Neler Yeni

Evga GTX 1080 FTW UEFİ Boot Sorunu

CİHANN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Cihan ABDULLAHOĞLU
Merhaba,
Windows 11 e geçtikten sonra uzun süre oyun oynamadım, bugün valorant’a girmek istedim TPM 2.0 açmam gerekiyormuş, bunun için araştırma yaptım ve adımları uygulamaya geçtim fakat Boot kısmında CSM’i kapatmak istediğim de uyarı aldım sebebi de anladığım kadarıyla UEFİ kısmında GOP denilen yerde Ekran kartını ve Sürücüyü görmüyor bu sebepten ayarları kaydetmeme müsaade etmiyor,Secure Boot kısmında bir işlem yapamadan CSM’i kapattığım için UEFİ modda başlatıp işlemi tekrar etmemi istiyor fakat UEFİ modda BİOS ekranına hiç bir şekilde giremiyorum BİOS’a girmek için DEL’e basıyorum ve ekran karanlık bir şekilde kalıyor görüntü alamıyorum,normal başlatınca Windows açılıyor yeniden başlatıp BİOS’agirmek istediğim de yine aynı senaryo, bu sorunu çözmek içinde tamamen BİOS’u sıfırlayıp BİOS’a girememe sorunu çözüyorum ama işime yaramıyor, biraz araştırdım ekran kartında VBİOS’u güncellemek gerekiyormuş kontrol ettim karttaki bios ile yükleyeceğim bios aynı o yüzde yüklemedim, sanırım ekran kartında çift bios olduğundan UEFİ ile beraber geliyormuş zaten , bu sorunu çözmemde yardımcı olursanız,başına gelen varsa anlatırsa sevinirim.

Son düzenleme:

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,832
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Anakart nedir?

CİHANN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Cihan ABDULLAHOĞLU
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,832
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker

CİHANN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Cihan ABDULLAHOĞLU
Yaptığın ayarları Ss'le anlatırmısın. Olayı tam kavrayamadım. Csm'de kalsa da tpm açabiliyorum uefi yapma zorunluluğu yok.
Ekran görüntüsü alıp geliyorum,detaylıca anlatayım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yaptığın ayarları Ss'le anlatırmısın. Olayı tam kavrayamadım. Csm'de kalsa da tpm açabiliyorum uefi yapma zorunluluğu yok.
Aldığım ilk hata oyun tarafından verilen hatadır (Fotoğraf ekte'dir 1 no'lu),

1.jpg
araştırdığımda bu video'ya ulaştım
adımları uygulayınca (saniye 2.35'den itibaren izlersen daha iyi olur), işlemlerden sonra benim aldığım hata ise(7no'lu fotoğraf)

7.jpg
diğer ekran görüntülerini de atıyorum aynı zamanda

Ekler

• 2.jpg
    2.jpg
    156.6 KB · Hit: 29
  • 3.jpg
    3.jpg
    120.2 KB · Hit: 30
  • 4.jpg
    4.jpg
    111.6 KB · Hit: 32
  • 5.jpg
    5.jpg
    115.7 KB · Hit: 35
  • 6.jpg
    6.jpg
    120.2 KB · Hit: 32
Son düzenleme:

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,832
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Biraz karıştıracağım internette bakalım bi şeyler bulmayı ümit ediyorum.
Csm kabul etmemesini anlamadım, ben csm ile tpm açıp kullanabiliyorum.

CİHANN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Cihan ABDULLAHOĞLU
CSM açık TPM de açık ama valorant neden böyle bir hata veriyor onu anlamıyorum.
2.jpg

CİHANN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Cihan ABDULLAHOĞLU
TPM 2.0 açık değil diye win 11 yükleyemedim gerekli ayarları yapınca o sorunu çözdüm yani CSM de TPM 2.0 da açık bu durum da ne zaman UEFİ ye geçmek istediğimde çünkü videolarda valorant için insanlar o şekilde çözmüş sorunlarını, ben işlemi tamamlayamıyorum hatta yeniden başlattığımda BiOS'a girmek istediğimde görüntü bile alamıyorum

Secure Boot açman lazım valorantın hata vermemesi için
Sorun orada secure boot kısmını açabilmem için öncesinde CSM den UEFİ a geçmem gerekiyor UEFİ açıyorum sonrasında Secure boot kısmını ENABLE yapak istediğimde yapamıyorum hata veriyor.

CSM Kapatıp UEFİ seçiyorum SECURE BOOT Değiştirmeden kayıt edip yeniden başlatıyorum, DEL’e basıyorum BİOS’a girmek için ekran siyah kalıyor ya şaka gibi işim kötüsü 4 kez kasayı söküp açıp BİOS sıfırlamak zorunda kaldım şimdi yine denedim yok olmuyor 😅

Son düzenleme:

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,832
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Son düzenleme:

CİHANN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Cihan ABDULLAHOĞLU
Anladım kısacası Valo için Csm>>Uefi yapıp Secure kısmını Enable yapman gerekiyor, Enable yaparken hata alıyorsun.
Sebebine bakınıyorum bulabildiğim tek kaynak şuanlık bu, bi bak istersen.

Buna bakmıştım fakat bir sonuç yok üretici ile iletişime geçilmesini hatta kendimizin uğraşıp yapmasında başka bir şey söylememişler.

Anladım kısacası Valo için Csm>>Uefi yapıp Secure kısmını Enable yapman gerekiyor, Enable yaparken hata alıyorsun.
Sebebine bakınıyorum bulabildiğim tek kaynak şuanlık bu, bi bak istersen.

anakart BİOS güncellemeyi deneyeceğim bir de

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,832
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Anladım, reiz bende seninkine benzer siyah ekranda kalıp boot etmeme sorunu oluyor.
Çözümü psu tuşunu arkadan kapatıyorum, bi süre sonra tuşu geri açıyorum, clear cmos tuşuna basıp start veriyorum görüntü geliyor. Normalde Clear Cmos Bios'u sıfırlar ama sıfırlamıyor.
Sende clear cmos yoktur. Sorun bence BİOS'da. Bios pilini çıkarıp bi resetle sonra bi güncelle ya da güncelse eski sürümleri dene.

CİHANN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Cihan ABDULLAHOĞLU
Anladım, reiz bende seninkine benzer siyah ekranda kalıp boot etmeme sorunu oluyor.
Çözümü psu tuşunu arkadan kapatıyorum, bi süre sonra tuşu geri açıyorum, clear cmos tuşuna basıp start veriyorum görüntü geliyor. Normalde Clear Cmos Bios'u sıfırlar ama sıfırlamıyor.
Sende clear cmos yoktur. Sorun bence BİOS'da. Bios pilini çıkarıp bi resetle sonra bi güncelle ya da güncelse eski sürümleri dene.

Öyle bir tuş yok bende mecburen pili çıkarıp yapıyorum, BİOS sürümüne baktım eski başka bir sürüm daha yayınlamışlar en son sürümü yükleyeceğim tekrar deneyeceğim bakalım ne olacak, eski sürüme dönmek işe yaramaz diye düşünüyorum çünkü win 11 e geçmek için bios güncellemiştim en son win 11 için bir güncelleme yayınlamışlardı tpm 2.0 ile alakalı ondan sonra geçtim zaten win 11’e, bakalım bir güncelleme yapayım bios a göreceğiz

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
948,779
Üyeler
149,440
Son üye
adil_20
Top Bottom