Neler Yeni

FPS fazla ama oyunlar kasıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Arda
Herkese merhaba. Oyunlarda FPS'im yüksek fakat ufak ufak drop yiyorum. Mesela F1 22 oynuyorum ayarlarım "orta" grafiklerde 70-80 arası fakat 20 FPS'lerde gibi hissetiriyor. Ayarları en düşüğe alıyorum bu droplar biraz daha azalıyor. İşlemciden kaynaklı olabilir mi? İşlemcim i3 4130 ekran kartim ise GTX950 Gaming modeli ayrıca 8x2 1333MHz RAM'lerim var. Birkaç konuda gördüm monitörden kaynaklı olabilir diye ama ETS, F1 22 gibi oyunlarda oluyor. Assetto Corsa oynarken böyle bir sorun olmuyor.

Ybeyaz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
Yusuf Beyaz
IMG_20221125_000320.jpg

Herkese merhaba. Oyunlarda FPS'im yüksek fakat ufak ufak drop yiyorum. Mesela F1 22 oynuyorum ayarlarım "orta" grafiklerde 70-80 arası fakat 20 FPS'lerde gibi hissetiriyor. Ayarları en düşüğe alıyorum bu droplar biraz daha azalıyor. İşlemciden kaynaklı olabilir mi? İşlemcim i3 4130 ekran kartim ise GTX950 Gaming modeli ayrıca 8x2 1333MHz RAM'lerim var. Birkaç konuda gördüm monitörden kaynaklı olabilir diye ama ETS, F1 22 gibi oyunlarda oluyor. Assetto Corsa oynarken böyle bir sorun olmuyor.
Yaklaşık olarak %28 oranında ekran kartı darboğaz yiyor. Bu sebeple ayarları düşüğe aldığında biraz daha rahatlıyor. Çünkü yük bu defa işlemciye kayıyor. Yani hesaplama ekran kartının işlemcine göre zayıf kaldığını gösteriyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Arda
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
klaşık olarak %28 oranında ekran kartı darboğaz yiyor. Bu sebeple ayarları düşüğe aldığında
hocam şimdi ekran kartı mı yükseltmem gerek yoksa işlemci mi? intel i5 4960 işlemcisini almayı planlıyordum da.

Sagittarius

80+ Silver
hocam şimdi ekran kartı mı yükseltmem gerek yoksa işlemci mi? intel i5 4960 işlemcisini almayı planlıyordum da.
İşlemci yükselt de o işlemci okadar darboğaz yapmaz şu boş bir site hiç bir şey verdiği yok öyle kafasına göre hesaplıyor bu siteye kalsak R5 2600 ile 3080 besleyecek i7 al buarada

Ybeyaz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
Yusuf Beyaz
Genellikle işlemci darboğaz yapar. Fakat sizin ekran kartınız darboğaz yapıyor. Ekran kartı tam yükte çalışırken, işlemciniz tam kapasite çalışamıyor çünkü gönderilen verileri ekran kartı işleyemiyor. Bu sebeple de grafik ağırlıklı oyunlarda ekran kartınız daha fazla zorlanıyor ve droplar artıyor, işlem ağırlıklı oyunlarda yük işlemciye biniyor ve droplar azalıyor.

cukumera21

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Hasan Kaya
Darboğaz yiyorsun büyük ihtimal kanka

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Arda
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemci yükselt de o işlemci okadar darboğaz yapmaz şu boş bir site hiç bir şey verdiği yok öyle kafasına göre hesaplıyor bu siteye kalsak R5 2600 ile 3080 besleyecek i7 al buarada
hocam valla 2 gündür deliricem işlemci arıyorum anakartıma uygun i5 4960 varmış. 600tl gibi bir fiyatı var. sizce bunu alayım mı farklı bir şey önerir misiniz? Asus h81m-danakartım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Darboğaz yiyorsun büyük ihtimal kanka
Genellikle işlemci darboğaz yapar. Fakat sizin ekran kartınız darboğaz yapıyor. Ekran kartı tam yükte çalışırken, işlemciniz tam kapasite çalışamıyor çünkü gönderilen verileri ekran kartı işleyemiyor. Bu sebeple de grafik ağırlıklı oyunlarda ekran kartınız daha fazla zorlanıyor ve droplar artıyor, işlem ağırlıklı oyunlarda yük işlemciye biniyor ve droplar azalıyor.
hocam anakartım Asus h81m ne önerirsiniz bu anakarta? dediğim gibi i5 4960 buldum sizce iyi gider mi?

Ybeyaz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
Yusuf Beyaz
İmkanınız varsa birkaç oyunda MSI afterburner değerlerini görelim. Belki daha sağlıklı yol gösterebiliriz.

kineist

80+
Yanlış hesaplıyor bence. r5 3500x ve Gtx 1660s darboğaz gösteriyor.
AMD Ryzen 5 3500X and NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER will work great together on 1920 × 1080 pixels screen resolution for General Tasks.

This configuration has 4.7% of graphic card bottleneck . Everything less than 5% should not be concerned major bottleneck.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
923,651
Üyeler
143,768
Son üye
akr06
Top Bottom