Neler Yeni

Faizin tam olayı nedir?

NotGonna

80+ Bronze
Saçma bir soru olabilir cahilligim için kusura bakmayın başklıkta sordugum gibi faizin tam olayı ne(müslüman degilim haram oldugunu biliyorum)

Farway

80+ Silver
Kanka faiz paranın kârı,para ticaretinin en büyük temeli.
Sen bunu kısarsan bu sefer yatırımcı TL den başka seçenekler aramaya başlıyor bu da doları yükseltiyor TL nin değerini azaltıyor.
Türkiye devletide şu an tam bir faiz batağında,ülkenin normal borcundan çok faiz borcu var.

nifak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
472
İsim
Eren
Faiz nedir mi soru yoksa faizin ekonomiye etkisi mi neyi öğrenmek istiyorsun?

Siaus

80+
Saçma bir soru olabilir cahilligim için kusura bakmayın başklıkta sordugum gibi faizin tam olayı ne(müslüman degilim haram oldugunu biliyorum)
paran bankada kaldıkça üstüne para ekleniyor birnevi kira alıyormuşsun gibi düşün. Bildigim kadarıyla böyle

NotGonna

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kanka faiz paranın kârı,para ticaretinin en büyük temeli.
Sen bunu kısarsan bu sefer yatırımcı TL den başka seçenekler aramaya başlıyor bu da doları yükseltiyor TL nin değerini azaltıyor.
Türkiye devletide şu an tam bir faiz batağında,ülkenin normal borcundan çok faiz borcu var.
anladım saol

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,253
İsim
Fatih
Bankanın sana verdiği ayrıcalık gibi bir şey. Paran ne kadar süre bankada kalırsa faiz oranına göre gittikçe para kazandırıyor. Ama kredi için tam tersi. Kredi aldığın zaman ise faiz oranına göre daha fazla olarak geri ödüyorsun.

Mesela 150k kredi aldın bunu faiz oranına bağlı olarak 200k şeklinde geri ödemen gerekir. (Örnek olarak)

thepublicman

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,683
İsim
Kadir
Banka senden aldığı parayı kullanıyor gibi düşün kullandığı parayı da sana kar olarak faiz veriyor
X kişi kredi çekmeye gitti bankaya kredi çekti
Y kişi parasını faize yatırdı
Y kişinin parası sayesinde X kişisi kredi çekti
Banka X kişiden atıyorum masraflar dahil %25 kazansın yıllık bazda aslında daha fazlaya mal oluyor örnek veriyorum
Y kişisine de mevduat faizi kadar para öder oda şuan %14 ama bankaların çoğu %17-18 veriyor
Bankalarda arada ki orandan kar ediyor
Kredi çekende enflasyondan kar ediyor öyle bir gariplik var :D
Bir yıl önce dolar 7,5 tu şuan 15,5 parasını faize yatıranın parası acayip eridi eğer nakitte tuttuysa

naberr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
352
İsim
naber
faizin amacı kısaca oturduğun yerden kolay paradır. bazı parası olan kişiler bü tür ülkelerde riskli yatırım yapmak yerine ne uğraşıcam parayı basayım haram para olarak çoğalsın mantığındadır. mesale 500k parası olan biri faize yatırırsa faiz yüzde 30 diyelim yıllık oturduğu yerden 150k para kazanır aylık 12.5k para yapar kim bu kadar maaş alabiliyor ayda ha bu durum ülkeler için kötüdür faizciler paralarını yüksek faizde tutmak ister. rte'ye hiç bir konuda katılmam faiz sebeb enflasyon sonuçtur saçmalığına dahi katılmam ama faiz belirli miktarda olmalı yoksa bir ülke için gerçekten kötü özellikler bu ülke için yatırımcılar kaçarken faizin yükselmesi zenginlerin iştahını kabartır.

Deepnise

80+
şimdi fiyatlarına baktım 500-650k gibi paralar cok kazandırıyo
Evet açıkçası elimde zaten az param var bunu coinmiş, altınmış, 1k bile zarar edecek gücüm kalmadı için faize gönderdim. Yarının ne olacağı belli olmayan ülkelerde her şey olabilir. Günlük 5 lahmacun + 1 ayran parası garanti geliyor en azından kafam rahat.

Top Bottom