomat olmak istiyorum ama başarabileceğimden korkuyorum, bilgisayar mühendisliğine mi kaysam diyorum. Bilgisayar mühendisi olmak, yazılımcı olmak çok hoşuma giden şeyler değil ama yazılımı da çok seviyorum zevk alıyorum. Kafam çok karışık.
İşte burada çok isabetli bir karar vermelisiniz. Bana sorarsanız, diplomat yolundan devam etmelisiniz. Saygın ve makamlı bir kimse olursunuz...

Top Bottom