Neler Yeni

Ethernet kablosu öneriniz var mı?

Kaan52

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kaan
Öncelikle merhaba. Sorum şu; Ben hem konsol hem PC tarafında rekabetçi oyunlar oynuyorum ve Türk Telekom fiber altyapısında 100 MB internet paketini kullanıyorum ve yakın zamanda Ethernet kablosu almayı düşünüyorum. İki cihaz için de biraz araştırdığımda kablolar CAT5, CAT6, CAT6a, CAT7 ve CAT8 gibi ayrıldığını gördüm. Sizce benim gibi bir FPS oyuncusu için hangisini almak mantıklı? Ping, oyunlara paket gönderme vs benim için çok önemli. Para sıkıntım yok. Sadece bu kablolar arasında hangisini tercih etmeliyim? En iyisi hangisi? Bu şartlara uyan kablo öneriniz var mı?

Carl Johnson CJ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
710
İsim
Carl Johnson
Instagram
carljohnson.jpg
Cat 5, Cat 6 ve Cat 7 Kablo Arasındaki Farklar Nelerdir?
Frekans Desteği:

Cat 5: 100 MHz

Cat 6: 250 MHz

Cat 7: 600 MHz

Veri İletim Hızları:

Cat 5: 10/100 Mbps (Gigabit Ethernet için kullanılabilir, ancak sınırlı performans)

Cat 6: 10 Gbps’ye kadar (maksimum 55 metre mesafede)

Cat 7: 10 Gbps (maksimum 100 metre mesafede)

Kablo Yapıları ve Koruma:

Cat 5: UTP (Unshielded Twisted Pair) yapısı, dört çift bakır tel içerir, düşük koruma

Cat 6: UTP veya STP (Shielded Twisted Pair) seçenekleri, daha kalın ve daha iyi korunan bakır teller içerir

Cat 7: S/FTP (Shielded Foil Twisted Pair) yapısı, her bir çiftin metal folyo ile korunduğu ve ek olarak genel bir örgü ile korunan yüksek kaliteli bakır teller içerir

Bu bilgiler doğrultusunda cat 6 fazlasıyla işini görecektir cat 5 de işini görür ama cat 6'nın dış kaplaması cat 5 den daha sağlam

Top Bottom