Neler Yeni

Eski Bilgisayara Windows 10 Kurmak

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Kardeşim benim eski bilgisayarımı kullanıyor. Ekran kartı AMD Radeon HD 7700 Series, 250GB HDD'si ve 8GB RAM'i (single) var bilgisayarın. Hali hazırda Windows 10 kurulu ancak yıllardan beri hiç formatlanmadı ve ilk formatlayan da zaten büyük ihtimalle korsan Windows kurmuştu. Şu an hem çok kastığı ve takıldığı için hem de içindeki korsan Windows'tan, virüslerden ve gereksiz dosya kalıntılarından kurtulmak için format atmak istiyorum ama eski bir bilgisayar olduğu için formattan sonra gerekli driver'ları indiremeyeceğimden ve yeni Windows 10 sürümünü kaldırmayacağından, kısacası eskisinden daha kötü olacağından korkuyorum. Sizce sorun oluşur mu? Windows 10'u rahat rahat kaldırabilecek bir bilgisayar kendisi ama yine de dikkat etmem gereken bir şey var mı? Ekran kartımın driver'ını internette orijinal AMD sitesinde bulamıyorum mesela, bu driver sorununu formattan sonra nasıl çözebilirim?

EDIT: Ekran kartım HD 7750'ymiş, sistemde HDD değil SSD varmış.

Son düzenleme:

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,721
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı
7700 series dediğin 7730 7750 7770 falandır yani direkt 7700 diye bir kart yok.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,571
İsim
Emre Zengin
Kardeşim benim eski bilgisayarımı kullanıyor. Ekran kartı AMD Radeon HD 7700 Series, 250GB HDD'si ve 8GB RAM'i (single) var bilgisayarın. Hali hazırda Windows 10 kurulu ancak yıllardan beri hiç formatlanmadı ve ilk formatlayan da zaten büyük ihtimalle korsan Windows kurmuştu. Şu an hem çok kastığı ve takıldığı için hem de içindeki korsan Windows'tan, virüslerden ve gereksiz dosya kalıntılarından kurtulmak için format atmak istiyorum ama eski bir bilgisayar olduğu için formattan sonra gerekli driver'ları indiremeyeceğimden ve yeni Windows 10 sürümünü kaldırmayacağından, kısacası eskisinden daha kötü olacağından korkuyorum. Sizce sorun oluşur mu? Windows 10'u rahat rahat kaldırabilecek bir bilgisayar kendisi ama yine de dikkat etmem gereken bir şey var mı? Ekran kartımın driver'ını internette orijinal AMD sitesinde bulamıyorum mesela, bu driver sorununu formattan sonra nasıl çözebilirim?
Windows 10 kaldırır HDD'den dolayı drop yiyebilirsin (ani kasmalar ve yavaş açılma). Bilgisayarının tam modeli nedir acaba? Windows 7 yüklü mü geldi?

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Windows 10 kaldırır HDD'den dolayı drop yiyebilirsin (ani kasmalar ve yavaş açılma). Bilgisayarının tam modeli nedir acaba? Windows 7 yüklü mü geldi?
2012 yılında alınmış bilgisayar, Windows 8.1 ya da Windows 8 vardı içinde.
Mesaj otomatik birleştirildi:

7700 series dediğin 7730 7750 7770 falandır yani direkt 7700 diye bir kart yok.
Direkt 7700 Series diye bir kart varmış bu arada.

Acaba formattan sonra Aygıt Yöneticisi'nden direkt Windows'a sürücü mü indirtsem internetten? Öyle olur mu?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,415
İsim
Murat Orhan
Hocam SSD almayacaksan w7 pro kur. Ama sana tavsiyem en azından 120gb SSD alıp windows u ona kurman. Sistemin eski de olsa kötü değil.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,571
İsim
Emre Zengin
2012 yılında alınmış bilgisayar, Windows 8.1 ya da Windows 8 vardı içinde.
Windows 7 olsaydı hangi ekran kartı olduğu model olarak yazardı. Laptobun tam adını (modeli ile birlikte) biliyorsan yaz hangi ekran kartı takılı olduğunu söyleyeyim. Ek olarak Windows 8 veya 8.1 lisansı varsa Windows 10 da gir belki çalışır.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Windows 7 olsaydı hangi ekran kartı olduğu model olarak yazardı. Laptobun tam adını (modeli ile birlikte) biliyorsan yaz hangi ekran kartı takılı olduğunu söyleyeyim. Ek olarak Windows 8 veya 8.1 lisansı varsa Windows 10 da gir belki çalışır.
Laptop değil, masaüstü.

Hocam SSD almayacaksan w7 pro kur. Ama sana tavsiyem en azından 120gb SSD alıp windows u ona kurman. Sistemin eski de olsa kötü değil.
Windows 10 kurmam gerekiyor çünkü kardeşimin ve babamın o bilgisayarda önemli uygulamaları/dosyaları var. W10'da açılıp W7'de açılmazsa sıkıntı olur.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,571
İsim
Emre Zengin
Laptop değil, masaüstü.

Windows 10 kurmam gerekiyor çünkü kardeşimin ve babamın o bilgisayarda önemli uygulamaları/dosyaları var. W10'da açılıp W7'de açılmazsa sıkıntı olur.
Kusura bakmayın 7700 serisini görünce direk laptop zannettim. Ekran kartının üstünde yazması gerek hangi model olduğu.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Peki acaba ekran kartını söksem üstünde yazar mı hangi model olduğu? Ama benim bildiğim direkt HD 7700 Series. Hatta internette videoları, makaleleri var.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,571
İsim
Emre Zengin

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,415
İsim
Murat Orhan
Teşekkürler. Ama benim de dediğim gibi, direkt böyle bir kart var galiba. Aygıt Yöneticisi'nden sürücü aratsam olur mu?
Hocam hd 7770 veya 7750dir çok seçenek yok aralarında. Dediğim gibi w10 için minimum 120 GB SSD al

Top Bottom