Neler Yeni

Ethereum 2.0'ın Ardından Ekran Kartı Piyasası Üzerine Bir Değerlendirme

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Selamlar.
Yaklaşık 3-4 aydır mining ile uğraşıyorum. Konuyu açma sebebim fikir alışverişi yapmak, sizlerin de düşüncelerini öğrenmek.

Bildiğiniz gibi bu yılın Haziran-Temmuz ayları civarında Ethereum Pow'dan Pos'a geçecek. Yani Eth madenciliği bitecek ve stake sistemine geçilecek. Son zamanlarda geliştiriciler tarafından gelen bilgilerle de bu olasılık gittikçe güçlendi. Yani Eth madenciliğinin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Ancak ekran kartı madenciliği bitecek mi peki? Şuan hali hazırda kazımı yapılabilen zibilyon tane kripto para var. Ancak bunların getirileri Eth'ye göre oldukça düşük bir değerde. Şuan mining yapan bir çok cihazın kazım gücü diğer altcoin'lere kaydığında muhtemelen inanılmaz bir zorluk seviyesi olacak kazım için.

Yukarda bahsettiğim durum gerçekleştiğinde muhtemelen Gpu Mining piyasasında muazzam bir kaos olacak. Herkes farklı altcoinler deneyecek, büyük hash değerleri o altcoinlerin havuzuna giriş yaptığında inanılmaz düşük getirileri olacak. Korku ve panikle yüzbinlerce ekran kartı ikinci ele düşecek, arz fazlalığından bu kartların fiyatları da dip yapacak muhtemelen.

Esas varmak istediğim yere geliyorum şimdi. Bu hikaye gerçek olduğu durumda piyasa ekran kartı kaynayacak. Bu bolluktan dolayı hem ikinci el hem de sıfır kart fiyatları çok ucuzlayacak.

Peki NVIDIA ve AMD bu durumda ne yapacak. Üretilen sıfır kartlara ya talep çok az olacak ya da çok düşük fiyatlar çekmek durumunda kalacaklar. Dünya devi olan bu firmalar için hiç hoş bir durum gibi gelmiyor Eth Mining'inin son bulması.

Ya da kahraman bir altcoin çıkar belki bu firmaları kurtarmak için :)

Binance launch pool sistemi gibi alıp stake edebilecekmiyiz ?

bextrium

80+

fatihhhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
219
İsim
fat
şu miningciler bitse ekran kartı baya ucuzlar 800-900 dolarlık kart kaç bin TL'ye dayandı bunlar yüzünden.
13-15k falan olması gereken nvidia 3080, 24k civarı geziyor.

bextrium

80+

Quill

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
973
İsim
Hakan Can Yıldırım
Eth bile 60mh da tam 2 dolar kazandırıyorsa alt coinin elektriği çıkaracağını bile düşünmüyorum.

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,817
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Bi yandan onu da düşünüyorum ancak, bu sefer durum biraz değişik. Yabancı kaynakları takip ediyorsan, katmanların birleştirilme mevzusu var, yanlış hatırlamıyorsam 10 Mart itibariyle bunu test etmeye başladı geliştirici ekip. Ardından da ağa yeni bir zorluk bombası atma işi var. Yani 2.0 için gerekli işlemler bir bir yapılıyor şuan. Tabi ki bu ertelenmeyeceğini göstermiyor tekrar. Sadece fikir alışverişi yapalım diye açtım konuyu, eth bitsin diye değil :)
Bitmesin be reiz, ekmeğini yiyen çok, bende dahil :)
Ben takip etmiyorum da, bana takip eden bir tanıdık, planlarının çok gerisinde kaldıklarını, 2021`de yapılması gereken çok şeyin 2022`ye sarktığını söylemişti. Elbet bir gün kazım kapanacak ama ne kadar uzarsa o kadar iyi.

bextrium

80+
Bitmesin be reiz, ekmeğini yiyen çok, bende dahil :)
Ben takip etmiyorum da, bana takip eden bir tanıdık, planlarının çok gerisinde kaldıklarını, 2021`de yapılması gereken çok şeyin 2022`ye sarktığını söylemişti. Elbet bir gün kazım kapanacak ama ne kadar uzarsa o kadar iyi.
Katılıyorum, bende yiyorum ekmeğini. Umarım yakın zamanda bitmez.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
931,394
Üyeler
145,982
Son üye
sudkostik
Top Bottom