Neler Yeni

Eski işlemcilerin ısınmaması?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Şuan en güçsüz modeller bile stok fanlarla soğumazken fansız (evet fansız) 60 dereceyi bile görmeyen 4. Nesil i3 işlemcinin attığı bakış diyebilir miyiz?
20240418_023950.jpg

Eski işlemciler böyle iken yenilerin ne derdi var acaba? Düşünceleriniz nedir?

(Not: yaklaşık 5 dakika testte tuttum 55-59 derece arası gidip geldi hep, cidden artmıyor)

Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Ömer Faruk ARABOĞA
Kankam eski işlemciler ile yeni işlemcilerin harcadıkları elektrik güçleri çok farklı bunları da göz önünde bulundurmak lazım bu şey gibi nokia3310 un şarjı niye 3 gün gidiyordu telefon aramadan başka bir şey yapmıyordu çünkü ama günümüz telefonları ufak bilgisayarlar resmen aynı muhabbet burada da geçerli. yeni işlemciler o işlemcilerden 10 tanesini cebinden çıkarmak için 10 tanesi kadar güç harcıyor.

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,138
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
çok basit anlatıcam aradaki farkın neyden kaynaklandığını. Tek telli kalın bakır bir kabloyu kısa devre yoluyla ısıtmaya çalıştığını varsay. Bi senaryoda 9 V ile kısa devre yapıyorsun bi senaryoda 110 V ile kısa devre yapıyorsun. Hangisinde kablo daha fazla ısınıp yanar ?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
çok basit anlatıcam aradaki farkın neyden kaynaklandığını. Tek telli kalın bakır bir kabloyu kısa devre yoluyla ısıtmaya çalıştığını varsay. Bi senaryoda 9 V ile kısa devre yapıyorsun bi senaryoda 110 V ile kısa devre yapıyorsun. Hangisinde kablo daha fazla ısınıp yanar ?
Ben de bir soru sorayım, teknolojinin gelişmesi ile neden biz tele daha yüksek güç veriyoruz?

Ki bu işlemci ile aynı gücü çekip stok fanla 90 derece gören yeni işlemciler de biliyorum o ayrı.

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,138
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
Ben de bir soru sorayım, teknolojinin gelişmesi ile neden biz tele daha yüksek güç veriyoruz?

Ki bu işlemci ile aynı gücü çekip stok fanla 90 derece gören yeni işlemciler de biliyorum o ayrı.
işlemcinin gelişen mimari yapısı ile birlikte daha ufak parçalardan daha yüksek akım geçmesi gerekiyor yine kablo örneğini vereyim 1mm bakır kabloya 9v enerji verirsen yanmaz ama 0.1mm bakır kabloya 9v enerji verirsen yanar yani örn eski işlemci 50w 2 çekirdektir 50nm teknolojiye sahiptir yeni işlemci 4 core 8 thread yine 50 w çeker ama hemen hemen aynı boyutlara 9nm gibi ufak teknolojiyle daha yüksek frekans işlem kapasitesi ürettiği için yine fazla ısınması doğal.
Mesaj otomatik birleştirildi:

burda sorulması gereken asıl soru şu değişen ve gelişen işlemci mimarileri ile birlikte neden soğutma tarafı geri kaldı. Yani çok daha yüksek ısı geçirgenliğine sahip termal macunlar üretilemez miydi mesela veya sıvı soğutmayı daha hızlı ve verimli soğutacak daha hızlı çalışan daha verimli bi radyatör üretilemez miydi gibi gibi.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,354
İsim
Yusuf
tamda sıvı soğutma vs kule tipi videosu hazırlıyordum denk geldiğim konuya bak :D ah lan eskiler :D

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,325
İsim
Mehmet Aslan
Pentium işlemciler buna güldü.
ilk bilgisayarımda pentium e6500 vardı, macun değişimi yapacaktım (yaklaşık 9 yıl bakım görmedi) stok fanın sabitleme mandalı çürümüş çıkarırken bir tanesi kırıldı zar zor 3 tanesini takıp oturttum pc yi açınca sıcaktan 1 dk sonra kapanıyordu :kekw: :kekw: Napacam diye çok korkmuştum sonra internette mandalın 30 liraya satıldığını görüp çok sevinmiştim :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,968
Üyeler
140,930
Son üye
barlas?01
Top Bottom