Neler Yeni

Eski Bir Sistemden NAS Kurulur Mu?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Dostlar, eski bir bilgisayardan NAS kurulur mu?

CPU: Intel I3 540
RAM: 4 GB 1333 MHz (2+2) (Samsung)
GPU: HD Graphics
MoBo: Esonic H55KEL LGA 1156 (SATA 2.0)
HDD: 160 GB (WD Blue)
Case: Eski markası belirsiz 3 HDD yuvalı bir kasa (kozmetik bayağı iyi)
PSU: Inca 250 Watt (değiştirilecek)

İnternet hızı: 100 MBPS (Millenicom)

Alınacak olan HDD: 2x IronWolf 16 TB (RAID olacak)

Yazılımcı bir arkadaşım için böyle bir NAS sistemi toplanacak. PC kendisinde var. Alınması gereken parça HDD. 6 arkadaş ortak çalışıyorlarmış ve bu şekilde bir donanıma ihtiyaç duymuşlar. Ofisin kirası fazla gelmeye başladığından herkes kendi evinden çalışmaya devam edecekmiş. Sistem bahsettiğim arkadaşın evinde kalacakmış.

Yaklaşık 12 senelik bir sistem NAS haline döner mi?
Sistem fazla kullanılmamış. HDD sağlığı %100. Çalışma saati 890. İçerisinde toz yok denebilir. Çalışmasında bir sorun yok. İçerisinde Windows 7 kurulu. Tabii NAS için uygun işletim sistemi kurulacak.
Termal macun yenilenmiş. Kutusuyla beraber yıllardır saklanmış kullanılmadığından dolayı.
PSU değişecek her ihtimale karşı.
İhtiyaç olursa 120 GB SSD ekleyeceklermiş. Eklemeliler bence de.
Saniyede 20 MB yeterliymiş dosya aktarımı için.

Athlon 3000G ile basit bir sistem toplamalarını söyledim ancak bu şekilde oluyorsa eski PC'yi kullanmaya niyetliler.

Son düzenleme:

S C O

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
570
İsim
Savaş Kurtuluş
Discord
G-TheArk#3024
Bu " NAS " dediğin şey bildiğim kadarıyla ağ üzerinden veri depolama ve FreeNAS yada NAS4Free gibi yazılımlarlar değil mı? Kardeşim

Sagittarius

80+ Silver
Dostlar, eski bir bilgisayardan NAS kurulur mu?

CPU: Intel I3 540
RAM: 4 GB 1333 MHz (2+2) (Samsung)
GPU: HD Graphics
MoBo: Esonic H55KEL LGA 1156 (SATA 2.0)
HDD: 160 GB (WD Blue)
Case: Eski markası belirsiz 3 HDD yuvalı bir kasa (kozmetik bayağı iyi)
PSU: Inca 250 Watt (değiştirilecek)

İnternet hızı: 100 MBPS (Millenicom)

Alınacak olan HDD: 2x IronWolf 16 TB (RAID olacak)

Yazılımcı bir arkadaşım için böyle bir NAS sistemi toplanacak. PC kendisinde var. Alınması gereken parça HDD. 6 arkadaş ortak çalışıyorlarmış ve bu şekilde bir donanıma ihtiyaç duymuşlar. Ofisin kirası fazla gelmeye başladığından herkes kendi evinden çalışmaya devam edecekmiş. Sistem bahsettiğim arkadaşın evinde kalacakmış.

Yaklaşık 12 senelik bir sistem NAS haline döner mi?
Sistem fazla kullanılmamış. HDD sağlığı %100. Çalışma saati 890. İçerisinde toz yok denebilir. Çalışmasında bir sorun yok. İçerisinde Windows 7 kurulu. Tabii NAS için uygun işletim sistemi kurulacak.
Termal macun yenilenmiş. Kutusuyla beraber yıllardır saklanmış kullanılmadığından dolayı.
PSU değişecek her ihtimale karşı.
İhtiyaç olursa 120 GB SSD ekleyeceklermiş. Eklemeliler bence de.
Saniyede 20 MB yeterliymiş dosya aktarımı için.

Athlon 3000G ile basit bir sistem toplamalarını söyledim ancak bu şekilde oluyorsa eski PC'yi kullanmaya niyetliler.
Kurulur sonuçta bir programı açık bırakacak Windows Server İn Windows 10 tabanlı işletim sistemi kurularak NAS sunucu yapabilirsiniz ama o işlemciden fazla bişey beklemeyin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu " NAS " dediğin şey bildiğim kadarıyla ağ üzerinden veri depolama ve FreeNAS yada NAS4Free gibi yazılımlarlar değil mı? Kardeşim
Server olarak kullanma diye biliyorum

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

S C O

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
570
İsim
Savaş Kurtuluş
Discord
G-TheArk#3024
Eğer oysa tabi ki kurabilirsin hatta bir önerim olacak sana..

XPEnoboot indire bilirsiniz kurulum ve kullanımı çok basit. Bir program

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Eğer oysa tabi ki kurabilirsin hatta bir önerim olacak sana..

XPEnoboot indire bilirsiniz kurulum ve kullanımı çok basit. Bir program
Muhtemelen FreeNAS kullanacaklar. Onlar için de geçerli mi?

S C O

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
570
İsim
Savaş Kurtuluş
Discord
G-TheArk#3024
Muhtemelen FreeNAS kullanacaklar. Onlar için de geçerli mi?
FreeNAS ve NAS4Free gibi yazılımlar kafa karışıklığı olabiliyor benim önerim " XPEnoboot " programı tabi gene arkadaşların bilir. Bu benim önerim tek

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
FreeNAS ve NAS4Free gibi yazılımlar kafa karışıklığı olabiliyor benim önerim " XPEnoboot " programı tabi gene arkadaşların bilir. Bu benim önerim tek
Tamamdır kendilerine iletirim. Donanımsal bir yetersizlik yok, değil mi?

S C O

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
570
İsim
Savaş Kurtuluş
Discord
G-TheArk#3024
Tamamdır kendilerine iletirim. Donanımsal bir yetersizlik yok, değil mi?
images (1).png

CMD komut sistemi gibi bir şey bu dostum XPEnoboot önerdiğim sistem..

Kendimden örnek vereyim sana ben bu sistemi XPEnoboot 1.0.1 Windows xp de kullanıyordum yıllar geçmiş aradan şimdi ki sistemler her şekilde sorun Sıkıntı yaratmaz..

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Alıntıyı görüntüle

CMD komut sistemi gibi bir şey bu dostum XPEnoboot önerdiğim sistem..

Kendimden örnek vereyim sana ben bu sistemi XPEnoboot 1.0.1 Windows xp de kullanıyordum yıllar geçmiş aradan şimdi ki sistemler her şekilde sorun Sıkıntı yaratmaz..
Tamamdır. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
186
İsim
Conqueror
Freenas'ı bir program olarak değil de işletim sistemi olarak düşün.
Yaklaşık 10 sene önce bu bahsettiğin sistemi bahsettiğin gibi bir kasaya kurarak yedek alma işini yaptırıyordum.
Öncelikle internette FreeNas ın iso dosyasını indir bir dvd veya usb ye yazdır ve onunla pc ye sistemi kur.
Sonrasında ip ayarları gibi tüm ayarları tamamla verdiğin ip üzerinden başka bir pc den tıpkı modemin arayüzüne girer gibi FreeNas ın yönetim portalına gierek diğer tüm işlemleri oradan tamamla.
Bu arada size önerim bir raid kartı alarak pci expres den kasaya takın ve disk sayısını en az 3 e çıkarın raid 5 yapısı kurun verilerin güvenliği ve sağlığı için bu çok önemli. Bu yapıda bir disk bozulsa bile diğer disklerde aynı şekilde veriler kalır ve zarar görmez.

Turabi

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,160
İsim
Turabi Çelik
Bu NAS nedir server falan diyorsunuzda ne işe yarıyor mesela çok merak ettim

S C O

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
570
İsim
Savaş Kurtuluş
Discord
G-TheArk#3024
Bu NAS nedir server falan diyorsunuzda ne işe yarıyor mesela çok merak ettim
NAS sistemi, verilerin yetkili kullanıcılar ve farklı müşteriler için merkezi bir konumda depolanmasını ve ağa bağlı bir depolama cihazıdır. Üzerinde ağ bağlantısı bulunan bir kutu, bu kutuya bağlanan bir ya da birden fazla sabit diskle çalışan NAS cihazlarının üzerinde genelde Linux tabanlı bir işletim sistemi çalışıyor. Ağ üzerinden IP numarası ile erişilebilen NAS cihazlarındaki dökümanlara bilgisayar, tablet hatta cep telefonu bile erişilebiliyor..

Top Bottom