Neler Yeni

Format Sonrası Mavi Ekran sorunu

Pyrex1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Utku Alp Eren
1 yıldır bilgisayarımı sıkıntısız kullanıyordum. Fakat format attıktan sonra birçok kez bilgisayarım mavi ekran verdi. 1 keresinde de arkada müzik dinliyordum müzik takılı kaldı ve yüksek sesle çalmaya devam etti ve öyle çöktü. Birkaç kez ise bilgisayarda herhangi bir yere tıklıyorum fakat tepki vermiyordu ve bilgisayarı tekrardan başlatana kadar da düzelmiyordu o şekilde çökme oldu. BIOS ayarlarını biraz kurcalamıştım ama 1 yıldır onlar da sıkıntı çıakrmıyordu gerekirse BIOS ayarlarını sıfırlayabilirim.
Denediğim şeyler. Sistemdeki tüm driverlar günceldir Windows Update vs güncel tamamen Armoury Crate yüklü AI Suite 3 yüklü.
SFC/SCANNOW
DISM.exe /online /cleanup-image /scanhealth
DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth

Sistemim: Windows 10.
İşlemci:
AMD Ryzen 5 7600X 4.70GHz 6 Çekirdek 38MB Önbellek Soket AM5× 1
Anakart:
ASUS PRIME B650M-A WIFI DDR5 S+V+GL AM5 (mATX)× 1
Ekran Kartı:
Palit RTX4060Ti Dual 8GB 128Bit GDDR6 DLSS 3× 1
RAM:
GSkill Flare X5 32GB (2X16GB) 5600Mhz CL30 DDR5 DUAL F5-5600J3036D16GX2-FX5× 1
Depolama M.2:
Crucial P3 1 TB 3500/3000 MBs NVMe M.2× 1
Kasa/Güç Kaynağı:
DarkFlash DLZ31-MESH Atx Beyaz 750W 80+ Bronze 4x140mm ARGB Mid Tower Kasa× 1
Soğutucu 2:
Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 240mm BEYAZ RGB Sıvı Soğutma× 1
İşletim Sistemi:
FreeDos (İşletim Sistemi Yok)× 1
Sistemde ek olarak 1TB Kingston KC3000 var.
Çözüm fikirlerinizi bekliyorum.
Minidump dosyalarını yüklüyorum.

Minidumps.rar

drive.google.com
drive.google.com
Yardım eden herkese çok teşekkürler.
Çözmek için yazdığınız her şeyi deneyebilirim gerekliyse Denetim Masası'ndan programlarımı da atabilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Up

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,432
İsim
Emre Zengin
1 yıldır bilgisayarımı sıkıntısız kullanıyordum. Fakat format attıktan sonra birçok kez bilgisayarım mavi ekran verdi. 1 keresinde de arkada müzik dinliyordum müzik takılı kaldı ve yüksek sesle çalmaya devam etti ve öyle çöktü. Birkaç kez ise bilgisayarda herhangi bir yere tıklıyorum fakat tepki vermiyordu ve bilgisayarı tekrardan başlatana kadar da düzelmiyordu o şekilde çökme oldu. BIOS ayarlarını biraz kurcalamıştım ama 1 yıldır onlar da sıkıntı çıakrmıyordu gerekirse BIOS ayarlarını sıfırlayabilirim.
Denediğim şeyler. Sistemdeki tüm driverlar günceldir Windows Update vs güncel tamamen Armoury Crate yüklü AI Suite 3 yüklü.
SFC/SCANNOW

İşlemci:
Anakart:
Ekran Kartı:
RAM:
Depolama M.2:
Kasa/Güç Kaynağı:
Soğutucu 2:
İşletim Sistemi:

Minidumps.rar

drive.google.com
drive.google.com
Çözmek için yazdığınız her şeyi deneyebilirim gerekliyse Denetim Masası'ndan programlarımı da atabilirim.

Up
- Bu LAN sürücüsünü indirip kur bakalım. https://www.realtek.com/Download/ToDownload?type=direct&downloadid=3613
- Bu EA Anti Cheat'i kaldır.
- Valorant Vanguardı da kaldır.
- Bu Genshin Impact'ın Anti Hilesini de kaldır.

BIOS'unu da bu dediğim şekilde son sürüme güncelle bakalım:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 2613 BIOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/tr/motherboard...i/helpdesk_bios?model2Name=PRIME-B650M-A-WIFI
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-B650M-A-WIFI-ASUS-2613.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-B650M-A-WIFI-ASUS-2613.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.
BIOS'u güncelledikten sonra tekrardan EXPO'yu aktif etmeyi unutma!

Bir de bu sisteme kesinlikle Windows 11 kurman daha iyi olacaktır.

Naglfar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Arif
- Bu LAN sürücüsünü indirip kur bakalım. https://www.realtek.com/Download/ToDownload?type=direct&downloadid=3613
- Bu EA Anti Cheat'i kaldır.
- Valorant Vanguardı da kaldır.
- Bu Genshin Impact'ın Anti Hilesini de kaldır.

BIOS'unu da bu dediğim şekilde son sürüme güncelle bakalım:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 2613 BIOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/tr/motherboard...i/helpdesk_bios?model2Name=PRIME-B650M-A-WIFI
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-B650M-A-WIFI-ASUS-2613.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-B650M-A-WIFI-ASUS-2613.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.
BIOS'u güncelledikten sonra tekrardan EXPO'yu aktif etmeyi unutma!

Bir de bu sisteme kesinlikle Windows 11 kurman daha iyi olacaktır.
Dostum her minidump dosyasında !sysinfo machineid yazıp bios güncelle demek çözüm değildir. Hatta sistemin stabil ise stabilitesini bile bozma ihtimali vardır, yapma.

2. olarak konunun anti cheatler ile alakası yok, windows dosyalarında bozulma var. DİSM aracı ile onarma önerebilirsin aklında bulunsun.
SFC/SCANNOW

İşlemci:
Anakart:
Ekran Kartı:
RAM:
Depolama M.2:
Kasa/Güç Kaynağı:
Soğutucu 2:
İşletim Sistemi:

Minidumps.rar

drive.google.com
drive.google.com

Up
İntel DSA ile sürücülerinin güncelliğini kontrol et. Müsait bir vaktinde temiz kurulum yap sorunun kaynağı windows (y)

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,432
İsim
Emre Zengin
Dostum her minidump dosyasında !sysinfo machineid yazıp bios güncelle demek çözüm değildir. Hatta sistemin stabil ise stabilitesini bile bozma ihtimali vardır, yapma.

2. olarak konunun anti cheatler ile alakası yok, windows dosyalarında bozulma var. DİSM aracı ile onarma önerebilirsin aklında bulunsun.

İntel DSA ile sürücülerinin güncelliğini kontrol et. Müsait bir vaktinde temiz kurulum yap sorunun kaynağı windows (y)

DDR5 sistemler halen gelişmektedir. Arkadaşın kullandığı BIOS geçen seneden kalmadır. DDR5 sistem kullanan herkese BIOS'u güncelleştiririm. Minidump ayrıntılarında Anti Cheat kaynaklı mavi ekran aldığı görünmektedir.

Naglfar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Arif
DDR5 sistemler halen gelişmektedir. Arkadaşın kullandığı BIOS geçen seneden kalmadır. DDR5 sistem kullanan herkese BIOS'u güncelleştiririm. Minidump ayrıntılarında Anti Cheat kaynaklı mavi ekran aldığı görünmektedir.
DDR5 anakartların biosunun her versiyonun stabil olmadığını sen de biliyorsun ben de biliyorum değil mi? Ayrıca minidump dosyasındaki her yüklenmemiş, hatalı modüllere bakıp yorum yapsaydık bu iş bitmezdi. Sana tavsiye olsun önce stackleri incele sonrasında ekran kartı sürücüsünün güncelliğini. Muhtemelen bunlardan çıkartırsın sonucu, lm komutuna güvenmek doğru değil.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,432
İsim
Emre Zengin
DDR5 anakartların biosunun her versiyonun stabil olmadığını sen de biliyorsun ben de biliyorum değil mi? Ayrıca minidump dosyasındaki her yüklenmemiş, hatalı modüllere bakıp yorum yapsaydık bu iş bitmezdi. Sana tavsiye olsun önce stackleri incele sonrasında ekran kartı sürücüsünün güncelliğini. Muhtemelen bunlardan çıkartırsın sonucu, lm komutuna güvenmek doğru değil.
Bunca zamandır çoğu mavi ekran sorunu lm komutuyla yüklenememiş modüllerle çözdüm. Tabi arada sorunu bulamadıklarımda oldu. Bu şekilde %90 sonuç aldım.

Naglfar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Arif
Bunca zamandır çoğu mavi ekran sorunu lm komutuyla yüklenememiş modüllerle çözdüm. Tabi arada sorunu bulamadıklarımda oldu. Bu şekilde %90 sonuç aldım.
%10'luk kısmı da şimdi tamamlamış oldun (y)

lmvm nvlddmkm : Nvidia sürücüsünün tarihini gösterir.

lmvm amdkmdag: Amd sürücüsünün tarihini gösterir.

lmvm igdkmdn64: Dahili İntel sürücüsünün tarihini gösterir.

Bu komutları kullanabilirsin. Takıldığın yer olursa etiket at, yardımcı olurum.

damn2u

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Sercan SAYİT
Çok sabırlısınız ya, benim kullandığım sistemde sorun yokken formattan sonra sorun çıkıyorsa direkt başka windows indirip kurmaya geçerdim, hiç beklemeye tahammülüm yok. :kekw:

Pyrex1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Utku Alp Eren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Uzun süre yazı olmayınca bazı şeyler yaptım, bunları yazayım:
Two way noise cancel driverı sildim.
Ekran kartı driverını en güncel sürümünü DDU ile kaldırıp en güncelden bir önceki bir sürüm (555.85) kurdum ve GeForce Experience indirmedim.
ASUS ve AMD yazılımlarının tamamını kaldırdım. En son Windows Update bastığımda her şey günceldi ve bir şey indirtmedi ekstra driverları kaldırdım yani.
BIOS'u tamamen varsayılana sıfırladım.Yani sorun çözüldü diyebiliriz.
henüz hiçbir oyunda atmadı ve mavi ekranda yemedim 1.5 gündür PC açık diyebilirim. BIOS ayarlarından PBO veya EXPO açmamı tavsiye ediyor musunuz?

Top Bottom